Kelemen: Orbánról nem lehet azt állítani, hogy rasszista vagy náci

Nem szabad megbélyegezni a különvéleményeket – véli az RMDSZ elnöke

Kelemen: Orbánról nem lehet azt állítani, hogy rasszista vagy náci
Nicolae Ciucă kormányfő csütörtökön azt nyilatkozta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök múlt hét végén Romániában tett kijelentései „nem kívánatosak”, és „nincs helyük egy olyan Európában, ahol 27 ország békében és jólétben él”. A kormányfő Fehér megyében tett látogatásán kifejtette: Erdély szívéből kívánja közvetíteni üzenetét „a tolerancia, a bölcsesség és a szolidaritás”, „az európai értékek tiszteletben tartásának” a fontosságáról, hozzátéve, hogy a történelem azt mutatja: „ami egyesít minket, az fontosabb és hasznosabb, mint ami megoszt”.

„A román befogadó nép, és ez a határunknál zajló háború kapcsán is megmutatkozott. Romániát olyan országnak tekintik, ahol több etnikum él egymás mellett békében és nyugalomban. Az ilyen nemkívánatos kijelentéseknek nincs helye egy olyan Európában, ahol 27 ország él békében és jólétben” – fejtette ki Nicolae Ciucă az Agerpres hírügynökség szerint.

Ciolacu: A Himaláján sem hangzott volna jobban… 

Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke mindenki számára sértőnek nevezte Orbán Viktor tusványosi kijelentéseit, leszögezve, hogy az ennek nyomán kialakult helyzetet meg fogják beszélni a koalícióban.

 „Ezek mindenki számára sértőek voltak, nem kimondottan csak a románokkal szemben. Jobban szerettem volna, ha nem Románia területén hangzanak el, de ha a Himaláján jelentette volna ki, akkor is ugyanolyan hatása lenne, mert politikusról van szó” – nyilatkozta Ciolacu egy szerda esti sajtótájékoztatón, amelyen az újságírók Orbán Viktor tusványosi beszédéről is kérdezték a pártelnököt.

Arra a kérdésre, hogy beszélt-e erről a témáról Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével, a PSD vezetője nemleges választ adott. „Nem beszéltem. Azt vártam, hogy Kelemen Hunor személyesen reagáljon valamit, rögtön a kijelentések elhangzása után” – idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség.

Kelemen: készen állok az ilyen beszélgetésekre 

„Először is meg szoktam tartani magamnak a szabadságot – ha szabad így fogalmaznom –, hogy arra reagálok, amiről egy adott pillanatban úgy gondolom, hogy véleményt kell mondanom. Nem szeretem azt, hogy felszólítsanak, vagy nyomást gyakoroljanak rám. Tehát ilyen szempontból nem tudok semmi újat mondani, eddig is így működtem, és ezután is így fogok tenni. Ha Marcel Ciolacu erről a kérdésről a koalícióban akar beszélgetni, akkor természetesen napirendre tűzheti, hiszen a koalíciós megállapodás szerint bármilyen témát a pártok vezetői napirendre kérhetnek. Amennyiben ő ezt kéri, fogunk erről beszélni, bár Orbán Viktor tusványosi beszédében sem Romániáról, sem a román kormányról, sem a koalícióról nem mondott semmit. Én az ilyen beszélgetésekre mindig készen állok. Beszélhetünk politikai, politikai-filozófiai kérdésekről, ideológiákról, doktrínákról, Európa jövőjéről egyaránt. Állok elébe bármikor, ennek semmiféle akadálya nincsen, ezt nagyon jól tudja Marcel Ciolacu is” – jelentette ki a Szabadság kérdésére Kelemen Hunor a PSD elnökének nyilatkozata kapcsán.

„Orbán Viktor nem a NATO-t és nem az EU-t támadta” 

Az RMDSZ elnökét egyes román politikusok azon nyilatkozatáról is kérdeztük, amelyekben felháborodásuknak adtak hangot azzal kapcsolatban, miszerint Orbán Viktor beszédében provokatív kijelentéseket tett az EU-ról, az európai szolidaritásról, bírálva az Oroszország elleni szankciókat, illetve a nyugati értékeket, s mindezeket a nézeteket pedig Románia területéről terjesztette.

