Katasztrofális a járványhelyzet Indiában, nem lassul a vírus terjedése

Katasztrofális a járványhelyzet Indiában,  nem lassul a vírus terjedése
Ötödik egymást követő napon döntött rekordot Indiában a koronavírus igazolt fertőzöttjeinek és halálos áldozatainak száma: napok óta 300 ezer felett van az új betegek esetszáma. Az eddig igazolt fertőzöttek száma hétfőre meghaladta a 17 milliót. Az M1 hírtelevízió vasárnap arról számolt be, hogy szinte tapintható a feszültség a járvány egyik gócának számító Újdelhiben. Az indiai fővárosban az emberek kétségbeesetten próbálnak bejutni a kórházakba, ahonnan sorra utasítják el őket, hely- és oxigénhiány miatt. Újdelhi egyik külső kerületében a hétvégén egy templomban önkéntesek próbáltak oxigént biztosítani azok számára, akiknek sürgős segítségre volt szükségük. A rászorulók autóikban vagy az utcán ülve adták egymásnak az életmentő oxigénmaszkot.

ÖSSZEFOGLALÓ

Az indiai egészségügyi minisztérium adatai szerint hétfőn 352 991 új fertőzöttet és 2812 halálos áldozatot regisztráltak. A statisztikák szerint Újdelhiben minden negyedik percben meghal valaki a koronavírus okozta betegségben. Ugyanakkor szakértők már többször jelezték, hogy a fertőzöttek és a halottak valódi száma vélhetően jóval magasabb a hivatalos adatoknál.

A több mint 21 milliós Újdelhi kórházai már napok óta jelezték, nincs elegendő készletük orvosi oxigénből. Szombaton egy delhi egészségügyi intézményben húsz beteg halt meg, mert elfogyott az oxigén, további fél tucat fővárosi kórház szintén súlyos oxigénhiányra figyelmeztetett. Az indiai miniszterelnök, Narendra Modi egy nyilatkozatában elismerte, hogy a koronavírus első hullámának sikeres leküzdése után a második vihar „megremegtette Indiát”. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy katasztrofális a helyzet több kórházban, az intézmények előtt tábla figyelmezteti a betegeket: nincs több szabad ágy. Az orvosi oxigént már a feketepiacon próbálják megvenni a kórházban fekvő betegek rokonai.

Éjjel-nappal dolgoznak az oxigéngyártók

Az országszerte hiánycikknek minősülő orvosi oxigént külföldről is próbálják pótolni, illetve az indiai oxigén előállító üzemekben is éjjel-nappal dolgoznak, de így sem tudnak lépést tartani a hatalmas igénnyel. Az egyik gyár vezetője azt nyilatkozta: ipari célra már nem is biztosítanak oxigénpalackokat, csak orvosi felhasználásra, de az sem elég.

A jávány rohamos terjedése miatt Újdelhiben újabb egy héttel meghosszabbították az eredetileg hétfő hajnalban lejáró kijárási tilalmat, amit a rendőrök szigorúan ellenőriznek. A hírügynökségek által közzétett, éjszakai felvételeken az látszik, hogy a rendőrök botokkal fenyegetik, és guggolásos feladatokkal büntetik azokat, akik megszegik a szabályokat.

Szakértők szerint Indiában a járvány mostani hullámához nagymértékben hozzájárul, hogy itt is kialakult egy, az eddigieknél fertőzőbb vírusvariáns. Virológusok szerint ez a mutáció nem súlyosabb a korábban ismert változatoknál, és a vakcinák megfelelő védelmet biztosítanak ellene, azonban Indiában oltóanyagból is hiány van. Eddig csupán az 1,4 milliárdos népesség kevesebb, mint 9%-a kapta meg az első dózist.

Segítséget nyújt az EU

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke vasárnap a Twitteren bejelentette: a katasztrófahelyzetek kezelésének támogatására létrehozott polgári védelmi mechanizmusa keretében az Európai Unió (EU) azonnali segítséget nyújt Indiának a koronavírus-járvány elleni védekezéshez. Az EB elnöke a Twitteren tudatta, India segítséget kért az uniótól a járványügyi védekezéshez.

Janez Lenarcic válságkezelésért felelős uniós biztos Twitter üzenetében közölte: az EB Veszélyhelyzet-reagálási Központja (ERCC) készen áll arra, hogy India rendelkezésére bocsássa az Újdelhi által igényelt oxigén- és gyógyszer-szállítmányokat.

Az EU mellett az Egyesült Államok, valamint Pakisztán is bejelentette, hogy segítséget nyújt Indiának.