Kijutott Magyarország a férfi kosárlabda Eb-re

A magyar férfi kosárlabda-válogatott hosszabbítás után legyőzte Ausztriát pénteken az Európa-bajnoki selejtezősorozat kijevi buboréktornáján, ezzel kijutott a 2022-es kontinenstornára – tájékoztat az MTI.

A magyarok csütörtökön a címvédő szlovénoktól elszenvedett 84:72-es vereséggel kezdtek Ukrajnában, Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese számára – amely az elmúlt 15 mérkőzéséből 13-at megnyert – ezzel együtt változatlan maradt a kijevi képlet: a koronavírus-járvány miatt buborékban zajló torna hátralévő három mérkőzésén egy győzelem is elég a továbbjutáshoz.

Az osztrákok elleni két találkozó már csak azért is könnyebbnek ígérkezett, mert a nemzetközi szövetség ranglistáján a magyar csapat a 40., az ellenfél pedig az 57. helyet foglalta el.

A pénteki meccsen ennek ellenére a magyarok futottak az eredmény után, a második negyedben 14 pont is volt a hátrányuk, aztán állandósult az 5–7 pontos különbség, majd a zárószakaszban az utolsó percben sikerült egyenlíteni. A ráadásban már két fáradt együttes viaskodott, Váradi hármasával 37 perc szünet után vezettek ismét a magyarok, azután ismét Ausztriának „állt a meccs”, majd 12 másodperccel a vége előtt Benke palánkról bevágódó triplája egyben a diadalt és az Eb-részvételt jelentette.

Eredmények, F-csoport (Kijev): Magyarország–Ausztria 83:81 (15:20, 15:19, 24:20, 21:16, 8:6) – hosszabbítás után; a magyar pontszerzők: Vojvoda Dávid 22, Benke Szilárd 14, Váradi Benedek 12, Filipovity Márkó és Eilingsfeld János 11–11, Perl Zoltán 6, Ferencz Csaba 5, Keller Ákos 2; játszott még Horti Bálint és Karahodzic Kemal; a keret tagja még: Szabó Zsolt András; az osztrákok legjobbja a 21 pontos Thomas Klepeisz volt • Ukrajna–Szlovénia 70:65 (9:11, 15:16, 17:15, 29:23). A csoport állása: 1. Szlovénia 10 pont/6 mérkőzés, 2. Ukrajna 8/5, 3. MAGYARORSZÁG 7/4, 4. Ausztria 5/5. A magyarok vasárnap is összemérik erejüket az osztrákokkal, majd hétfőn Ukrajna ellenében zárják a selejtezőt, de ezen eredményektől függetlenül kijutottak a jövő szeptemberi Eb-re.

Az MTI által közölt statisztka szerint a válogatott 16. Európa-bajnokságán szerepelhet, az együttes 2017 után lép pályára ismét Eb-n, akkor Kolozsváron és Isztambulban két győzelemmel és négy vereséggel zárt, és a 15. helyen végzett. A nemzeti csapattal legutóbb 52 évvel ezelőtt, 1969-ben fordult elő, hogy egymás után két Európa-bajnokságon vett részt.

A válogatott fennállásának legnagyobb diadalát 1955-ben, Budapesten aratta, ahol a legendás Zsíros Tibor fémjelezte együttes tíz meccséből kilencet megnyerve aranyérmet szerzett. Két évvel korábban, a Szovjetunióban ezüst-, 1946-ban Svájcban bronzéremig jutottak a magyarok, három alkalommal – 1957-ben, 1959-ben és 1963-ban – pedig a negyedik helyen végeztek.

A nemzeti csapattal legutóbb 52 évvel ezelőtt, 1969-ben fordult elő, hogy egymás után két Európa-bajnokságon vett részt.

A koronavírus-járvány miatt idénről elhalasztott, 41. férfi Eb-nek Csehország, Grúzia Georgia, Olaszország és Németország ad otthont 2022. szeptember 1. és 18. között. A 24 csapatos torna végjátékára Berlinben kerül sor.

*

Az A-csoportban a továbblépésre már nem esélyes, Tudor Costescu szövetségi kapitány irányította román válogatott ötödik mérkőzésén is vereséget szenvedett, a Gliwicei buborékban rendezett mérkőzésen nyolc ponttal kapott ki Izraeltől. Nyolcvan másodperccel a vége előtt még négypontos volt a hátrány (75:71), viszont a mérkőzés folyamán 14 ponttal is vezetett a veretlen izraeli együttes.

Románia vasárnap a házigazda lengyelek ellen zárta a sorozatot.

Eredmények, A-csoport (Gliwice), 5. forduló: • Románia–Izrael 71:79 (17:22, 14:23, 18:17, 22:17) – a román pontszerzők: Mihai Măciucă 18, Bogdan Popa 13, Bobe Nicolescu 8, Marcu Badiu 7, Tudor Gheorghe és Rareş Uţă 6–6, Dragoş Diculescu 5, Mirel Dragoste és Alex Olah 4–4; játszott még Tudor Fometescu, Tudor Gîrbea és Ionuţ Berceanu; az izraeliek legeredményesebb játékosa, Roman Sorkin 18 pontig jutott • Lengyelország–Spanyolország 88:89 (27:26, 16:17, 22:27, 23:19). A sorrend: 1. Izrael 10 pont, 2. Spanyolország 8, 3. Lengyelország 7, 4. ROMÁNIA 5.

A magyar férfi válogatott szereplése az eddigi Eb-ken: • 1935, Svájc – 9. hely • 1937 – nem jutott ki • 1939, Litvánia – 7. • 1946, Svájc – 3. • 1947, Csehszlovákia – 7. • 1949-1951 – nem jutott ki • 1953, Szovjetunió – 2. • 1955, Magyarország – 1. • 1957, Bulgária – 4. • 1959, Törökország – 4. • 1961, Jugoszlávia – 6. • 1963, Lengyelország – 4. • 1965, Szovjetunió – 15. • 1967, Finnország – 13. • 1969, Olaszország – 8. • 1971–1997 – nem jutott ki • 1999, Franciaország – 14. • 2001–2015 – nem jutott ki • 2017, Románia és Törökország – 15.