Kollégánk, Székely Kriszta az idei MIDAS-díjas

Kollégánk, Székely Kriszta az idei MIDAS-díjas
A dél-tiroli Bolzanóban/Bozenben tartotta meg május 12-14. között idei közgyűlését a Kisebbségi és Regionális Nyelvű Napilapok Európai Egyesülete (MIDAS), amelyen a hagyományokhoz híven gálaest keretében osztották ki a szervezet szakmai elismeréseit, a MIDAS-, illetve Otto von Habsburg-díjat. Előbbit – a MIDAS-tag napilapok újságírói közül kiválasztott díjazottat – tavaly megjelent, a romániai magyar kisebbséggel foglalkozó cikkeiért, vezércikkeiért, kiegyensúlyozott politikai elemzéseiért, publicisztikai tevékenységéért kollégánk, Székely Kriszta (jobbról) érdemelte ki. A helyi hivatalosságok, politikusok, a Trentino autonóm régió képviselőinek körében – egy 14-15. századi kastélyban, festői környezetben – szervezett díjátadón a kitüntetettet Balázs Bence, lapunk főszerkesztő-helyettese méltatta, a díjat a MIDAS elnöke, Slezákné Kovács Edit (középen) nyújtotta át.

A MIDAS közgyűlésére Európa számos szegletéből összegyűlteket Slezákné Kovács Edit, a MIDAS elnöke – egyben a pozsonyi Új Szó lapigazgatója – köszöntötte, megnyitó beszédében kifejtve: külön öröm, hogy éppen az autonómiája 50. évfordulóját jubiláló Dél-Tirolban szervezhették meg a rendezvényt, hiszen Dél-Tirol sikeres példája a konfliktuskezelésnek és az európai kisebbségvédelemnek, így méltán fontos viszonyítási alap minden európai őshonos kisebbség számára.

A folytatásban az idén fennállásának 30 évét ünneplő, bolzanói/bozeni Eurac Research magán kutatóközpont részéről Josef Prackwieser az immár ötvenéves dél-tiroli autonómia történetét, jelenét mutatta be, Günther Rautz pedig a kisebbségvédelem európai szakaszairól tartott előadást. Ezt követte az európai kisebbségi sajtót tömörítő szakmai szervezet közgyűlése, ennek témája a megújulás volt, hiszen az EURAC égisze alatt alakult MIDAS tavaly volt húszéves, eljött hát a kiértékelés ideje: mi volt jó, mi volt kevésbé sikeres, mi az, amin újítani, változtatni kellene, egyáltalán; az azóta sokat változott világban kellene-e igazítani az eredeti célkitűzéseken, elképzeléseken. A fentiek kapcsán kialakult építő jellegű vita során több jó elképzelés, új tevékenység is körvonalazódott, például a tagok közötti újságírói csereprogram indítása, valamint egy olyan platform létrehozása, amelyen a tagok egymással osztanának meg rendszeresen érdekes tartalmakat, cikkeket.

Délután a résztvevők a társházigazda Dolomiten napilap szerkesztőségét és igen korszerű, további kiadói tevékenységet végző – könyvek, naptárak, stb. – nyomdáját látogatták meg, majd festői környezetben, a dél-tiroli város fölötti hegyekben, egy 14-15. századi kastélyban zajlott a díjkiosztó gálaest.

A helyi hivatalosságok, politikusok, a Trentino autonóm régió képviselőinek körében szervezett eseményen – kisebbségi témákkal foglalkozó tavalyi írásaival, több évtizedes meghatározó újságírói tevékenységével – a kolozsvári Szabadság-napilap politikai publicistája, szerkesztője, Székely Kriszta nyerte el a MIDAS-díjat; laudációt Balázs Bence, a MIDAS döntőbíróságának tagja, a Szabadság főszerkesztő-helyettese mondott, a díjat Slezákné Kovács Edit adta át. A többségi sajtó kisebbségvédelemmel (is) foglalkozó újságírói számára létrehozott Otto von Habsburg-díjat pedig az osztrák Stephan Wabl nyerte el a bécsi Wiener Zeitungban megjelent, a jugoszláviai háború idejéig visszanyúló mostari riportjával; őt Jørgen Møllekær, a MIDAS igazgatótanácsának tagja méltatta, a díjat pedig a díj névadójának lánya, Habsburg Walburga nyújtotta át.

A pénteki zárónapon a közgyűlés Európa minden szegletéből érkezett résztvevői a helyi kultúrával és történelemmel ismerkedtek, de Innsbruckba is ellátogattak, ahol néhány óra erejéig bekapcsolódtak egy igen érdekes kezdeményezés, a minőségi sajtó jelenét és jövőjét firtató, először megrendezett háromnapos Journalismus Fest konferencia rendezvényeibe.