Kolozsváron vendégszerepel a Yorick Stúdió

Az Eltűntek című előadást a Reactor látja vendégül

Kolozsváron vendégszerepel a Yorick Stúdió
A Reactor látja vendégül a marosvásárhelyi Yorick Stúdió Eltűntek című produkcióját, az Elise Wilk drámája alapján született előadást Sebestyén Aba rendezésében láthatják az érdeklődők március 5-én, csütörtökön este 8 órától a Reactor székhelyén (Petőfi u. 4 szám).

Elise Wilk Eltűntek című drámája egy erdélyi szász család történetét meséli 1944-től napjainkig. A darab három részre tagolódik, Románia történelmének három kulcsfontosságú eseményéhez kapcsolódva: 1944–1945 (mikor a németeket szovjet munkatáborokba deportálták), 1989–1990 (a romániai forradalom, amelyet a német kisebbség tömeges kivándorlása követett) és 2007 (Románia csatlakozása az Európai Unióhoz).

A dráma szerzőjét a Yorick Stúdió kérte fel arra, hogy a Kultúraközi párbeszéd a kortárs dráma tükrében elnevezésű projektjük tizedik évfordulója alkalmából reflektáljon az emigrálásra a Romániában maradt erdélyi németek szemszögéből. Elise Wilk a darabíráshoz készülve a szibériai kitelepítések túlélőivel és az 1990 után kivándorolt szászokkal készített interjúk, vallomásos oral history módszerrel írt könyvek, irattári dokumentumok és sajtóanyagok alapján dokumentálódott, de a szöveg maga a szerző személyes tapasztalataiból ihletődött.

Az előadás egyik kulcsszerepében az emigrációban élő és a marosvásárhelyi színházi életbe hosszú kimaradás után visszatérő Szilágyi Enikőt láthatja a közönség. A romániai nézők Szilágyi Enikőt számos színházi előadásban és több mint 20 filmszerepben láthatták, olyan alkotásokban mint a Bacchus titka (Secretul lui Bachus), A szerelem utolsó éjszakája (Ultima noapte de dragoste), Szegény Ioanide (Bietul Ioanide) vagy Bukarest rejtelmei (Misterele Bucureştilor). Hat hónappal az 1989-es forrdalom előtt hagyta el végleg Romániát, jelenleg Párizsban él.

Szereposztás: Szilágyi Enikő, Bajkó Edina, Scurtu Dávid, Szabó János Szilárd, Tóth Zsófia, Sebestyén Aba.

Rendező: Sebestyén Aba. Zene: Cári Tibor. Zenészek: Domahidi Katalin és Vilhelem András. Díszlet- és jelmeztervező: Sós Beáta. Dramaturg: Cseke Tamás. Fordította: Albert Mária.

Az előadást magyar nyelven, román felirattal játsszák. Időtartam: 100 perc. 14 éven aluliak számára nem ajánlott.

(Borítókép: Jelenet az előadásból. Fotó: Jakab Lóránt)