Huszonnégy év után bajnok a Budapest Honvéd

NB I. – 33. forduló

Igen izgalmasra sikeredett a magyar élvonal utolsó fordulója, hiszen az utóbbi évekkel ellentétben csak a végén dőlt el a bajnoki cím, ráadásul a két esélyes éppen egymás ellen játszott, aki győz, az megnyeri a bajnokságot alapon.

Az utolsó forduló előtt azonos pontszámmal rendelkező Honvéd és Videoton közül előbbi volt előnyösebb helyzetben, hiszen számára egy döntetlen is elég lett volna, míg a Vidinek muszáj volt győznie.

Ennek tudatában a Honvéd hajszálnyival felszabadultabban játszott a Bozsik Stadionban, mintegy 8500 néző előtt, bár a mérkőzés végét és elejét a Videoton uralta, míg a házigazdák ekkor főleg a védekezésre összpontosítottak. A Honvéd – mint az a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón elhangzott – tartotta a vezetőedző által felépített taktikát, a Videotonnak ugyanakkor nem sikerült semlegesítenie a gólgyáros Eppelt, aki a 60. percben bebólintotta a mérkőzés – mint utólag kiderült – egyetlen gólját, ezzel eldöntve a „bajnoki döntő” sorsát.

A Budapest Honvéd története 14. bajnoki címét szerezte meg, legutóbb 24 éve volt bajnok – 1993-ban a finn Martti Kuusela személyében szintén külföldi edző vezette diadalra az együttest, ezúttal az olasz Marco Rossinak sikerült ez a bravúr.

A harmadik helyen a Vasas végzett, amelynek elég volt egy pontot szereznie a Mezőkövesd ellen, s ezt meg is tette.

Az is az utolsó játéknapon dőlt el, hogy a Gyirmót mellett a pontosan 10 éve bajnoki címet ünneplő, nagy múltú MTK búcsúzik az élvonaltól. A kék-fehérek kizárólag győzelemmel őrizték volna meg első osztályú tagságukat, de csak döntetlent értek el Pakson.

A Ferencváros–Újpest mérkőzést a hazaiak nyerték, de címvédőként így is csak a negyedik hely jutott a számukra. Közben a Diósgyőr ugyan elveszítette a Debrecen elleni kiesési rangadót, de az MTK botlása miatt mindkét gárda bennmaradt az NB I-ben.

Sikerével a Honvéd a Bajnokok Ligája-selejtező 2. fordulójában kezdheti el szereplését az európai porondon, míg a Videoton és a Vasas egyaránt az Európa Liga-selejtező 1. fordulójából vág neki a soron következő európai idénynek.

Budapest Honvéd-Videoton FC 1-0 (Eppel 60.), Szombathelyi Haladás-Gyirmót 1-2 (Williams 64., büntetőből, illetve Szegi 7., Máté 73.), Diósgyőri VTK-Debreceni VSC 1-3 (Ugrai 91., illetve Jovanovic 9., Szatmári 45+2., Könyves 82.), Paksi FC-MTK Budapest 1-1 (Bartha 90., illetve Hrepka 90+2.), Vasas-Mezőkövesd Zsóry FC 1-1 (Vaskó 72., illetve Vági 50., kiállítva: Fótyik 41., Mezőkövesd).

12.    Gyirmót     33     5       9       19     21-51          24

A góllista élén Eppel Márton (Honvéd) megvédte tavaly szerzett gólkirályi címét, ám míg akkor 17 találattal lett első, idén „csak” 16 gólt szerzett. A további legeredményeebb focisták az NB I. 2016/17-es idényében: Scepovic (13 gól, Videoton), Bardhi (12, Újpest), Bartha (11, Paks), Böde (11, Ferencváros), Lanzafame (11, Honvéd), Williams (11, Haladás), Lazovic (10, Videoton).

Távozik a Honvéd vezetőedzője!

Távozik a friss bajnok Budapest Honvéd labdarúgócsapatának éléről Marco Rossi. Az olasz vezetőedző a Videoton ellen megnyert mérkőzés utáni sajtótájékoztatón jelentette be szándékát.

– Szerettem volna nyomot hagyni a Honvéd történelemében. Bajnok lettem, így kapok majd egy fejezetet ennek a fantasztikus klubnak a történelemkönyvében. A munkámat elvégeztem, aminek nagyon szép a vége, és ahogy szokták mondani: a csúcson kell abbahagyni. Én sem teszek másként – mondta könnyeivel küszködve.

Az 52 éves Rossi, aki labdarúgóként semmit nem nyert pályafutása során, először 2012 augusztusa és 2014 áprilisa között volt a Bp. Honvéd vezetőedzője, majd rövid szünetet követően 2015 februárjától vette át a csapatot, amellyel előbb bajnoki bronzérmes lett 2013-ban.

Tegnap már az is kiderült, hogy Erik van der Meer a bajnok Honvéd új vezetőedzője. A 49 éves holland szakember játékosként szerepelt többek között az Utrechtben és a Real Murciában, míg vezetőedzőként dolgozott egyebek mellett Malajziában, Ukrajnában és Katarban. Legutóbbi állomáshelye a Qatar SC volt.

Fotó:  George F. Hemingway, a Honvéd tulajdonosa és Eppel Márton gólkirály a kupával