Jutalmazással gyorsítaná fel az oltáskampányt a szaktárca

Jutalmazással gyorsítaná fel  az oltáskampányt a szaktárca
Ioana Mihăilă egészségügyi miniszter a heti kormányülésen olyan intézkedéseket javasolt, amelyek az oltáskampány felgyorsítását szolgálnák – adta hírül az Agerpres hírügynökség. Mihăilă leszögezte, egyelőre csak elviekben tárgyaltak bizonyos lehetséges intézkedésekről, amelyek felgyorsíthatnák az oltáskampányt, minderről még egyeztetni kell a kormány tagjaival, a miniszterelnökkel és az oltáskampányt koordináló országos bizottsággal.

Felmerült például annak a lehetősége, hogy akik ezentúl oltatják be magukat, értékutalványokat kapjanak, azok között pedig, akik már megkapták a vakcinát, nyereménysorsolást tartsanak. Azokkal szemben, akik nincsenek beoltva, megszorító intézkedéseket fontolgatnak: például azt, hogy a beoltatlan egészségügyi alkalmazottakat rendszeresen teszteljék a saját költségükön, valamint a beoltatlan személyeket ne engedjék be hétvégenként olyan nyilvános helyekre, amelyek nem életbevágóan fontosak – tette hozzá Mihăilă.
Kelemen Hunor kormányfő-helyettes, az RMDSZ elnöke úgy nyilatkozott: támogatja az egészségügyi miniszter által javasolt jutalmazásokat és korlátozásokat, amelyek az oltáskampány felgyorsítását segítenék elő.

„Tennünk kell valamit, többet, mint amit eddig tettünk, mert a helyzet nem jó. Kevesebb, mint ötmillió a beoltott emberek száma, ezt nem hagyhatjuk ennyiben, s számos európai és nem európai ország példája támasztja alá, hogy az ilyen intézkedések eredményesek. Tehát támogatni fogjuk ezeket, de nem akarok belemenni a részletekbe, hogy mikor és milyen formában” – mondta Kelemen Hunor, hozzátéve, hogy az egészségügyi minisztériumnak konkrét kormányhatározat-tervezetet kell előterjesztenie erre vonatkozóan.

Arra az újságírói kérdésre, hogy egyetért-e azzal a javaslattal, hogy a nem beoltott egészségügyi alkalmazottakat saját költségükön teszteljék, az RMDSZ elnöke azt felelte: „Igen, egyetértek. Sokkal szigorúbb intézkedésekkel is egyetértenék.”Kelemen szerint van pénz az oltakozási kedvet növelő intézkedésekre. „Ha belegondolunk, hogy az elmúlt időszakban mennyibe került Romániának a COVID-19 kezelése, körülbelül 500 millióba, és ha tisztában vagyunk azzal, hogy közeleg a negyedik hullám, akkor megelőző intézkedéseket kell hoznunk, hogy a lehető legnagyobb mértékben csökkentsük a negyedik hullám hatását” – fogalmazott a kormány-főhelyettes.