Két kiállításon mutatják be Bukarestben Korniss Péter fotóit

Két kiállításon mutatják be Bukarestben Korniss Péter fotóit
Két kiállításon mutatják be Bukarestben Korniss Péter fotóit, aki csaknem két évtized után tér vissza a román fővárosba – közölte a Balassi Intézet bukaresti központja.

Az egyik tárlat március 20-án, kedden nyílik a bukaresti Balassi Intézetben, ahol Korniss Péter hatvanas-hetvenes években készült, a hagyományos paraszti világot bemutató fotói láthatók.

Két nappal később, csütörtökön a Román Nemzeti Szépművészeti Múzeum Kretzulescu termeiben Folyamatos emlékezet címmel nyílik a kornissi életművet új összefüggések mentén bemutató másik tárlat. Emblematikus képei egyéni narratívák sorába állítva jelennek meg a 60-as, 70-es évek román, szlovák és magyar falvakban készített fotográfiáitól kezdve, egészen a legújabb, széki asszonyokat bemutató sorozatáig. 

A kiállítás hat sorozatot vonultat fel, amely négy szereplő: a szénaforgató lány, Boldizsár Mari, Bálint Anna és Ioan történetét meséli el, illetve a széki asszonyokat ábrázolja Budapesten, az utolsó sorozat pedig a paraszti sorban élő embereket saját környezetükben.

Korniss Péter bukaresti kiállításai a budapesti Várfok Galéria, a Román Nemzeti Szépművészeti Múzeum és a bukaresti Balassi Intézet közreműködése eredményeként valósulnak meg. A szervezők közlése szerint a művész mindkét kiállításon jelen lesz. 

Legutóbb 1999-ben a Román Nemzeti Parasztmúzeumban volt egyéni kiállítása a kolozsvári születésű alkotónak, aki tavaly ünnepelte 80. születésnapját.

Korniss munkássága az egyik leggazdagabb magyarországi fotográfiai életmű. Hírnevét dokumentarista fotósként alapozta meg elsősorban a paraszti életforma és kultúra fotózásával Kelet-Európában, ez a téma az életmű vezérfonala az 1967-ben készített, első táncházas képeitől kezdve, az utóbbi évek konceptuálisnak tekinthető, betlehemeseket vagy széki asszonyokat bemutató fotósorozatokig. Mindemellett Korniss a világ különböző tájain is készített sorozatokat, egyebek mellett Észak- és Dél-Amerikában, Dél-Jemenben, Szibériában.

Korniss Péter ötven évet felölelő, folyamatosan megújuló, páratlan munkássága előtt a Magyar Nemzeti Galéria 2017-ben egy monumentális életmű-kiállítással tisztelgett, amely történelmi fontosságúnak tekinthető, hiszen Korniss Péter az első élő magyar fotóművész, aki ebben a kitűntetésben részesült és tárlata az utóbbi évek leglátogatottabb kortárs egyéni kiállítása lett Magyarországon – olvasható a szervezők közleményében.