Ízelítők a 8. KMN sportrendezvényekből

Ízelítők a 8. KMN sportrendezvényekből
A 8. Kolozsvári Magyar Napok „hajrájában” több sportjellegű rendezvényre került sor, a jelesekből válogatunk: a nyolcszoros országos sakkbajnok Almási Zoltánnal való beszélgetés és szimultán, a 3. Erkel Ferenc Sakknapok további rendezvényei, továbbá találkozás a négyszeres olimpiai bajnok Szabó Kati tornásszal.

Pénteken délután a Marton B. Sándorral való beszélgetésre Marti György, a magyar sakkszövetség szervezési vezetőjének társaságában némi késéssel érkezett a kétszeres olimpiai ezüstérmes Almási – mint kiderült, autójuknak defektjük volt, amit maga a nagymester javított meg, hasznosítva ezzel is hobbiját, a gépkocsi-tuningolást. Szereti a gyors, sportos kocsikat, mindenből szereti kifacsarni a maximumot.

A 40. életévét augusztus 29-én betöltő mester közvetlen hangnemben vallott pályafutásáról, élményeiről. Édesanyja irányította a sakk felé, a már felsorolt címek mellett számos honvédos csapatbajnoki címmel, tízszeres BEK-ezüstéremmel és más helyezésekkel büszkélkedhet.

Ötévesen ismerte meg a 64 négyzeten játszott észsport szabályait, nyolcesztendősen már indult az első versenyén. Az akkor menőnek számító sakkozók, mint például Sax Gyula és Portisch Lajos közé került ifjú nem gondolkozott más életcélokon, csak a sakkon – amelyben tehetséges volt, de nem igazán szeretett tanulni. „Nincs még érettségim sem” – mondotta Almási, aki viszont ifjúsági sakkvilágbajnoki címmel is rendelkezik, számos olimpián, vb-n és Eb-n segítette csapatát, és volt magyar ranglistavezető még olyan időszakban is, amikor már Lékó Péter és Polgár Judit volt a sztár. Legnagyobb csalódása, hogy főleg támogatás miatt végül nem nyílt lehetősége a világbajnok címért kihívóként küzdeni. De a becsúszó vereségeken mindig könnyen túl tudta tenni magát, nem voltak soha sakkos rémálmai – vallotta. Egykori ellenfelei közül az orosz Anatolij Karpov volt a legszimpatikusabb számára.

Ma már a sakk egyre inkább háttérbe szorul az életében, inkább a visszavonulás felé halad. Mindig arra tud koncentrálni, amit éppen csinál, s ha az lejárt, nem foglalkozik többé vele. A sakkból ez utóbbit, a koncentrálást tudta leginkább hasznosítani az életben, de a logika, a számolás, a matematika is hasznára vált.

A jelenleg 2707 Él-pontszámmal rendelkező Almási szerint a sakk is ma már üzleti alapon működik. Kína és India látványos fejlődése a szigorú előkészületi táboroknak köszönhető, öt-tíz éven belül feljövőben van ugyancsak Törökország is. A számítógép jó segédeszköz, de legyőzhetetlen ellenfél a nyolcszoros bajnok szerint.

A beszélgetést követő szimultánon 23 kihívója – közte a Szabadság két újságírója – akadt Almási Zoltánnak, akit már a tavaly meghívtak volna a III. Kolozsvári Erkel Ferenc Sakknapok szervezői, de akkor a Polgár Judit elleni „visszavágó” jött össze. A nagymester 20 győzelmet aratott, három táblán remizett (Polgár Judit ennél elsöprőbb sikert ért el, a két év alatti 50 játszmából csak egy döntetlent engedett ellenfeleinek). Napilapunk képviselői megmaradtak a becsületes helytállás terén: Kiss Olivér elsőként, Póka János András ötödikként rázhatott kezet a nagymesterrel. (A beszélgetés majd a szimultán közben párhuzamosan a Magyar Kézműves Sörök Udvarán ugyancsak érdekes eszmecsere folyt Gazdag József pozsonyi és Boros Miklós helyi újságíró között Futball kisebbségi szemmel címmel – vajon a szervezők miért nem gondoltak arra, hogy létezhet olyan sportszerető magyar napozó, aki mindkét sportrendezvényen részt venne?).

