Képgyűjtés Száz év karácsonya címmel

Képgyűjtés Száz év karácsonya címmel
„A fénykép, a művészi alkotással ellentétben nem az örökkévalóságot ragadja meg, hanem csak az időt balzsamozza be, és menti meg az elmúlástól” – írja André Bazin A fénykép ontológiája című esszéjében. Fotókat keresünk, hogy decemberben sok ember részesülhessen Kolozsvár 20. századi bebalzsamozott történeteiben. Mesélje el történeteit: lejegyezzük! Keresse elő karácsonyi fényképeit, mi digitalizáljuk! – olvasható az Erdélyi Audiovizuális Egyesület felhívásában, amelyet szerkesztőségünkhöz is eljuttattak.

Az audiovizuális örökség világnapja (október 27.) és az adventi időszak is közeledik. A világnap idei témája egy felszólítás: “Fedezd fel, emlékezz, és oszd meg!” - ennek szellemében egy fénykép- és történetgyűjtésre alapozó közösségi projektet hirdetnek meg, amelynek keretében különböző generációk oszthatják meg történeteiket a 2017-es adventi időszakban. A gyűjtés során Kolozsváron vagy kolozsváriakról készült, és a téli ünnepkörhöz kapcsolódó 2000 előtti képeket és a hozzájuk kapcsolódó történeteket várják a szervezők. A karácsonyi fotók készítése a fényképezőgép demokratizálódása után, a 20. század elején vált szokássá, és a digitális képek 2000 körül terjedtek el, ezért valójában 100 év karácsonyának a dokumentumait lehet összegyűjteni.

A karácsonyi fotók sűrű képek, hiszen a család önmagáról alkotott ideális képét jelenítik meg. Ezen keresztül feltárulnak a tárgyaik, amelyek körülvették őket, megjelenik az enteriőr is. Ugyanakkor az ismétlődő rítusok, a karácsonyfa jelenléte révén még jobban láthatóvá válik az idő, a történelem nyoma egy tematikus képgyűjteményben. Beszédes lehet a karácsonyfadíszek, az ajándékok, a ruházat, a városi díszvilágítás változása is, de a képeket valójában a hozzá csatolt rövid beszámolók, visszaemlékezések tennék igazán tartalmassá – írják. Várnak tehát minden olyan fotót, amelyen:

  • karácsonyfa látható, vagy
  • a téli ünnepkörhöz tartozik (például Mikulásjárás, advent, szilveszter), vagy
  • a város köztereinek téli arcát mutatja meg.

A képhez kapcsolódó történetet is meg lehet osztani: a kép készítésének időpontját, a kép készítésének történetét, vagy bármilyen történetet, emléket a képen látható családról, családtagokról.

A képeket a Sapientia Tordai úti épületének B506-os termébe várják, a képeket digitalizálás után tulajdonosaik visszakapják. Emailen is be lehet küldeni képeket: .tif formátumban, min. 600 dpi-vel szkenneljék, majd küldjék el a következő e-mail címre - 100karacsony@gmail.com.

A gyűjtés november 18-án zárul, és a képmennyiség függvényében, kiállítás formájában is megtekinthetőek lesznek a képek és történeteik: decemberben, a Sapientia Tordai úti épületében. 

A projekt távlati célja felhívni a figyelmet az audiovizuális örökségre és egy szakszerű regionális képarchívum szükségességére.

Szervezők: Sapientia EMTE, Erdélyi Audiovizuális Egyesület. Szakmai partnerek: Korzo Egyesület, Erdélyi Krónika, KPI (Kutatási Programok Intézete).

Elérhetőségek:
Facebook-oldal: https://www.facebook.com/Erd%C3%A9lyi-Audiovizu%C3%A1lis-Arch%C3%ADvum-Transylvanian-Audiovisual-Archive-1434462999901350/
Weboldal: http://film.sapientia.ro/hu/erdelyi-audiovizualis-archivum   Blog: https://archivumblog.wordpress.com/

(Borítókép: illusztráció, FORTEPAN, 1922)