Íme az ember – íme a művészek egymásra gyakorolt hatásának gyümölcse az EMME új kiállításán

Íme az ember – íme a művészek egymásra gyakorolt hatásának gyümölcse az EMME új kiállításán
Új képzőművészeti tárlat tekinthető meg az Apáczai Galériában február huszonhetedikéig Ecce Homo – In memoriam Munkácsy Mihály, Mednyánszky László, Pilinszky János, Nemes Nagy Ágnes címmel. A kiállítás megnyitója, január huszonhetedike, több szempontból is ünnep volt a szervezőknek: a csütörtöki összejövetel az Erdélyi Magyar Művészpedagógusok Egyesülete (EMME) és az Apáczai Galéria megalakulásának 22. évfordulója is volt egyben, mindemellett kihirdették a Székely Bertalan-díj nyertesét.

Két és fél év – a járvány számlájára írható – kihagyás után ismét megtekinthető Kolozsváron az Apáczai Csere János Elméleti Líceum galériatermében az EMME-kiállítás. A néhány napos késés ellenére a magyar kultúra napja és a tárlat elnevezésében felsorolt művészek előtt is tiszteleg az iskola, az egyesület, valamint a kiállításon alkotásaikat felvonultató művészek.

A megnyitón először az iskola igazgatója, Vörös Alpár mondott köszöntőbeszédet, kiemelve, nemcsak Erdély, hanem Magyarország és a Vajdaság területén élő és alkotó személyek munkái is megtekinthetők a kiállításon. Reményei szerint a jövőben többször is otthont adhat az épület az EMME rendezvényeinek, amelyekre szívesen várnak minden érdeklődőt.

A következő felszólaló, Egyed Emese költő, egyetemi tanár Nemes Nagy Ágnes és Pilinszky János életéről, művészetéről és a két alkotó közötti kapcsolatról beszélt. A szakértő szerint a két említett irodalmár sajátosan megmunkált nyelvvel, mély érzékenységgel viszonyult a költészethez és az élethez, szerkesztőként is dolgoztak, szellemi platformokat hoztak létre az irodalmi téren mozgó művészek számára. Az előadása után Egyed Emese felolvasott egy-egy verset az említett költőktől, Nemes Nagy Ágnes Éj, valamint Pilinszky János Azt hiszem című költeményét.

Az est hangulatának fényét Kicsid Gizella színművész a két költőtől származó további versek előadásával növelte. Elhangzott Pilinszky Jánostól a Milyen felemás, a Kihűlt világ, a Panasz, a Francia fogoly és egyéb neves alkotások, Nemes Nagy Ágnes tollából pedig A szomj, A visszajáró és a Kiáltva című költemények.

A folytatásban rövid kiállításértékelőt tartott Zakariás Ágota művészettörténész, tájékoztatva az egybegyűlteket a kiállított alkotások sokszínűségéről és azok kapcsolatáról Munkácsy Mihály, Mednyánszky László, Pilinszky János és Nemes Nagy Ágnes munkásságával. Kitért arra is, hogy napjainkban a művészpedagógusok munkájuk során nehézségekkel néznek szembe, művészi tevékenységük ugyanis sokszor alulértékelt, a tanintézményekben nagyobb hangsúlyt nyer oktatói mivoltuk.

Az utolsó felszólaló az EMME alapítója, Székely Géza volt, aki elmondta: az EMME tagjainak tárlata ismét híres egyéniségek munkáinak állít emléket, továbbgondolva azokat és ihletődve üzenetükből. Végül az egyesület alapítója kihirdette a Székely Bertalan-díj idei nyertesét: a szakmai elismerést Csutak Levente grafikus, szerkesztő tudhatja magáénak, aki Kálváriák című munkáját küldte az Ecce Homo művészeti tárlatra. A nyertes alkotás és a többi kiállított munka február 27-ig látható az Apáczai Galériában, munkanapokon 15 és 20 óra között.

GONDOS BORBÁLA

(A fotók a szerző felvételei)