Másnap, mondhatni szokás szerint a sakknapok keretében 25 amatőr (és kevésbé amatőr) sakkozó küzdött meg svájci rendszerű hétfordulós versenyen. Alin Toma Andreica, a Kolozs megyei sakkszövetség elnöke 5,5 ponttal megvédte címét az ugyancsak 5,5 ponttal záró Dan-Călin Ambru és az 5 pontos Codruţ Florescu előtt. Itt már csak egy képviselője volt a Szabadságnak, Póka János András 2 ponttal a 20. helyen zárt.

*

Killyéni András sporttörténész és Bodor László, az RMDSZ ügyvezető alelnöke faggatta mintegy félórán át Szabó Kati egykori tornászt a szombat délutáni Életút-beszélgetés alkalmából a TIFF-házban. Az 1984-ben Los Angelesben négy olimpiai arany- és egy ezüstérmet elért sportoló tavaly szeptembertől – kezdve a középiskolás olimpia fővédnökségétől az új sportcsarnokban rendezett torna Európa-bajnokságig – már több ízben megfordult Kolozsvárott, és megszerette a kincses várost. A torna gyermekkorában kezdődött „valamit tenni kell Katival” címszóval, mivel állandóan a „levegőben lógott”. Zágonból így vezetett az út előbb Kovásznára, Brassóba (ahol a sportklubban csak fiúkat edzettek), majd Ónfalvára/Oneşti-re és válogatás után Dévára. Utóbbi nem volt egyszerű dolog, hiszen akkor még egyáltalán nem értett románul.

Valamit tenni kellett Katival

 

Két szövetségi kapitányára, Károlyi Bélára és Octavian Belura úgy emlékszik vissza, hogy „nagy ember volt mindkettő, magas és bajuszos, szigorú és tudta mit csinál”. A Károlyi család pedig megmutatta, mit tud, itt is, ott is – azaz az 1981-es Egyesült Államokba való disszidálásuk után az amerikai torna vezéregyéniségé is váltak.

A bentlakásos kezdeti időszakban még az iskola és az edzés egyformán lefoglalta idejüket, később Déván azonban már csak az edzés volt a fontos: állandóan napi 7–8 óra, szabad- és ünnepnapok nélkül. A szülők – jó esetben – havonta egyszer láthatták az olimpiára készülőket.

Az első siker a lyoni Eb-n elért négy aranyérem volt. A legnagyobb ellenfeleknek az oroszok és a németek számítottak. Az olimpiára is ugyanúgy készültek, mint bármilyen más versenyre, hiszen adott volt a követelmény: győzni kell. Los Angeles-i részvétele leírhatatlan élmény volt, a gerendán elért elsőség volt a legkönnyebb, az ugrás aranyérme és az egyéni összetett ezüstje pedig a legnehezebb – vallotta. A sokkal jobban mediatizált Nadia Comăneci és az 1984-s egyéni összetett bajnok Mary Lou Rettonnal sokszor találkozik, előbbivel nem beszél arról, hogy ki a jobb, utóbbival még a torna sem kerül terítékre.

Visszavonult a versenyzéstől 1987 októberében, mert már mentálisan is fáradtnak érezte magát. Egyik legnagyobb élménye 15 éves lányként a budapesti világbajnokság, a csárdásra előadott talajgyakorlat, a közönség végtelen szeretete. Versenyzőként soha nem gondolt „lelépésre”, disszidálásra. Az egyetemi tanulmányok következtek, férjhez ment, gyerekei születtek. Déván edzősködött, kezei alatt nőtt fel például az 1999-es világbajnok Maria Olaru és annak kortársai. Huszonöt esztendeje a franciaországi Chamalières-ben él, és egy helybéli csapat edzője. Hamarosan, jövő januárban megjelenik róla egy életrajzi könyv Csinta Samu és Miska Brigitta jóvoltából.

Fedőkép: Mester és ellenfelei, Kiss Olivér felvétele