Huszonhét film szerepel a 9. Friss Hús fesztivál nemzetközi programjában

Huszonhét film szerepel a 9. Friss Hús fesztivál nemzetközi programjában
Rekordszámú, 27 nemzetközi filmet vetítenek a 9. Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon, amelyet új időpontban, május 27. és június 2. között rendeznek meg a budapesti Toldi moziban és további szabadtéri helyszíneken.

Ebben az évben először rendezik meg öt kategóriában a fesztivált, a Találkozások, Furcsaságok, Családban marad és a Felnövéstörténetek mellett idén a Határesetek címet viselő blokk is helyet kapott. Ebben a kategóriában olyan külhoni vagy tiszteletbeli magyarok alkotásai láthatók, amelyek a hazai válogatásból kimaradtak – olvasható az MTI-hez elküldött tájékoztatóban.

A programban szerepel Tomek Ducki lengyel-magyar alkotó Plantarium című filmje, és Peter Strickland, a Berberian Sound Studio tiszteletbeli magyarnak számító rendezőjének Cold Meridian című kisfilmje is, amely az ASMR-jelenséggel foglalkozik. A szlovéniai születésű Horváth Botka Áron Bits című filmjében Nagy Zsolt színész ígéri meg filmbéli fiainak, hogy elviszi őket a Hungaroringre. Versenybe száll Mihályi Michaela és David Stumpf Sh_t happens című animációs filmje, amelyet a Velencei Filmfesztivál programjába is beválogattak.

A Friss Húson mutatkozik be a magyar közönségnek Adrien Mérigeau Oscar-díjra jelölt Genius Loci című rövid animációs alkotása, amely egy fekete nő észleléseit mutatja be Párizsban. Műsorra tűzik Olga Lucovnicova rendezőtől a Berlinale rövidfilmes programjában díjat nyert My Uncle Tudor című alkotását, amely a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doc Nomads programjában készült. Látható Tarr Béla egykori tanítványa, Rand Abou Fakher So We Live című filmje is, amely a Berlinale rövidfilmes programjában is szerepelt.

Leonardo van Dijl Stephanie című, tornászlányról szóló alkotása a cannes-i filmfesztivál rövidfilmes programjában szerepelt, Georgi M. Unkovski Sticker című kisfilmjét a Sundance Filmfesztivál válogatta be a programjába, Serhat Karaaslan török alkotó The Criminals című alkotása pedig, amely egy fiatal török pár megpróbáltatásait mutatja be, forgatókönyvírói díjat nyert a Sundance Fesztiválon.

Több kisfilm, így Maité Sonnet francia alkotó Massacre és Dekel Berenson Ashima című alkotása is a turizmus kizsákmányoló hatásával foglalkozik.

A visszatérő alkotók között van Ivar Aase norvég rendező, aki Glass House című filmjével a 2017-es Friss Hús legjobb nemzetközi rövidfilm díját nyerte. Ebben az évben Cam Boy című, különös szerelmi történetet feldolgozó új alkotásával érkezik a fesztiválra.

A nemzetközi versenyben a legjobb film díját és a zsűri különdíját ítélik oda, de a közönség is szavazhat kedvenc külföldi filmjeire. További részletek a www.frisshusbudapest.com weboldalon találhatók.

(Borítókép: képkocka a Genius Loci című Oscar-esélyes animációs filmből)