Kicsi a minimálbér és a vásárlói kosár, de nagy a láz fekete pénteken

Részletre vásárol a bankkártyával fizetők majdnem fele

Kicsi a minimálbér és a vásárlói kosár, de nagy a láz fekete pénteken
Romániában a bruttó minimálbér jelenleg 2080 lej, egyes statisztikák szerint pedig a hazai munkavállalók mintegy negyede, 1,4 millió személy keres csupán ennyit havonta – vagyis, miután levonódnak az adók, kevesebb mint 1300 lejt visz haza. Eközben idén szeptemberben az Országos Statisztikai Hivatal szerint a nettó átlagbér 3082 lej volt, ami már sokkal jobban hangzó adat, ám még ez az összeg is kevés ahhoz képest, hogy egy, a napokban közölt felmérés szerint egy kétgyerekes család havi bevásárlói kosara mintegy 7000 lej (azaz annyinak kellene lennie). Jogos tehát a kérdés: vajon hogyan történhet meg, hogy ennek ellenére fekete pénteken évről évre rekordok dőlnek meg, miből, honnan van mégis pénze a lakosságnak vásárolni. A paradoxon azonban csak látszólagos, és talán éppen a szegénység magyarázza azt, hogy miért akarják maximálisan kihasználni az ilyenkor kínált kedvezményeket.

Hiába nőtt „látványosan” az elmúlt években a minimálbér, az továbbra sem elég semmire – vonhatjuk le a következtetést, ha belenézünk a Friedrich Ebert Stifung Alapítvány által a napokban közzétett felmérésbe, amely a vásárlói kosár minimális értékét egy kétgyermekes család esetében 6954 lejben, egygyermekes család esetében 5918 lejben állapítja meg. A felmérés szerint egy házaspárnak 4383 lejt kell keresnie ahhoz, hogy normális körülmények között éljen, az egyedülálló személyeknek pedig 2684 lejre van szükségük ehhez. A felmérést készítők szerint ez az összeg, vagyis a megfelelő életvitel magában foglalja a kiegyensúlyozott táplálkozást, új ruha, cipő vásárlását, olyan saját lakást, amely bizonyos fokú intimitást biztosít a benne lakóknak (értsd: nem egyszobás lakásban él három generáció) és megfelelően be van bútorozva, a háztartási gépek jó állapotúak, a család/személy ki tudja fizetni a számlákat, tud figyelni az egészségére, jut mozi- vagy színházjegyre, egy évben egyszer nyaralásra, s némi pénzt még félre is tud tenni különleges kiadásokra.

Bár a felmérés itt-ott egyesek szerint sántít – például közlekedésre vagy autó-karbantartására szánt összeget nem számoltak –, így is látszik, hogy meglehetősen nagy a szakadék a bérek és aközött, hogy mennyi pénz szükséges a havi kiadások fedezésére. Egy 2018-as adat szerint például a hazai mintegy 5,5 millió munkavállalóból csupán körülbelül 830 ezer vitt haza „kézben” 2600 lejnél nagyobb összeget, azoknak a száma pedig, akik 1000 eurónál többet keresnek, kevesebb a 100 ezernél. 

Közvetve a vásárlói kosár most megállapított minimális értéke azt is mutatja, hogy – bár főleg a magánszektort, elsősorban a kis- és középvállalatokat akár kilátástalan helyzetbe hozza – a minimálbér növelésére igenis szükség van. Itt érdemes megjegyezni talán azt, hogy a parlament októberben elfogadott egy olyan törvényt, amely a vásárlói kosár minimális értékét tekinti a minimálbért és a bérezéssel kapcsolatos politikákat megalapozó fő elemnek (a törvényt Klaus Iohannis államfő még nem hirdette ki).

A minimális vásárlói kosár és a minimálbér közötti szakadék ugyanakkor jó magyarázatot ad arra, hogy miért is olyan népszerű Romániában a fekete péntek: a lakosság zöme minden apró kedvezményt igyekszik kihasználni, márpedig ilyenkor „igazi” árleszállításokba is bele lehet botlani. Másfelől, érdemes arra is figyelni, hogy az idén ugrásszerűen megnőtt azoknak a száma, akik bankkártyával fizetnek. Két órával a fekete péntek rajtja után például az eMagnál rekordot döntöttek az online fizetések: elérték a vásárlások 41 százalékát – összesen 750 ezer terméket, több mint 250 millió lej értékben fizettek bakkártyával. Márpedig a legtöbb bankkártya lehetővé teszi a részletfizetést... 

Egyébként az említett platformon a vevők a „nyitás” után 10 perc alatt több mint 100 ezer rendelést adtak le, s mintegy bő két óra alatt a webáruház látogatottsága elérte a 2,5 milliót. Az aranymásodperc 7:26:04 volt, amikor egyetlen másodperc alatt 250 terméket értékesítettek, az aranyperc pedig 7:25 volt, 7500 megrendeléssel. Érdekes talán hozzátenni, hogy több mint 86 országból érkeztek megrendelések, s három óra alatt több mint 37 ezer tévét, több mint 23 ezer okostelefont, több mint 15 ezer laptopot, 8900 hűtőszekrényt, 56 ezer kis méretű elektronikai eszközt stb. értékesítettek. 

Egy másik platform, az Evomag délelőtti közlése szerint addig a fekete pénteki megrendelések több mint fele Bukarestből érkezett, majd Kolozsvár, Temesvár és Brassó következett. A statisztikák szerint a bukarestiek 30 százalékkal többet vásárolnak, mint az ország többi része egy helyen.

A Visa által rendelkezésre bocsátott adatokból az derül ki, hogy reggel 10 órára a kártyás fizetések száma már elérte a 107 827-et, a tranzakciók összértéke pedig 75,1 millió lej körül alakult, ebből a részletfizetéses bankkártyás tranzakciók értéke elérte a 33,61 millió lejt – ezek teszik ki amúgy az online vásárlások mintegy 45 százalékát. A fekete pénteki vásárlói kosár átlagértéke idén 700 lej körül alakult, míg egy korábbi felmérés arra mutatott rá: a romániai lakosság mintegy fele készül valamit vásárolni fekete pénteken, az erre szánt átlagos büdzsé pedig valamivel több mint 2000 lej.