Kit érinthet a cukorbetegség? Mire figyeljünk?

Diabétlap

Kit érinthet a cukorbetegség? Mire figyeljünk?
Az, hogy kit érinthet a cukorbetegség, erre a kérdésre pontos választ nem tudok adni. Sajnos, egyre gyakoribb kórkép mostanában úgy felnőttek, mint gyerekek körében. Főleg a 2-es típusú cukorbetegség esetén sokszor hiányoznak a zavaró tünetek. Így igen fontos szerepet kap tehát a tudatos szűrés, odafigyelés, hogy minél korábban felfedezve ennek előrehaladását lelassítsák, és a szövődmények kialakulását megakadályozzák.

Kezdeti tünet lehet a szokásos szomjúságérzés, jó étvágy melletti testsúlycsökkenés és a gyakori vizelés. De kezdődhet egy nem gyógyuló sebbel, látásromlással, különböző fertőzésekkel, ezek sajnos már a szövődmények tünetei. Ilyenkor a páciens rendszerint komoly kezelésre szorul egy életen át, már nem elég a diéta.

A cukorbetegség nem fertőző, egyik ember nem kapja el a másiktól. Nincs olyan módszer, amivel pontosan előre lehetne jelezni a későbbi cukorbetegséget. Vannak azonban bizonyos tényezők, amelyekről tudjuk, hogy növelik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ezek elsősorban az életmóddal függenek össze, de a cukorbetegség mindkét típusa esetén szerepet játszanak örökletes tényezők is.

1-es típusú cukorbetegség

Nők és a férfiak esetében az 1-es típusú cukorbetegség előfordulásának aránya megegyezik. Az 1-es típusú cukorbetegség kiváltó oka általában valami (főképp vírusos) fertőzés, de a stressz vagy bizonyos vegyi anyagok is szerepet játszhatnak. Főleg fiatalkorban lép fel, de előfordulhat felnőttnél is. Ezért is hívják fiatalkori diabétesznek, egész kiskortól érinti a gyerekeket. Előfordul családi halmozódás is, tehát genetikai alapja is lehet a betegségnek. Az egyéni érzékenység ezekkel a hatásokkal szemben néhány esetben örökletes alapon magyarázható, azonban jelenlegi tudásunk szerint az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásához a külső behatásra is szükség van. Ebben az esetben a kezelés kizárólag inzulin terápiára alapoz. Nem lehet bevetni orális cukorgyógyszereket. Inzulinkezelés nélkül a páciens meghal.

2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegség, főleg a fejlettebb országok népbetegsége, amelynek kialakulása szoros összefüggést mutat a jobb minőségű és mennyiségű ételem jelenlétével és ennek következményével, az elhízással. Az örökletes tulajdonságok jóval nagyobb szerepet játszanak a 2-es típusú cukorbetegség esetén. Ahogy említettem már, ha valakinek a közvetlen (elsőfokú) rokonai között 2-es típusú cukorbeteg van, sokkal nagyobb az esélye arra, hogy nála is megjelenjen a kórkép. Egypetéjű ikrek esetében ez szinte biztos, de ha a családban a felmenők több egymást követő nemzedék (szülők, nagyszülők) cukorbeteg, akkor is magas az utódoknál a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűsége. Ehhez még hozzájárul az is, hogy az elhízás (illetve az erre való hajlam) szintén örökletes, márpedig ez a 2-es típusú cukorbetegség legfőbb kockázati tényezője.

Terhességi cukorbetegség

A terhesség kapcsán olyan hormonális változások következnek be, amelyek önmagukban is rontják a cukoranyagcserét, és így az arra hajlammal rendelkezőknél cukorbetegség alakulhat ki. Ez hozzávetőleg a kismamák 5 százalékánál jelentkezik valamilyen formában, és a terhesség 24-28. hete között kezd kialakulni. A szűrővizsgálatot minden kismamánál el kell végezni. Ennek során 75 g szőlőcukrot tartalmazó víz elfogyasztása előtt és utána, meghatározott időközönként mérik a vércukorszintjét.

Sokszor találkoztam olyan véleménnyel, ami kétségbe vonta a cukorterheléses vizsgálat indokoltságát arra hivatkozva, hogy nem volt cukorbeteg a családban és a kismama sem túlsúlyos. Sosem lehet tudni sajnos! A kezeletlen cukorbetegség árt a születendő babának és a kismamának is. Éppen ezért ebben az időszakban kötelezően cukorterheléses szűrést kell végezni. A kisbaba súlyos alacsony vércukorszinttel születhet, aminek következménye életveszélyes állapot is lehet, ha nem ismerik fel. Óriásbaba születhet, ami később más betegségeket eredményezhet, de egyéb szövődmények is lehetnek. Szülés után a terhességi cukorbetegség rendszerint elmúlik, de az anyánál az átlagnál nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, különösen akkor, ha a terhesség alatt felszedett kilóktól nem sikerül megszabadulnia. Fontos a szülés utáni 6 hónapos cukorellenőrzés és utána évente a cukormérés.

(Elérhetőség: Kisbács, Jupiter utca 4. szám. Tel.: 0371 136662)