Iskola- és közösségépítésre fektették a hangsúlyt

Eredményes évet zárt a szamosújvári Téka Alapítvány

Iskola- és közösségépítésre fektették a hangsúlyt
A szamosújvári Téka Alapítvány munkaközösségének legnagyobb tavalyi megvalósítása és a legtöbb munkát igénylő projektje a magyar tannyelvű iskola munkálatainak befejezése, annak átadása, illetve működésének beindítása volt. Emellett a tornaterem építése is tavaly zajlott, illetve sikerült az iskola mellett megvásárolni egy szabadtéri sportpályának való telket, ahol, ahogy az időjárás megengedi megkezdődnek a munkálatok – számolt be Balázs-Bécsi Attila az alapítvány elnöke a nemrég megejtett éves közgyűlés résztvevőinek.

FODOR EMŐKE

Egri Hajnal a Téka Művelődési Központ igazgatójának beszámolója következett, aki a tavalyi megvalósításokat és 2017-re tervezett programokat ismertette. Amint arról lapunkban is beszámoltunk, tavaly is megszervezték az alapítvány hagyományos rendezvényeit, illetve kiállítások, könyvbemutatók részesei lehettek a szamosújvári művelődni vágyók. Nagyobb hangsúlyt fektettek az irodalmi műsorokra, gyerekelőadásokra. Az olvasómaraton 370 résztvevővel valósult meg. A szeptemberi tanévnyitó Csík zenekar koncert 800 embert vonzott.

Az idei tanév egyik újdonsága az őszi kisvakációban megszervezett bejáró tábor volt elemis tanulók részére, ahol két román anyanyelvű pedagógus szervezett kommunikációs játékokat és szórakoztató tevékenységeket a nyelvet még nem magabiztosan használó kisdiákok számára. 

A művelődési központ heti programjai iránt idén is nagy az érdeklődés: néptáncot tanulnak óvodástól kezdődően középiskolásokig, de népi hangszeroktatásra, népdaloktatásra, kerámia, gyöngyfűzés és tűzzománc műhelyre is járnak a diákok. Gyöngyfűzésre és agyagozásra két román gyerekekből álló csoport is jár.

Az alapítvány keretében négy tánccsoport – Kamarakaláka, Kaláka, Kiskaláka, Kenderkóc –. egy népdalkórus (Rozmaring), illetve két zenekar – Kontra Banda és Ördöngös – működik.

A művelődési központ oktatási ajánlata közt szerepelt a két csoport számára szervezett felnőtt kerámia tanfolyam (havi egy hétvége, 8 alkalom egy évben), mesecoaching foglalkozás, tűzzománc képzés, illetve rajzképzés pedagógusoknak.

A bemutató végén Egri Hajnal vázolta a tervezett nyári programokat, amelyeket az alapítvány honlapján és Facebook-oldalán követhetnek az érdeklődők.

A Téka Szórványkollégium elmúlt évét Balla Imola, a kollégium igazgatója ismertette. A szórványkollégium céljai: azonosítani azokat a gyerekeket, akik számára saját szülőfalujukban nem biztosítható az anyanyelvi oktatás, illetve azokat a családokat, akik szociális helyzetük miatt nem vállalják gyerekük oktatását. Ennek jegyében dolgoznak a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvánnyal együtt, ahol az óvodások és elemisek tanulnak. A szamosújvári kollégisták számára az anyanyelvi oktatás a Magyar Tannyelvű Elméleti Líceumban biztosított. A kollégiumban civilizált életkörülmények, napi ötszöri étkezés, ingyenes utaztatás, felügyelt szilencium, szabadidős programok várják a diákokat. Az idén 112 bentlakó lakik a Téka Szórványkollégiumban, 27 településről. A 68 lány és 44 fiú délutáni felkészülését és éjjeli felügyeletét 8 pedagógus és egy Petőfi ösztöndíjas biztosítja. Az 51 általános és 61 középiskolás diák részt vehet néptánc, népdaloktatáson, kézműves körökön, rajzkörön, kollégiumi kórusban énekelhet, megválaszthatják diáktanácsi tagnak, kollégiumi újságot szerkeszthet, igénybe veheti a pszichológus, illetve pszichopedagógus foglalkozásait, tanácsadását.

Ugyanakkor két végzett diáknak is ösztöndíjat biztosít az alapítvány az Ignitas alapítvány által, illetve egyet saját alapjaiból. Tavalyi végzettek országos átlag felett érettségiztek, 10-en közülük egyetemisták.

Az ifjúsági szakosztály tevékenységi beszámolója rövidre sikeredett. A szakosztályt a szükség hívta életre, hogy teret biztosítson a magyar tagozatos középiskolai osztályoknak közös programok szervezésére. Az idei tanévben beindult magyar iskolában is számos program szervezését tervezik, ezért az ifjúsági szakosztály átalakulás előtt áll.

Balázs-Bécsi Enikő pénzügyi beszámolójából a pályázott és befektetett összegeket tudhattuk meg, hogy milyen pénzalapból gazdálkodhatott az alapítvány az elmúlt évben. Érdekességként megemlíteném, hogy meghaladja az 500 ezer lejt az iskola tanfelszerelésének értéke, ebbe beletartoznak az interaktív táblák és szertárak felszerelései is.

Végezetül Balázs-Bécsi Attila a 2017-es munkatervet ismertette, amely az alapítvány honlapjáról – www.teka.ro – is letölthető. Timsa Ildikó, a Magyar Tannyelvű Elméleti Líceum igazgatója köszönetét fejezte ki és a tantestület köszönetét is közvetítette a jelenlegi körülmények megteremtéséért, a két intézmény közötti partnerkapcsolatért.

 A jó hangulatú közgyűlés kötetlen beszélgetéssel zárult.