Jégkorong olimpiai selejtező: magyar siker, romániai vereség a nyitányon

Győzelemmel kezdte meg szereplését a magyar férfi jégkorong-válogatott a nottinghami olimpiai selejtezőtornán. A finn Jarmo Tolvanen szövetségi kapitány együttese a csütörtöki nyitómérkőzésen 4–1-re nyert az észt csapat ellen (a baltiaknak ugyancsak finn edzőjük van Jussi Tupamäki személyében). A romániai válogatott egy góllal kikapott a házigazdáktól.

A magyarok a pénteki szünnap után szombaton az idei vb-rivális romániai együttessel találkoznak, majd a vasárnapi záró találkozón a házigazda A-csoportos britek ellen lépnek jégre (az utolsó fordulóban Románia Észtország ellen fejezi be a tornát). A négyes torna győztese jut a pekingi téli ötkarikás játékok utolsó kvalifikációs körébe.

Az örökmérleg enyhe magyar fölényt mutatott az összecsapás előtt: az eddigi hét egymás elleni találkozóból három zárult magyar sikerrel, két döntetlen és két észt győzelem mellett. Az elmúlt évtizedben egyszer mérkőztek meg a felek, 2016 februárjában – ugyancsak olimpiai selejtezőtornán – Budapesten a házigazda diadalmaskodott 7–1-re.

Ezúttal a tízezer fő befogadására alkalmas Motorpoint Arenában 861 néző foglalt helyet, közte a maroknyi magyar nézővel. Az ő buzdításuk mellett mezőnyben az első perctől uralta a játékot Jarmo Tolvanen szövetségi kapitány együttese, amely a nyitó harmad felénél Hári János közeli találatával első igazán veszélyes lehetőségéből vezetést szerzett. A rendkívül sportszerű első húsz perc végén ítélték az első kiállítást a játékvezetők – Sofron István ült a büntetőpadra –, ám a második játékrészre átnyúló előnnyel nem tudtak élni a baltiak. Nem úgy saját fórjukkal a magyarok: létszámfölényben Hári ismét bevette a korábban a Dunaújvárosban és a Vasasban is szerepelt Villem-Henrik Koitmaa kapuját. Röviddel ezután Kirill Lodeikin szépített, miután átkígyózott a magyar védőkön, ám Hári hamar visszaállította a kétgólos különbséget, ezúttal felállt védelem ellen volt eredményes. A zárófelvonásban Csányi Karol talált a lelkes védekezésben kissé kifáradó észtek kapujába, így a magyar csapat a papírformának megfelelően könnyedén szerezte meg a győzelmet.

A brit férfi jégkorong-válogatott is megnyerte első mérkőzését a nottinghami olimpiai selejtezőtornán: a csütörtöki nyitónapon a házigazda 4–3-ra győzött a romániai csapat ellen.

A nagyrészt székely játékosok alkotta – az Erste Ligában is érdekelt csíkszeredai és brassói együttesre építő – Július Pénzes szlovákiai szövetségi kapitány irányította Románia meglepetésre vezetést szerzett, kihasználva az első harmadban kidolgozott három helyzetének egyikét. A jelentős fölényben játszó britek még a játékrészben fordítottak, a második húsz percben egyenlített Románia. A harmad közepén kényszerszünet alakult ki, miután a brit stáb egyik tagját a kispad mellett találta el egy kivágódó korong. A szigetországiak ismét előnybe kerültek, ezt követően pedig növelték is a különbséget. Bár a zárófelvonásban egy gólra zárkózott a román csapat, a britek nyerték meg a 2788 néző előtt játszott összecsapást.

Eredmények, olimpiai selejtezőtorna, J-csoport, 1. forduló: • Magyarország–Észtország 4–1 (1–0, 2–1, 1–0) – gólszerzők: Hári János 3 – 10., 27. és 32., valamint Csányi Karol – 57. perc, illetve Kirill Lodeikin – 30. perc • Nagy-Britannia–Románia 4–3 (2–1, 2–1, 0–1) – gólszerzők: Dallas Ehrhardt, Robert Farmer, Matthew Myers és Brendan Connolly, illetve Vitalij Kiricsenko, Daniel Trancă és Salló Alpár.

A további program:

Szombaton: • Magyarország–Románia • Nagy-Britannia–Észtország.Vasárnap: • Románia–Észtország • Nagy-Britannia–Magyarország.

Borítókép: Jól kezdtek a magyarok – FOTÓ: MJSZ

Második meccsét is megnyerte a magyar férfi jégkorong-válogatott a nottinghami olimpiai selejtezőtornán. A finn Jarmo Tolvanen szövetségi kapitány együttese szombaton a romániai csapat felett diadalmaskodott hosszabbításban 3–2-re.