Kalotaszegi Néptáncfesztivált szerveztek Bánffyhunyadon

Pünkösdi táncünneppel zárták az évet az ifjú táncosok

Kalotaszegi Néptáncfesztivált szerveztek Bánffyhunyadon
Igazi ünnepi hangulat lengte be Bánffyhunyad utcáit Pünkösd hétfőjén. Büszkeség töltötte el szívünket, örült a lelkünk, amikor a város utcái megteltek gyönyörű, színes kalotaszegi népviseletbe öltözött gyermekekkel, ifjakkal és az őket kísérő családtagokkal, barátokkal, ismerősökkel. A Bánffyhunyadi Művelődési Ház adott helyet a táncévzáró III. Kalotaszegi Néptáncfesztiválnak, amelyet a Kalotaszeg Ifjúságáért Egyesület és a Bánffyhunyadi Vlegyásza Szakképző Líceum szervezett.

BOLDIZSÁR TÜNDE-JUTKA

„Az elmúlt évben szinte minden hónapra jutott egy-egy előadás a Suhancosoknak, amellyel megmutathattuk, hogy táncolunk, énekelünk… vagyunk” – fogalmazott megnyitó beszédében Kis Magdolna, a bánffyhunyadi Suhanc Néptánccsoport vezető oktatója, a Vlegyásza szakképző aligazgatója, a Kalotaszeg Ifjúságáért Egyesület elnöke. Az oktató a Kossuth- és Magyar Örökség-díjas Kallós Zoltán néprajzkutatót idézte, aki azt vallotta, hogy „addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk. Ez a kultúra őrzött meg minket ezer éven át Európában, ezeket a hagyományokat kötelességünk éltetni és továbbadni a következő nemzedékeknek”. „Örülök annak, hogy ezeknek a gyerekeknek a lelkében sikerült elhinteni a magjait ennek a kultúrának és bízom benne, hogy szárba szökken majd és megérik a gyümölcse. Megmaradunk, miközben az együtt éneklés, a tánc fizikai tartást, egyfajta fellépést, önbizalmat ad. Olyan személyiségformáló erővel bír, amely nehezen pótolható mással” – mondta. A fesztivált köszöntötte városunk alpolgármestere, Búzás Fekete Mária is.

A helyi és környékbeli néptánccsoportokon kívül az anyaországból is érkeztek fellépők. A helyi Apró Suhanc, a Suhanc Utánpótlás és a Suhanc Néptánccsoport táncosainak produkciója mellett a közönség a magyarországi Derecskéről, a Bocskai István Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Pántlika Néptánccsoportja fiataljainak gyönyörű táncát láthatta. Hajdúsági és Galga-menti játékokat és táncokat adtak elő. A Körösfői Ríszegvirág Néptánccsoport is fellépett, Kalotaszegi (Nádasmenti) táncokkal emelték az előadás színvonalát, kalotaszegi legényest adtak elő.

A zenei kíséretet Varga István-Kiscsipás és zenekarának többi tagja biztosította. Szintén ők zenéltek az előadás utáni táncházban, a Zöld Fa vendéglőben, ahol a jó hangulat és a tánc éjszakába nyúlóan folytatódott.

A fesztiválon külön műsorral léptek fel az iskola előkészítő osztályosai a Naphívogató és egyéb játékok című összeállításukkal. Az első és második osztályosok Párkereső játékokat adtak elő. A harmadik és negyedikesek a Gyermeklakodalmas Pünkösd alkalmával című produkciót mutatták be. Pünkösd ünnepéhez kapcsolódó népszokásokkal ismerkedhettünk, a pünkösdi király és királyné választásával. A pünkösdi királyt és királynét össze is eskették a gyerekek humoros jelenet formájában.

Antal Éva, Bálint Zsolt és Mihály Kinga is néptáncra oktatja a bánffyhunyadi táncosokat. Mindannyian fontosnak tartják, hogy Erdély különböző tájegységeinek magyar táncai mellett a velük együtt élő románok tánckultúráját is megismertessék a gyerekekkel. Ezáltal arra nevelik őket, hogy elfogadóbbak, toleránsabbak legyenek nemzetük tagjai és más népek iránt, tisztelve nem csak a saját, hanem mások értékeit, kultúráját is. Ezért a legnagyobbak magyargorbói román táncokat is bemutattak a kalotaszegi mellett, büszkén magukra öltve a román népviseletet is, amit most sikerült a csoportnak beszerezni. Az előadást gyönyörű össztánc zárta, a színpad kicsinek bizonyult a több mint 120 gyereknek.

A rendezvény támogatásáért köszönet illeti a Bánffyhunyadi Városi Tanácsot és a Kolozs Megyei Tanácsot, valamint a magyar kormányt, amely ezáltal segíti a népi kultúra megmaradását.

„Ha táncolsz, élsz… ha élsz, táncolsz” – vallják a Suhancosok mottójukként Heidi Groskreutz gondolatait, és ezt érezni is lehetett az esemény hangulatán.

Borítókép: Lonay Arthur