Időutazásra hív a néprajzi múzeum kiállítása

Időutazásra hív a néprajzi múzeum kiállítása
Andrei Klein gyűjtő Kolozsvárja címmel nyílt kiállítás tegnap az Erdélyi Néprajzi Múzeumban, amelyen régmúlt korok ritkán látott képeslapjai és dokumentumai láthatók. Kolozsvár egyik legjelentősebb gyűjtője kivételes válogatásban osztja meg a közönséggel eredeti képeslapokból és Kolozsvár történetéhez kapcsolódó dokumentumokból álló gyűjteményének legértékesebb és legreprezentatívabb darabjait.

Andrei Klein élete során – Romániában és Izraelben egyaránt – fotográfusként dolgozott. Egy olyan korszakban, amikor a mesterséget ki-ki a mesterétől lopta el, mentora Szabó Dénes volt, az 1930 és 1970 közötti időszak legjelentősebb fotográfusa. A kiállítás az ő munkásságának is emléket állít egy fénykép-, illetve dokumentum-válogatással.

A néhány ezernyi darabot számláló, legjelentősebb kolozsvári képeslap-gyűjteményből kiválasztott mintegy 1000 képeslap Kolozsvár történetének több mint egy évszázadát felöleli. A képeslapok mellett a kiállításban látható eredeti dokumentumok a kolozsvári zsidó közösség, s annak néhány jeles személyisége, illetve a város kulturális, sport-, kereskedelmi és pénzügyi tevékenységének történetéből fednek fel foszlányokat.  A kiállított fényképeken ráismerhetünk a kolozsvári színházak színpadán játszó jeles művészekre, sőt filmcsillagok képét is láthatjuk: Jean Marais-t és Florin Piersic-et, akiket a Hét fiú és egy lány című film forgatásakor fényképezett le Andrei Klein.

A kiállítás augusztus 26-ig látogatható, kolozsváriak és Kolozsvárra látogatók számára is érdekes időutazásnak bizonyulhat.

Borítókép: Rohonyi D. Iván