Johannis elfogadta Viorica Dăncilă jelölését

Az RMDSZ-nek nincsenek előítéletei a hölggyel szemben

Johannis elfogadta Viorica Dăncilă jelölését
Klaus Johannis államfő bejelentette: megbízta kormányalakítással Viorica Dăncilă EP-képviselőt, akit az eddig is kormányzó PSD-ALDE szociálliberális koalíció javasolt a miniszterelnöki tisztségre, miután hétfőn megvonta a bizalmat a tavaly június óta hivatalban lévő Mihai Tudosetól. Az államfő közlésére azt követően került sor, hogy politikai súlyuk sorrendjében a szerdai nap folyamán egyeztetéseket folytatott a parlamenti pártokkal az új kormány lehetséges összetételéről. A PSD egy év alatt két, a pártelnökkel szemben önállósulni próbáló miniszterelnökét is leváltotta.

A mai kormányalakítási egyeztetéseken az államfő elsőként a PSD-ALDE szociálliberális koalíció küldöttségét fogadta. Liviu Dragnea, a PSD elnöke később az újságíróknak elmondta: hivatalosan is kormányalakítási megbízást kért az államfőtől Viorica Dăncilă számára. A PSD-ALDE küldöttség a koalíció parlamenti képviselőinek és szenátorainak aláírásait is magával hozta, hogy megcáfolja azt a sajtóhíresztelést, miszerint nem rendelkeznének már többséggel.

Dragnea szerint az elnök nem tartott igényt arra, hogy nála hagyják a Dăncilă kinevezését támogató aláírási íveket. A pártelnök szerint Dăncilăt konfliktuskerülő természete, párbeszédre való nyitottsága, brüsszeli kapcsolatrendszere teszi alkalmassá a tisztségre. A PSD elnöke azt mondta: nincs meggyőződve róla, de reméli, Johannis elfogadja a javaslatot, hiszen az államfő is azt mondta, "stabilitást" akar.PNL: előrehozott választásokat!
Az államfőhöz közel álló jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) előrehozott választások megtartását ajánlotta az államfőnek. Ennek részeként nem zárkóztak el attól, hogy egy jobboldali kormányfő-jelölt mögé, adott esetben a PNL mindenkori miniszterelnök-jelölt, pártelnöke mögé próbáljanak meg parlamenti többséget szervezni. Ludovic Orban, a PNL elnöke szerint a sorozatos kormányválságokkal a PSD bebizonyította, hogy alkalmatlan az ország vezetésére.Előrehozott választások kiírását tartaná a legmegfelelőbb megoldásnak a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is, de mivel ez nehezen megvalósítható, olyan kormányfő nevesítését javasolja, aki nem szociáldemokrata párti - mondta az államfővel való találkozóján Dan Barna, az USR elnöke. Az USR attól tart, hogy Viorica Dăncilă "újabb pajzs" lesz Liviu Dragnea érdekeinek védelmében.Băsescu: katasztrófális a PSD kormányzatKatasztrofálisnak minősítette a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, Traian Băsescu a szociáldemokrata kormányzatot és bejelentette, hogy alakulata Siegfried Mureşant és Eugen Tomacot javasolja miniszterelnök-jelöltnek.

Az RMDSZ-nek nincsenek előítéletei a szociálliberális koalíció által kormányfőnek javasolt Viorica Dăncilă EP-képviselővel szemben, mivel nem ismeri terveit, ezért egyelőre sem ellenezni, sem támogatni nem tudja kinevezését - mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerdán, miután Klaus Johannis államfő fogadta a szövetség küldöttségét.

Kelemen nyitottságát fejezte ki, hogy találkozzanak Dăncilăval, amennyiben megkapja a kormányalakítási megbízást, és szeretné megszerezni a beiktatási szavazáson a szövetség támogatását. Fontosnak nevezte, hogy Dăncilă elhatárolódott a volt kormányfő magyarellenes fenyegetésétől.

Megjegyezte: Victor Ponta - a PSD-ből azóta kizárt - volt miniszterelnökön és Viorica Dăncilăn kívül egyetlen kormánypárti vagy ellenzéki politikus sem határolódott el a nyilvánosság előtt az autonómiát követelő erdélyi magyarokat burkoltan akasztással fenyegető Mihai Tudose, azóta lemondott miniszterelnöktől. Bár voltak, akik ezt magánbeszélgetéseken megtették, azokról a közvélemény nem tud - tette hozzá. Az esetleges előrehozott választások lehetőségét, az RMDSZ  nem tartja jelenleg megvalósíthatónak – mondta Kelemen.

Varujan Pamuccian, a kisebbségek csoportjának vezetője közölte: a kisebbségek parlamenti képviselőinek csoportja előbb találkozót kezdeményez az államfő által kinevezendő kormányfőjelölttel, és csak ezt követően dönt arról, támogatja-e majd szavazatával a parlamentben. Ugyanakkor nem tartották valósnak a PNL és az USR előrehozott választásokra vonatkozó elképzelését, akárcsak azt, hogy egy új összetételű többséget lehessen kialakítani.