Idén még nagyobb mértékben fertőznek a kullancsok

Oltással, krémmel lehet védekezni a betegség ellen

Idén még nagyobb mértékben fertőznek a kullancsok
A kullancsok fele fertőz valamilyen betegséggel – közölte nemrég Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke. A szakember elmondta: a fertőzött kullancsok mintegy 98 százaléka a Lyme-kórt, a fennmaradó 2 százalékuk más betegségeket terjeszt. Ugyanakkor a kullancsok nyálmirigyei különféle allergéneket tartalmaznak, így számos más egészségkárosító hatásuk is lehet. Megkeresésünkre dr. Batiz Attila gyermekgyógyász mindenkinek ajánlja a kullancs által terjesztett betegség elleni oltást, amelyet akár most, május elején is be lehet adni. Dr. Dósa Gerő állatorvos úgy véli, az idei kullancsinvázió az enyhe télnek tudható be. Mindenképpen az állatorvos által ajánlott kezelési módszer alkalmazását javasolja fertőzés esetén. A Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) által közzétett adatok szerint a kullancscsípéses esetek száma a 2012–2017 közötti felére csökkent, a Lyme-kórral fertőzött esetek száma pedig elenyésző.

Meghúzták a vészharangot Magyarországon: a kullancsok fele fertőz valamilyen betegséggel, sőt, a fertőzött kullancsok 98 százaléka Lyme-kórt terjeszt, 2% pedig mást betegségeket. 

– A legfontosabb védekezés természetbe indulás előtt a legújabb, pikaridin tartalmú spray, illetve krém használata. Az állatokat is ajánlott ezzel lekezelni. A természetben pedig ajánlott 1–1,5 óránként átnézni a testet, különösen a hajlatokat, hónaljat – nyilatkozta Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke,  aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a testbe fúródott állatot nem szabad összeszorítani, hanem speciális kullancseltávolító kanállal kell kiszedni.

– Nem a kullancscsípés, hanem a kullancs által hordozott betegség ellen kell védekeznünk. Magyarországon évek óta létezik a kullancs által hordozott betegség elleni oltás: az Encepur junior elnevezésű oltás a gyerekeknek, míg az Encepur a felnőtteknek. Érdemes akár most, május elején is beoltatnunk családtagjainkat. Az emberi testbe fúródott kullancsot könnyen ki tudják szedni a sebészeten. Ilyen esetben antibiotikumos kezelést is felírhatnak: gyermekeknek Amoxicilint, a felnőtteknek pedig Doxiciclint szoktak felírni. Ha a kullancscsípés helye megpirosodik, azonnal forduljunk orvoshoz – tanácsolta dr. Batiz Attila gyermekgyógyász.

– A kullancsinvázió oka az idei enyhe télben keresendő. A kullancs által terjesztett Lyme-kór kevésbé veszélyes a kutyákra, mint az emberekre. Kutyáink kullancs elleni védelme érdekében forduljunk állatorvoshoz, aki repellens hatású készítményt ír fel, amelynek átható szaga miatt a kullancs nem mászik rá a kutyánkra – magyarázta dr. Dósa Gerő, aki szerint nem minden kutya bírja ezeket a készítményeket. – A szer beadása után sétáltassuk 10-15 percet a kutyát. A séta után vizsgáljuk meg a kutyát, ha kullancsot találunk rajta, égessük el, ahelyett, hogy szétnyomnánk – sorolta a tudnivalókat az állatorvos. – Az állatorvos arról is tájékoztat, mennyi ideig hat a szer, illetve mennyire gyengül a gyógyszer hatása, miután a kutyát megfürösztöttük – tette hozzá. 

A Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) által közzétett adatok szerint 2012-től kezdődően nagymértékben csökkent a kullancscsípéses esetek száma a megyében. Például 2012-ben 1551 ilyen esetet jegyzett a szakhatóság, 2017-ben pedig ez a szám 672-re csökkent. A legtöbb kullancscsípést áprilisban, májusban és júliusban jegyezték. Ezen belül a Lyme-kórral fertőzött esetek száma 2012-ben 66 volt, míg tavaly csak 1 ilyen esetet regisztráltak.  

A kullancscsípés megelőzésére legjobb módszer a bozótos területek kerülése. A kora reggeli órákban több, a szárazabb időszakokban kevesebb a támadó kullancs. Április–július a legveszélyesebb időszak. Ha csak lehet, nadrágban kertészkedjünk és menjünk kirándulni. A nadrágot tűrjük be a zokni alá. A trikónkat tűrjük a nadrágba. Hosszú hajúak fogják össze a hajukat, viseljék kontyban, vagy sapka alá tűrve.

A kolozsvári közterületeken és iskolákban, áprilisban zajlott a rovar- és rágcsálóirtás (Képünk illusztráció)