Katalán referendum - Bizonytalan, hogy miként tartják meg a voksolást

Katalán referendum - Bizonytalan, hogy miként tartják meg a voksolást
Bizonytalan, hogy miként rendezik meg ma Katalóniában a függetlenségről szóló referendumot, miután a spanyol hatóságok kiiktatták a szavazás számítógépes rendszerének szoftverét. A Katalónia függetlenségéről szóló vasárnapi népszavazás beláthatatlan következményekkel járhat, a spanyol kormány akár erőszakhoz is folyamodhat - mondta Sobieski Tamás Spanyolország-szakértő szombaton az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában.Egy szombati hír szerint "pizsamapartikkal" próbálják nyitva tartani az iskolákat Katalóniában; szülők, gyerekek, tanárok készülnek arra, hogy vasárnapig a szavazóhelyiségeknek kijelölt iskolákban maradnak, hogy meg lehessen tartani a referendumot, amelyet a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztett.

A spanyol csendőrök bírói felhatalmazással szombaton elfoglalták a katalán kormány kommunikációs központját, és megszüntették a több mint 2300 szavazóhelyiség távközlési kapcsolatát, az online szavazás lehetőségét. Ez a szoftver szolgálta volna a szavazatszámlálást és annak megosztását is. A spanyol belügyminisztérium tájékoztatása szerint ráadásul a katalán kormány által kijelölt szavazóhelyiségek többségét a hatóságok lezárták. 

Jordi Turull, katalán kormányszóvivő viszont az intézkedést követően is állította: lesz népszavazás.

A referendumot a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette, és így az ország törvényei szerint megrendezése illegális. A spanyol kormány hetek óta minden törvény adta eszközét bevetette, hogy megakadályozza a szavazást. Madrid szerint a katalán kormány nem képviseli a katalánok többségének álláspontját.

Carles Puigdemont katalán vezető viszont azt mondta, hogy ha a függetlenségre adott igen szavazatok többségben lesznek, akkor 48 órán belül rendkívüli parlamenti ülésen kinyilvánítják az elszakadást Spanyolországtól.

Beláthatatlan következményekkel járhat a függetlenségi voksolás

A szakértő szerint a népszavazás eredményét nem lehet megjósolni: egy felmérés szerint a függetlenség híveinek aránya már nem éri el az 50 százalékot, de ha Madrid beavatkozása miatt zavargások törnek ki és annak esetleg áldozatai is lesznek, akkor megerősödhetnek az önállóságot hívei. 

A szakértő úgy véli, hogy a madridi kormányzat túl sokat várt a tárgyalásokkal, engedményeket kellett volna tennie a katalánoknak. Hozzátette: Spanyolország rendezetlen kérdések halmaza és a helyzetet súlyosbíthatja, ha vasárnap a Katalóniában állomásozó spanyol rendőröket bevetik az iskolákat elfoglaló helyiek ellen, a választást követően pedig - mint fogalmazott - a vízágyúk is előkerülhetnek.

"Pizsamapartikkal" próbálják nyitva tartani az iskolákat a szavazásig

A Barcelona belvárosában található Collaso i Gil del Raval nevű intézményben az igazgatónő bezárta a kapukat tanítás után. Az épületben azonban odabent sokan maradtak szülők, gyerekek, tanárok illetve olyanok is, akiknek ez a lakcím szerint kijelölt szavazóhelye a függetlenségi népszavazáson.

A helyszíni tudósítások szerint a kerítéshez kívül is belül is létrát állítottak, ezeken keresztül jelenleg zavartalanul járnak ki és be az emberek. Enni- és innivaló is érkezik.

A katalán főügyész korábbi utasításának értelmében az intézményeket ki kell üríteni szombatig és hatóságilag le kell pecsételni, hogy az illegális referendumon ne lehessen szavazni. Erre válaszul adta ki felhívását Som Escola nevű csoport, amely oktatási és szülői szervezeteket fog össze, hogy a hétvégén minél többen "táborozzanak" az iskolákban, és szervezzenek rendezvényeket.

Manresában például az Escola Bages Évkezdeti ünnepség néven szórakoztató programok sorát hirdette meg a következő két napra: urgálóvárral, focimeccsel, ingyen piknikkel, és hálózsákos "pizsamapartival" a torneteremben. Az Escoles Obertes (Nyitott iskolák) mozgalom weboldalt indított a napokban, hogy számba vegye a kezdeményezés támogatóit és közreműködőit Katalóniában. 60 ezren csatlakoztak eddig.

Josep Lluís Trapero, katalán rendőrfőnök pénteken azt az utasítást adta, hogy a rendőrök "erőszak nélkül" ürítsék ki az intézményeket, és zárják be az intézményeket. Hatósági közbeavatkozásról eddig nem tudni. Az emberek állítólag arra számítanak, hogy a katalán rendőrök nem lépnek fel velük szemben, és vasárnap végül engedik majd kinyitni az iskolákat, hogy szavazni lehessen.