Koronavírus – Megtagadott karantén, szüneteltetett repülőjáratok, eljárás letagadott izraeli út miatt

Milyen intézkedéseket foganatosítottak Kolozsváron?

Koronavírus – Megtagadott karantén, szüneteltetett repülőjáratok, eljárás letagadott izraeli út miatt
Néhány perccel ezelőtt a Wizz Air bejelentette: szünetelteti a Németországból és Spanyolországból Bukarestbe, Kolozsvárra és Temesvárra érkező járatait. A légitársaság szerint az intézkedés meghatározatlan ideig érvényben marad. Szintén néhány perccel ezelőtt a Stratégiai Kommunikációs Csoport bejelentette: újabb három fertőzöttet fedeztek fel: két férfi bukaresti egy 53 éves kovásznai nő, aki nemrég tért haza Olaszországból. A hatóságok közölték azt is: Eljárás indult a koronavírussal diagnosztizált 60 éves férfi ellen, aki elhallgatta a hatóságok elől, hogy korábban Izraelben járt. Ugyanakkor a magyar-román határ több átkelőjénél a csendőrséget és a rendőrséget kellett mozgósítani az Olaszországból hazatérő román állampolgárok miatt, akik tiltakoztak az új koronavírus (COVID-19) járvány megfékezésének céljából elrendelt karantén ellen.

Amint arról korábbi hírünkben beszámoltunk, László Attila, a szenátus egészségügyi bizottságának tagja kijelentette: jelenleg a legfontosabb, hogy fegyelmezettek legyünk, és betartsuk az általános közegészségügyi rendelkezéséket.

Eljárás a szándékos félrevezetés miatt

Eljárás indult a koronavírussal diagnosztizált 60 éves férfi ellen, aki elhallgatta a hatóságok elől, hogy korábban Izraelben járt - közölte ma a Stratégiai Kommunikációs Csoport.

A férfi bukaresti nyugdíjas rendőr, jelenleg a fővárosi közterület-fenntartó vállalat alkalmazottja, akit március 5-én utaltak be a Dimitrie Gerota kórházba. Amikor arra kellett válaszolnia, hogy járt-e korábban külföldön, letagadta izraeli útját. Miután a vírusfertőzést kimutatták, az egész kórház karanténba került.

Az általa megfertőzött személyek közt van a terhes menye, aki a bukaresti főpolgármesteri hivatal alkalmazotja, 3 éves kisunokája, illetve a Gerota kórház gasztroenterológusa.

A Büntetőtörvény szerint 6 hónaptól két évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbírsággal büntethető az, aki elmulasztja betartani a fertőző betegségek megelőzésére vagy leküzdésére irányuló intézkedéseket. Ha erre gondatlanságból kerül sor, a büntetés hat hónapig terjedő szabadságvesztés vagy pénzbüntetés.

Csendőrség és rendőrség a román-magyar határon

A magyar-román határ több átkelőjénél a csendőrséget és a rendőrséget kellett mozgósítani az Olaszországból hazatérő román állampolgárok miatt, akik tiltakoztak az új koronavírus (COVID-19) járvány megfékezésének céljából elrendelt karantén ellen.

A ziare.com hírportál kedden arról számolt be, hogy Románia nyugati határainál gépkocsik sora várakozott, nagyobbrészt olyanok, akik Olaszországból érkeztek. Az Arad megyei határrendészet szóvivője, Matei Filip Ionuţ elmondta: 24 óra leforgása alatt 11 ezer személy kelt át a nagylaki határátkelőnél.

Az Agerpres hírügynökség jelentése szerint, kedden délután a Kiszombor-Nagycsanád határátkelőhelyen 12 román állampolgár próbált három olasz rendszámú gépkocsival bejutni Romániába. A kötelező nyilatkozatba először azt írták, az olaszországi Torinóból jönnek, de amikor megtudták, hogy 14 napra karanténba kell vonulniuk, megváltoztatták nyilatkozatukat, és azt közölték, hogy Németországból érkeztek. Amikor a határőrök félreállították őket, ellenszegültek nekik, és követelték, hogy engedjék őket folytatni az útjukat. A határőrségnek a rendőrség és csendőrség segítségét kellett kérnie a helyzet lecsillapítására.

Hasonló helyzetről számolt be a Digi 24 hírtelevízió is a Csanádpalota-Nagylak autópálya-határátkelőt illetően. A hírtelevíziónak az Arad megyei egészségügyi igazgatóság vezetője mondta el, hogy 23 Olaszországból érkező román állampolgár nem akarta elfogadni, hogy karanténba kell vonulnia. Őket is a csendőrség és a rendőrség segítségével tudták lecsillapítani. Ők később a karanténbeli körülmények ellen is lázadtak, ezért a hatóságok átvitték őket egy másik orvosi vesztegzárra kijelölt épületbe.

