Jégkorong olimpiai selejtező: a romániai csapatot is legyőzte a magyar válogatott

Második meccsét is megnyerte a magyar férfi jégkorong-válogatott a nottinghami olimpiai selejtezőtornán. A finn Jarmo Tolvanen szövetségi kapitány együttese szombaton a romániai csapat felett diadalmaskodott hosszabbításban 3–2-re.

A vasárnapi zárónapon a magyarok a házigazda A-csoportos britek ellen léptek jégre, míg a romániai csapat az észtek ellen zárt. A négyes torna győztese jut a 2022-es pekingi téli ötkarikás játékok utolsó, augusztus végi kvalifikációs körébe.

A csütörtöki nyitónapon a magyar válogatott 4–1-re múlta felül az észteket, míg a romániaiak a vártnál szorosabb meccsen kaptak ki 4–3-ra a házigazda britektől. Jarmo Tolvanen nem számíthatott az észtek ellen térdsérülést szenvedett Kóger Dánielre, aki már nem léphet pályára a tornán.

Az egymás elleni örökmérleg a románoknak kedvez: korábbi 66 találkozásuk alkalmával 22 magyar siker és 5 döntetlen mellett 39 alkalommal távoztak ők győztesen a jégről. A találkozó esélyesének viszont a magyar válogatott számított, amely ebben az évezredben egyszer maradt alul riválisával szemben, legutóbbi három összecsapásukon gólt sem kapott (20–0).

Brit szurkolókat már két órával a találkozó előtt lehetett látni a helyszínen, egy részük a Motorpoint Arena kisebbik, a nagyközönség részére is megnyitott pályáján korcsolyázott, míg mások a csarnok büféjében hangolódtak a játéknap első találkozójára, amelyen csapatuk nem volt érintett. Ugyanitt feltűntek brassói romániai drukkerek is, és lassan szállingóztak a magyar szurkolók is, akik már a bemelegítésre érkezésnél is hangos bíztatással fogadták kedvenceiket, majd a találkozó kezdetén hangjukkal könnyedén elnyomták a rivális nézőket.

A 15 székely, valamint négy ukrán és egy szlovák honosított játékost a soraiban tudó romániai csapat villámrajtot vett: 25 másodperc elteltével Terbócs Istvánt kiállították, tíz másodpercre rá pedig a Csíkszeredán született Daniel Trancă bevette Arany Gergely kapuját. A romániai válogatott 2011 decembere után zörgette meg a magyar csapat hálóját. Még két perc sem pergett le az eredményjelzőn, amikor az egyenlítő gól visszahozta a magyar szurkolók hangját: Galanisz Nikandrosz passzát követően Sarauer Andrew kotorta közelről a pakkot a kapuba. A harmadban a magyarok kétszer annyit kísérleteztek, mint ellenfelük – 12, illetve 6 lövés –, saját harmadukban azonban többször is bizonytalankodtak.

A második húsz percben az 1998 néző elöl és hátul egyaránt határozottabban játszó magyar csapatot láthatott – 18 kísérlet a 4 ellenében –, gólt viszont nem: Patrik Polc többször nagy védéssel mentette meg kapuját.

A zárófelvonásban aztán előnnyé érett a magyar fölény: Sofron István remek átadásából a 18 éves, a csapat legjobbjának választott Papp Kristóf talált be. A tengerentúli juniorligában (USHL) szereplő csatár első felnőtt válogatottbeli találatát ütötte. A játékrész közepén 45 másodpercig kettős hátrányban játszott Jarmo Tolvanen együttese, amely kivédekezte a kritikus periódust. A hajrában azonos létszámnál viszont Anton Butocsnov ugrott ki a magyar védők gyűrűjéből, és egyenlített. Az utolsó percekben mindkét kapu többször forgott veszélyben, ám a döntés a hosszabbításra maradt, amelyben alig 15 másodperc elteltével az észtek ellen triplázó Hári János átadásából Erdély Csanád megszerezte a győztes gólt.

Így vasárnap lapzárta után a továbbjutásért lépett jégre a magyar válogatott a házigazda britekkel.

Olimpiai selejtezőtorna, 2. forduló: • Magyarország–Románia 3–2 (1–1, 0–0, 1–1, 1–0) – hosszabbítás után; gól: Sarauer Andrew (2. perc), Papp Kristóf (45. perc) és Erdély Csanád (61. perc), illetve Daniel Trancă (1. perc) és Anton Butocsnov (56. perc) • Nagy-Britannia–Észtország 7–1 (0–0, 4–1, 3–0). 3. forduló: • Románia–Észtország 7–3 (2–2, 2–0, 3–1). Az állás: 1. Nagy-Britannia 6 pont/2 mérkőzés, 2. MAGYARORSZÁG 5/2, 3. ROMÁNIA 4/3, 4. Észtország 0/3.