Kivárás

Kivárás
A hatóságok szemmel láthatóan nem merik egyelőre felvállalni az olyan népszerűtlen döntések meghozatalát, mint az oltás kötelezővé tételét, de a beoltottaknak sem adnak egyelőre előnyöket, amivel hathatósabban ösztönözhetnék az oltási hajlandóságot. A kormány egyelőre kerüli ezt a kérdést, az úgynevezett uniós zöld útlevél bevezetését is elutasítja. Hogy meddig fogja ezt tenni, nem tudom, mert hamarosan elfogynak az oltásra jelentkező állampolgárok, így hamarosan nagy kérdés lesz, kinek fogják beadni a megrendelt több millió oltást, amely fölöslegessé válhat. Ha minden igaz, legkésőbb május végére már elfogynak az oltásra várók, ekkor a kormány várhatóan valamit kell lépjen.

A Florin Cîțu miniszterelnök által megígért június 1-jei nyitás egyelőre egy olyan ösztönző ígéret, ami arra hivatott, hogy reményt adjon a lakosságnak. A miniszterelnök ugyanakkor azt is tisztázta, hogy ez nem fog magától megtörténni, ennek az alapfeltétele, hogy legrosszabb esetben 5 millió embert, optimistább változatban 6,3 millió állampolgárt beoltsanak. Egyelőre távol állunk ezektől a számoktól, hiszen alig 2,2 millió embert sikerült beoltani és a várólistán még vannak vagy 800 ezren. A jelentkezők száma egyelőre nem nő és az AstraZeneca körüli bizonytalanság sem segít. A brit-svéd oltóanyag már most parlagon hever és nincs kinek beadni, hiszen nagyon sokan visszaléptek az oltástól, akik az AstraZenecára voltak feliratkozva. Most ha valaki erre az oltóanyagra iratkozik, akkor minden bizonnyal hamar megkapja, hiszen az AstraZenecás oltóközpontokban pangás van, senki nem tolakszik ezért a szérumért.

Románia egyelőre ódzkodik a kellemetlen döntések felvállalásától, egyik éles kérdésben sem foglalt állást, ami azzal magyarázható, hogy a kabinet nem szeretne még több tápot adni a korlátozásokat ellenző tömegeknek, akik a társadalom kisebb részét teszi ki, de már elért egy olyan kritikus méretet, ami jó lenne, ha nem nőne tovább. A társadalom a fáradtság jeleit mutatja, egyre nehezebben viseli el, hogy bizonyos megszokott tevékenységek meg vannak tiltva. Nyilvánvalóan a húsvétkor lezajlott tüntetések politikailag irányítottak voltak, az AUR próbálta felhasználni a korlátozásokat politikai tőkekovácsolás céljából, de aggasztó, hogy ez sikerült is nekik, ami azt mutatja, hogy a társadalom szintjén létezik kereslet a korlátozások és maszk ellenes diskurzusra. Ezzel a feszültséggel a kormánynak kezdenie kell valamit.

Egyelőre szkeptikus vagyok a június 1-jei nyitással kapcsolatban, amely nem lesz olyan radikális, mint ahogy sokan remélik, csak apróbb fokozatos gesztusokra lehet számítani, ami nem fogja kielégíteni a korlátozások ellen tüntetőket. A nyitás mindenesetre jól hangzik, és reményt ad, de könnyen előfordulhat, hogy csak álnyitásról lesz szó, mert egyszerűen nem sikerül addig teljesíteni a célul kitűzött oltottsági arányt. Ebben az esetben a kormánynak komolyan el kell gondolkoznia a drasztikusabb döntéseken is. Ironikusan valaki azt javasolta, hogy a kormány fizessen az állampolgároknak azért, hogy beoltsa őket, de ez egyelőre rossz viccnek tűnik. Már árat is felvetettek, 10 euróért talán rávehetők a szkeptikusak is, hogy beoltassák magukat. Egyelőre fantazmagóriának tűnik ez a lehetőség, de nem kizárt, hogy végül egyedüli reális forgatókönyvként kell számba vennie a román kormánynak, és talán nem csak, hogy előmozdítsák az oltás folyamatát.

Egyelőre sokan megkérdőjelezik a 70 százalékos oltottsági célt is, hogy egyáltalán hatékony és működőképes lesz-e, elegendő lesz-e ez az arány ahhoz, hogy visszatérjünk a régi életünkhöz. Egyesek szerint valószínűbb a 90 százalékos beoltottsági ráta, amely valószínű, hogy még jobban megakadályozná a vírus terjedését, de a társadalom összetételét nézve a 70 százalékos cél elérése sem ígérkezik könnyű feladatnak. Egyelőre senki nem meri felsrófolni a célokat, és a feltételekben sem mer bekeményíteni. Még van egy kis idő halogatni azt, ami elkerülhetetlennek látszik.