Kiemelt bizalmi minősítés a Sapientia EMTE-nek

Kiemelt bizalmi minősítés a Sapientia EMTE-nek
A Román Felsőoktatási Minőségbiztosítási Ügynökség (ARACIS) nemrég tette közzé az ötévente esedékes minőségi felmérés eredményét, amellyel kiemelt bizalmi minősítést kapott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) – jelentették be ennek alkalmából szervezett mai sajtótájékoztatóján az egyetem vezetősége.

– A kiemelt bizalmi minősítés birtokában elmondhatjuk, hogy a Sapientia az erdélyi magyar közösség elmúlt harminckét évének sikeres szakmai projektje. A létesítéstől eltelt több mint két évtized alatt a Sapientia célba ért: ebben nagy szerepe volt a magyar kormány által folyamatosan megítélt 4,5 milliárd forintnyi támogatásnak. Az egyetem a Kárpát-medencei és a romániai magyar nyelvű felsőoktatás stabil és konszolidált eleme – közölte a mai sajtótájékoztatón Tonk Márton, a Sapientia jelenlegi rektora.

Tonk Márton rektor azt is elmondta: Romániában az egyetemek ötévente esnek át periodikus felmérésen, amelyet a Román Felsőoktatási Minőségbiztosítási Ügynökség (ARACIS) végez el. Legutóbb a 2017-2021 közötti időszakot mérték fel, és ennek következtében kapta meg a Sapientia EMTE a legmagasabb szakmai besorolást, azaz kiemelt bizalmi minősítést. – Mivel én 2021-től vagyok az egyetem rektora, ezért úgy ítélem meg, hogy a felmért időszak Dávid László volt rektor munkájához köthető.  A szakhatóság komplex mutatórendszert alkalmaz, amely egyaránt figyelembe veszi az egyetemen folyó oktatás szakmai tartalmát, a humán erőforrást és az infrastruktúrát, a végzettek továbbtanulását és munkahelyen való elhelyezkedését – fogalmazott a rektor.

Dávid László, a Sapientia Szenátusának elnöke, volt rektor elmondta: létezése óta a Sapientia három ARACIS-mérésen vett részt. Az előző – azaz a második – felméréskor bizalmi minősítést kaptak.

– A mostani legmagasabb bizalmi minősítés azt jelenti, hogy a Sapientia EMTE olyan tudást nyújt, amely megfelel bármilyen követelményrendszernek. A jelenlegi, a már végzett hallgatók és azok munkaadói azt nyilatkozták a mostani felmérés során, hogy meg vannak elégedve a Sapientiával. A Sapientia alkalmazható és jól felmérhető tudást nyújt hallgatóinak – mutatott rá Dávid. Az intézményi akkreditáció keretében hét szakot mértek fel: alapképzések közül az élelmiszeripari mérnöki, a világ- és összehasonlító irodalom – angol nyelv és irodalom, a kommunikáció és PR, a marketing, az infokommunikációs hálózatok és rendszerek (távközlés), illetve a gépészmérnöki szakokat vették nagyító alá, a mesterképzések közül pedig a filmtudományt. – Úgy vélem, hogy a Sapientia létrehozása és működése ösztönzőleg hatott a romániai állami magyar nyelvű felsőoktatásra is. A mostani ARACIS-minősítés pedig sikereink hivatalos visszajelzésének tekinthető – összegzett az egyetemi szenátus elnöke.

Farkas Csaba rektor-helyettestől megtudtuk:  húsz évvel ezelőtt a Sapientia EMTE-nek  371 hallgatója volt, ma 2245. A tanulmányi kínálatban jelenleg 32 alapképzés és 12 mesterképzés van. Tavaly novemberben új weboldalt hozott létre az egyetem, ez pedig szintén hozzájárult a mostani minősítés eléréséhez. A világban közel harmincezer egyetem működik, és a Sapientia EMTE benne van az első tíz százalékban, mivel a 3531. helyen áll, míg 2020-ban az 5221. helyen volt. Országos szinten pedig a 28. helyen áll a közel száz intézmény közül, ami jelentős előrelépés a 2020-as 38. Helyhez képest. A Sapientia EMTE céljai között szerepel a doktori iskolák kialakítása, az egyetemi infrastruktúra, a tehetséggondozási tevékenység, a humánerőforrás, a kutatási tevékenység fejlesztése, valamint a térségi szerepvállalás erősítése.