Jövőtől választható tantárgyként oktatják a jogi nevelést

Jövőtől választható tantárgyként oktatják a jogi nevelést
Jövő tanévtől, országos premierként 23 Kolozs megyei tanintézetben fogják oktatni opcionális tantárgyként a Jogi nevelés elnevezésű tantárgyat – tudtuk meg a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség (ISJ) mai sajtótájékoztatóján Valentin Cuibus főtanfelügyelőtől és Cristi Danilet bírótól. Az új opcionális tantárgyról idén januárban tájékoztatták az iskolásokat, és kérésükre fogják majd oktatni. Ezt megelőzően azonban a tanárok nyáron többnapos felkészítőn vesznek részt. A projektben 23 iskola 46 osztálya és 1246 tanulója vesz majd részt.

– Jelenleg Romániában több mint tízezer jogszabály van érvényben, amely a szakmabelieket is megrémiszti, ám ezekről a lakosságnak is tudomást kell szereznie. A gyerekeknek is szükségük van arra, hogy ismerjék a jogaikra vonatkozó törvénykezést, és ezen ismeretek elsajátítására a legjobb helyszín a középiskola nyilatkozta Cristi Danileț bíró, aki szerint ez a tantárgy nem a karrier-tanácsadásra, hanem inkább az ismeretátadásra összpontosít. – Romániában nagyot nőtt a gyermekbűnözés, jelenleg 15 ezer bűnvádi ítélettel sújtott gyerekről van tudomásunk, akik speciális javítóintézetben töltik a büntetésüket. Ugyanakkor nő a gyerekek körében áldozatok száma. Ezért is jó, ha a kiskorúak tudják: hova fordulhatnak, ha erőszak áldozatai lesznek, hogyan kell viselkedniük a hatósági közegekkel szemben. A törvény ismerete mellett a célunk az, hogy a kiskorú bűnözők és az elítéltek száma csökkenjen – tette hozzá a bíró.

 Az ehhez szükséges tankönyvet már 2016-ban elkészítette Danileț, és azóta folyamatosan aktualizálja 15 nagy témakört, illetve 300 jogszabályt ismertetve.  

A 23 Kolozs megyei tanintézet között van a János Zsigmond Unitárius Kollégium, ahol Anamaria Cadar romántanár fogja oktatni az új opcionálist, illetve a Nagykapusi Általános Iskola, ahol Hajducsi Árpád jogász diplomával rendelkező történelemtanár fog foglalkozni a jogi neveléssel.

– A János Zsigmond Unitárius Kollégium 10 H osztálya nagyon érdeklődött a jogi nevelés elnevezésű tantárgy iránt, ezért vállaltam el az oktatását. Mivel irodalom órán többször is dolgozunk érvelő szövegekkel, ezért úgy vélem, hogy romántanárként össze tudom egyeztetni a két tantárgyat. Úgy látom, hogy a gyerekek olyan alapinformációkat fognak elsajátítani, amelyekre a mindennapi életben szükségük lehet, továbbá hiteles forrásból értesülhetnek az igazságszolgáltatás menetéről is. Ez a tantárgy tényleg hozzájárul majd ahhoz, hogy az életre neveljük tanítványainkat – nyilatkozta a Szabadságnak Anamaria Cadar romántanár.

– Az ötödik osztályban a tanulók a társadalmi nevelés elnevezésű tantárgy keretében már tanulnak a jogaikról, ám ez nem elég. A gyerekek érdeklődnek a jogi helyzetek, témák iránt, ezért jónak találom a kezdeményezést. A tantervben olyan fontos témák kapnak helyet, mint például: hogyan kerüljük el, hogy a gyerekek bűncselekmény áldozataivá vagy elkövetőivé váljanak. Jó lenne, ha valamilyen jogvédő civil szervezet szeptemberig lefordítaná a román nyelvű tankönyvet magyarra – nyilatkozta lapunknak Hajducsi Árpád történelemtanár.