Kamera indult, már csak a gólya kell megérkezzen

Idén akár adóvevőt is kaphat az egyik magyarfenesi gólya

Kamera indult, már csak a gólya kell megérkezzen
Bár az idő még meglehetősen hideg, napokon belül megérkezhetnek a gólyák a bekamerázott magyarfenesi fészekbe: volt olyan év, amikor már március 15-én beköszönt a „vendég” az Apáthy István Egyesület által működtetett webkamerába. Az egyesület képviseletében Szabó D. Zoltán ornitológus lapunknak elmondta: a fehér gólyák általában március második felében, április elején érkeznek vissza Afrikából, de idén már láttak gólyákat Bihar megyében, valamint Háromszéken. Hozzátette: a gólyák már elindultak, de zömében még Afrikában vannak; naponta mintegy 200-300 kilométert is repülnek. Haladási sebességük nagyban függ az időjárási viszonyoktól is, nagyjából két hét múlva már lehet számítani rájuk – ám biztos, ami biztos, a kamerát már beüzemelték. Akárcsak tavaly, az idén is nemcsak nézni, hanem hallani is lehet, mi történik Leske és Miska családjában. De nem csak a gólyákat érdemes figyelni ilyentájt...

Borítókép: Tavaly három fiókát nevelt a magyarfenesi gólyapár (fotó: clujbird.ro)

A magyarfenesi webkamerához tartozó Clujbird.ro honlap egyik szerzője, a gólyamegfigyelési projekt önkéntese, Gazda Árpád is lesi már a gólyák esetleges érkezését: mint mondta, egy lengyelországi „gólyás” Facebookcsoportot lájkolt, üzemeltetőinek pedig öt jeladós gólyájuk van, amelyek már napok óta úton vannak visszafelé. Azt is elmesélte, idén nem terveznek újdonságot a közvetítésben, minden a tavalyi rendszerben megy tovább – így például az idősűrítéses lehetőség kiválasztásával is vissza lehet játszani a nap eseményeit –, de talán kerül a honlapra egy reklámcsík, hogy hátha be tudnának hozni annyi reklámbevételt, amennyivel a közvetítéssel járó költségeket fedezni tudnák – aki egyébként szeretné ezt támogatatni, megteheti adományával is (Asociaţia Apá thy Istvá n Egyesü let, adószám: 13830871, bankszámla: RO10 RNCB 0106 0266 0903 0002).

A projekt vezetőitől megtudtuk: idén merész álmokat dédelgetnek, amellyel egy régi tervet váltanának valóra: ugyanis meg szeretnének pályázni a megyei önkormányzatnál egy jeladót, egy készülék ára 1600 euró körüli, így saját zsebből nem futja. Ugyanakkor nagy kérdés, hogy ha meglenne a jeladó, azt melyik gólya kapná meg. Az ideális az lenne, ha az évek óta Magyarfenesen költő gólya egyikére, mondjuk a tojó Leskére kerülne, ám a felnőtt gólyákat nagyon nehéz befogni. Az egyik idei kis gólyafiókára már könynyű lenne feltenni gyűrűzéskor, de ezzel az a baj, hogy a fiatal gólyák mortalitása nagy, a fiókák fele elpusztul az első évben, ráadásul a másik fele mintegy három évig nem jön vissza Afrikából, tehát elég nagy a kockázata a „kütyü” elvesztésének...

Szabó D. Zoltán végül emlékezetett: a magyarfenesi mellett már bekapcsolták a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület webkameráit is, amelyek két sáromberki gólyafészket figyelnek. A tervek szerint a Milvus csoport az idén is megszervezi népszerű gólyamegfigyelő játékát, így díjazzák majd azokat, akik elsőként látják meg a gólyát a kamerán keresztül, illetve elsőkként figyelik meg az érdekesebb eseményeket a fészekben. Aki pedig esetleg mást is nézne, mint gólyákat, „átkapcsolhat” a marosvásárhelyi kamerára, amely egy vörösvércse család életébe nyújt idén is betekintést.

Addig is, amíg beindul az élet e fészkekben, nemcsak a gólyákat érdemes figyelnünk, hiszen egyes vándormadarak máris javában érkeznek, sőt ezek kapcsán is játékra hívja a Milvus a madárkedvelőket: öt, korán érkező madárfajból kell a hónap végéig legalább egy megfigyelést feljegyezni az OpenBirdMaps márciusi kihívásában. Ezek a fehér gólya, mezei pacsirta, seregély, cigány csuk és énekes rigó; az április eleji sorsolásban az vesz részt, aki mind az öt fajból feltölt legalább egy megfigyelési adatot. A nyertes egy 100 lejes vásárlási utalványt nyer a Milvus egyik partnerének üzletében. A fentebb említett OpenBirdMaps a Milvus által létrehozott, Android és iOS rendszerű telefonokra egyaránt telepíthető, ingyenes és mindenki számára nyitott alkalmazás, lényegében egy online adatbázis (openbirdmaps.ro), amelynek elsődleges célja a vadon élő madarak térbeli és időbeli elterjedéséről gyűjteni és bemutatni alapadatokat, amatőr és főállású madarászok hozzájárulásával.

Természetbarátok, madárlesre fel!

Veszekedő seregélyek (fotó: MTI/Kovács Attila)