A SpecialArad.ro helyi portál arról számolt be, hogy Olaszországból visszatérő románok egy csoportja elbarikádozta magát Nadab faluban, a karanténra kijelölt épületben, így a hatóságok nem tudják onnan kiemelni azt a férfit, akinek kedd este pozitív lett a koronavírus-tesztje.

A hírtelevíziók arról számoltak be, hogy sok hazatérő román megpróbálja kijátszani az óvintézkedéseket. Olyanok is voltak, akik komppal áthajóztak Görögországba, és Görögországon, Bulgárián keresztül próbáltak hazajutni, a határnál pedig azt nyilatkozták, hogy Görögországból jönnek.

A hétfőn este hozott rendelkezésnek megfelelően, minden Olaszországból hazatérő román állampolgárnak 14 napra karanténba kell vonulnia Romániában. A hatóságok napok óta arra kérik az Olaszországban élőket, ne induljanak haza, hiszen fennáll a veszélye, hogy éppen az itthoni szeretteiket fertőzik meg az új koronavírussal.Románia számára az jelenti a legnagyobb járványügyi kockázatot, hogy legalább 1,2 millió román állampolgár él és dolgozik az új koronavírus által legjobban sújtott Olaszországban, több százezer éppen azokban a tartományokban, amelyek a fertőzés gócpontjainak számítanak.

A BBC összefoglalójában közli, hogy Európa-szerte folyamatosan és gyorsan nő a COVID-19 fertőzöttek száma; Olaszországban szerdára több mint 10 ezer beteget jelentettek. Nagy-Britanniában 382 esetet jelentettek szerdáig, köztük van Nadine Dorris egészségügyi államtitkár is. Az Egyesült Államokban szerdáig ezer fölé emelkedett az új koronavírus-fertőzöttek száma, New York La Rochelle nevű részét, amely fertőzési gócponttá vált, lezárták, s katonai alakulatok biztosítják a vesztegzár alá helyezett lakosság élelmezését.

Még egy kolozsvári koronavírusos megbetegedés sincs– Szerencsére még egy kolozsvári koronavírusos megbetegedés sincs, és nem jegyeztek koronavírus miatt bekövetkezett haláleset sem az országban – jegyezte meg mai, óvintézkedéseket bejelentő sajtótájékoztatóján Emil Boc polgármester, aki felhívta a kolozsváriak figyelmét arra, hogy az óvodák és az iskolák bezárását nem vakációként kell értelmezni, amikor utazgatásra van lehetőség, hanem sokkal inkább otthoni tevékenységekre alkalmas időszakként. – Csak így védhetjük meg az időseket és a betegeket attól, hogy elkapják a fertőzést. A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal március 13-tól a hatáskörébe tartozó bölcsődéket is bezárja március 22-ig, szükség esetén ez az időszak hosszabbítható. Ez idő alatt mindenhol takarítanak és fertőtlenítenek. A Közerület-fenntartó Vállalat (RADP) pedig az ószer két helyszínét is sterilizálják – közölte a polgármester.

Március 13-a és 31-e között a játszóterek berendezéseit és a szabadtéri fitnesz-gépeket naponta fertőtlenítik. Bezárják a lakónegyedekben működő nyugdíjasklubokat is, amelyeket szintén fertőtlenítenek. A szociális védelmi ügyosztály nyilvántartásában szereplő egyedülálló idősek a polgármesteri hivatalhoz fordulhatnak, ha élelmiszer vagy gyógyszerbeszerzésben igényelnének segítséget.

A Kolozsvári Közszállítási Vállalat naponta fertőtleníti minden közszállítási jármű belterét, beleértve a jegy- és jegyérvényesítő automatákat is. A polgármesteri hivatal már tárgyalt a taxis cégekkel is, hogy a gépkocsivezetők minden utas után fertőtlenítsék a gépkocsi azon felületeit, amelyeket az utas megérintett. Emil Boc javasolta a lakosságnak az online ügyintézést, hiszen már 160 féle tranzakciót lehet ily módon végrehajtani.

Megtudtuk: a városi és a helyi rendőrség gépkocsit biztosít az Olaszországból hazaérkezőknek, hogy azok biztonságos körülmények között érjenek lakásukba. A polgármesteri hivatal a bevásárlóközpontok vezetőségével is tárgyalt, hogy korlátozzák ugyanazon időben az üzletekben tartózkodó ügyfelek számát.  

A sajtótájékoztató végén Emil Boc bejelentette: a következő időszakban online sajtótájékoztatókat fog tartani, ezért új applikációt dolgoztak ki, amire a jelen levő újságírók csatlakozhattak.