„Orbán Viktor mindezeket nem először mondja, ezekkel kapcsolatosan már többször kifejtette a véleményét. Kiemelném ugyanakkor, hogy sem a NATO-hoz, sem az EU-hoz való csatlakozási szerződésekben nem írja azt, hogy a véleményszabadságot zárójelbe tesszük, elássuk, és csak egyetlen egy vélemény lehet ezeken a szövetségi rendszereken belül. Az én értelmezésemben Orbán Viktor nem a NATO-t és az EU-t támadta, ő a NATO-ban az egyik vezető politikus, és az EU-ban úgyszintén. Ő bizonyos döntéseket, elsősorban az EU-ban meghozott döntéseket, az uniós bürokráciát és bizonyos európai politikusokat, illetve azok határozatait bírálta. Sehol nem írja, hogy nem mondhatunk egymásról véleményt, egyetlen egy szerződés sem tartalmazza, hogy a szólás- és véleményszabadságot ezekben a szövetségi rendszerekben el kell felejteni. Egyet lehet érteni, vagy nem lehet egyetérteni bizonyos kérdésekben. Amúgy az EU-ban egy csomó mindenben nincs, és nem is lesz egyetértés, mert különböző ideológiai értékeket valló politikusok dolgoznak ennek keretében. Tehát egymást bírálják folyamatosan. Ez az egyik, és talán ez a legfontosabb. A másik kérdés pedig egyértelműen arról szól, hogy a háborút ki hogyan látja, érzékeli. Mindenki az EU-ban békét szeretne, de senki nem tudja elérnie ezt a békét ebben a pillanatban. Az orosz agresszióit mélyen és határozottan elítéltük, s elítélem én magam is. Továbbra is azt gondolom, hogy semmilyen fizikai háborús agresszió nem elfogadható egy szuverén állam ellen, így Oroszországot vissza kellene a Nyugatnak szorítania saját határai mögé. A kérdés csupán az, hogy képes-e jelenleg erre, illetve mikor tudja ezt megtenni. Minél több idő telik el, annál több veszteség lesz, annál nagyobb árát fizetjük meg ennek a háborúnak, és annál nehezebb lesz a béke. De mindenki békére vágyik, én is, más is, mindannyian. De ez nem jelenti azt, hogy Oroszországot támogatnám, vagy Oroszországgal egyetértenék. Szó sincs erről. Én azt gondolom, Oroszország a legeslegnagyobb bűnt követte el, amit egy állam elkövethet azzal, hogy egy másik államot megtámad. És igen, azt gondolom, hogy a Kárpát-medencei magyaroknak egyrészt a NATO keretein belül, másrészt pedig az EU-n belül lehetséges a biztonságos jövője. És amikor ilyen sokrétű válsággal szembesül az EU és az európai államok, akkor a különvéleményeket nem szabad megbélyegezni, hanem meg kell hallgatni, és meg kell próbálni megérteni” – összegzett az RMDSZ elnöke.

„Minden kijelentést kontextusban kell értelmezni” 

Kelemen Hunor kitért Orbán Viktornak egy másik vitatott kijelentésére is. Mint ismeretes, Tusványosi beszédében a magyar miniszterelnök, többek között, azt mondta: érthető, hogy a „posztnyugati” emberek nem mérgezhetik meg a napjaikat azzal a gondolattal, hogy „minden elveszett”, és nem is szükséges ezzel szembesíteni őket ezzel. „Mi csak azt kérjük, hogy ők ne akarják ránk kényszeríteni azt a sorsot, amit mi nem sorsnak, hanem végzetnek látunk egy nemzet számára" – szögezte le a miniszterelnök. Szerinte szemfényvesztés, a fogalmak szándékos összekeverése az internacionalista baloldalnak azt az állítása, hogy Európában eleve kevert fajú népek élnek. Az európai és Európán kívülről érkező népek kevert fajú világát nem lehet párhuzamba állítani azzal a helyzettel, amikor Európán belül élő népek keverednek össze egymással – mutatott rá. „Például a Kárpát-medencében mi nem vagyunk kevert fajúak, hanem egész egyszerűen a saját európai otthonában élő népeknek vagyunk a keveréke” – fogalmazott. Hozzátette: a magyarok nem akarnak „kevertfajúvá” válni, de a következő generációkat már arra kell felkészíteni, hogy a folyamatosan Európa felé mozgó iszlám civilizáció terjeszkedését már nemcsak déli, hanem a nyugati határon kell megállítani, megoldva a Nyugatról menekülő keresztények befogadását is.

 „Egyrészt, hogy ki kivel keveredik, az magánügy, egyéni opció, és nem politikai, pártpolitikai, ideológiai, társadalmi vagy államszervezési kérdés. Ez a szív kérdése, ha lehet így fogalmazni – vélekedett az RMDSZ elnöke. – Ebbe senki nem tud beleszólni, esetleg a családban véleményt mondanak. Erdélyben, Közép-Európában, egész Európában az elmúlt több száz esztendőben mindenki mindenkivel keveredett, tehát ilyen szempontból ezek a kérdések rendezettek, s nem kell sem államoknak, sem kormányoknak, sem a politikának rendeznie. Másrészt minden egyes kijelentést kontextusba helyezve kell értelmezni, másképpen teljesen értelmetlen, hogy egy-egy mondatot kiragadva beszéljünk róla. Orbán Viktor beszédét, beleértve azt a bizonyos mondatot is, szintén saját szövegkörnyezetében lehet megérteni, különben csak a saját előítéleteinket erősítjük, félreértjük, szándékosan vagy kevésbé szándékosan félreértelmezzük. Kontextusba helyezve, mindaz, amit Orbán Viktor ott mondott, egyáltalán nem fajelméletről szólt. A harmadik dolog, amire kitérnék, hogy többször is alkalmam nyílt az elmúlt esztendőkben hosszasan beszélgetni Orbán Viktorral. Nagyon határozottan állítom, hogy Orbánban sem rasszizmusnak, sem nácizmusnak a legapróbb jele sem észlelhető. Orbánról nem lehet azt állítani, hogy rasszista vagy náci lenne, ahogy most egyesek nagyon gyorsan most ismét megbélyegezték” – fejtette ki Kelemen Hunor.