Hivatalosan is kezdetét vette a XXIV. Téli Olimpiai Játékok

Pekingi magyar éremesély az első teljes versenynapon

Hivatalosan is kezdetét vette a XXIV. Téli Olimpiai Játékok
Pekingben romániai idő szerint pénteken 14 órától kezdetét vette a téli olimpiai játékok, a látványos ünnepi megnyitót szűk kétórásra rövidítették a hideg időjárási körülmények és a koronavírus-járvány miatt. A kínai főváros eddig az egyetlen, ahol nyári és téli ötkarikás játékokat rendeznek. A játékokat hivatalosan Hszi Csin-ping kínai elnök nyitotta meg. A versenyek gyakorlatilag két nappal korábban már elkezdődtek néhány számban, a szombati első teljes versenynapon viszont már magyar és a román sportolók is pályára lépnek. Sőt, a magyarok éremesélyesek, a rövidpályás gyorskorcsolyában ugyanis vegyesváltóban a dobogóra kapaszkodhatnak. Mint ismeretes, a négy évvel korábbi dél-koreai Pjongcsangban rendezett játékokon a magyar küldöttség eddigi egyetlen aranyérmét ebben a sportágban, a férfi csapatversenyen érte el a váltó, az érmes helyezésre joggal reménykedhet a Liu fivérekre alapozó staféta.

Megkezdődött a XXIV. téli olimpia pénteken Pekingben: a február 20-ig tartó játékokat hivatalosan Hszi Csin-ping kínai elnök nyitotta meg.

A Nemzeti Stadionba a magyar küldöttség nemzeti zászlaját két alpesi síelő, Kékesi Márton és Tóth Zita vitte, Romániából a szánkós Raluca Strămăturaru és a sífutó Paul Pepene hozta a trikolórt.

Pekingben 91 ország 2871 versenyzője – köztük 14 magyar és 23 romániai – indul. Az ötkarikás eseményen 15 sportág 109 versenyszámában avatnak győztest. Peking az első város, amely nyári (2008) és téli olimpiának is otthont ad.

Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke a megnyitón hangsúlyozta, hogy ambíciójának eredményeként Kína sportnemzetté vált, és ma már mintegy 300 millióan űznek ebben az országban valamilyen téli sportot. Ezt nagyszerű eredménynek nevezte, és úgy fogalmazott: a mostani olimpia új korszakot nyit, új szintre emeli a téli sportokban való részvételt világszerte.

„A kínai népnek köszönhetően írhatunk most új fejezetet a sporttörténelemben” – hangoztatta.

A sportolóknak azt mondta, most válthatják valóra álmaikat. Kiemelte, egyben ők azok, akik megmutathatják, milyen az a világ, amelyben mindenki azonos szabályok szerint játszik, miközben békében élnek az olimpiai faluban, ahol nincs semmiféle megkülönböztetés. Egyúttal kérte a világ politikai vezetőit is, hogy adjanak esélyt a békének.

Caj Csi, a szervezőbizottság elnöke kiemelte, hogy a koronavírus-járvány komoly feladat elé állította a rendezőket, de ebben a helyzetben is igyekeznek a legjobban megfelelni az elvárásoknak. Hangsúlyozta az összefogás, a megértés és a támogatás szükségességét, és arról is beszélt, hogy az olimpia nemcsak az eredményekről szól, hanem az összetartozásról, a különbségek áthidalásáról és a megértésről.

A helyi idő szerint péntek esti ünnepségre a pandémia miatt a 80 ezres Madárfészekbe mintegy 25 ezer nézőt engedtek be, a programot pedig lerövidítették kétórásra. A mínusz öt fokos hidegben rendezett megnyitó központi eleme a Li Paj kínai költő közel 1300 éves versében megénekelt hópehely volt. Már a küldöttségek bevonulásakor is hópelyhekben jelenítették meg az országok nevét, majd a színes műsor is arról szólt, hogy nincs két egyforma hópihe, de voltaképpen mégis mindegyik hasonló.

A műsor mintegy háromezer szereplőjének 95 százalékát tizenévesek tették ki.

A sportolók bevonulása előtt jégből készült hatalmas méretű olimpiai ötkarikát emeltek a bejárat elé. Az olimpiai lobogót a program vége felé hat hazai téli sportoló hozta, köztük Csang Hung, Kína első olimpiai bajnok gyorskorcsolyázója, Han Hsziao-peng síakrobata, Kína első „havas” olimpiai bajnoka, Sen Hszüe műkorcsolyázó, a sportág első kínai ötkarikás bajnoka, és Luo Cse-huan, aki gyorskorcsolyázóként még 1963-ban megszerezte Kína első világbajnoki címét téli sportágban. Az olimpiai esküt Vang Csiang sífutó, Liu Csia-jü hódeszkás, valamint egy bíró és egy edző mondta el. Az olimpiai lángot a stadionban generációk adták át egymásnak, legendás, különböző évtizedben született kínai sportolók, végül a 2000-es években született Dinigeer Jila-mucsiang és Csao Csia-ven vitte fel a lángot egy emelvényre, majd egy hópehely közepébe került. A fenntarthatóság jegyében az utolsó fáklya lett az olimpiai láng, ami ott fog égni február 20-ig.

Magyar éremesély az első hivatalos versenynapon

A pekingi téli olimpia első teljes versenynapján, szombaton megszülethet az első magyar érem, ugyanis ekkor rendezik a rövidpályás gyorskorcsolyázók vegyesváltóinak küzdelmeit.

A téli játékokon most debütáló számot annak ellenére is jó előjelekkel várhatja a magyar küldöttség, hogy a csapat egyik alapembere, Liu Shaoang korábbi pozitív koronavírustesztje miatt csak szerdán érkezett meg a kínai fővárosba. A Világkupa-sorozatban a magyarok egy pekingi hatodik hellyel kezdtek (ott a kisdöntőben Kónya Zsófia, Jászapáti Petra, Nógrádi Bence és Liu Shaoang futott), Nagojában harmadikként zártak (Jászapáti, Kónya és Liu Shaoang mellett Krueger John-Henry szerepelt a fináléban), Debrecenben, hazai jégen egy döntős bukás miatt negyedikként értek célba, majd a dordrechti zárókörben a második helyet szerezték meg.

Utóbbi két versenyen már a legerősebb összeállításában, a két fix női versenyző mellett a Liu fivérekkel (Shaoang mellett Shaolin Sándor) indult az együttes, a pekingi csapatösszetételnél ugyanakkor nagy kérdés lesz, hogy Liu Shaoangnak mennyire sikerül leküzdenie az időeltolódás miatti fáradtságot.

Bánhidi Ákos, a válogatott edző-menedzsere az MTI-nek elmondta, hogy a férfiakat illetően a Liu Shaolin, Liu Shaoang, Krueger John-Henry hármasból kell kiválasztaniuk, ki legyen a két induló. A nőknél nincs kérdés, mivel két magyar szerzett kvótát, Jászapáti Petra és Kónya Zsófia. Ők bevethetők a vegyesváltóra.

Bánhidi jelezte, hogy mivel a vegyesváltó előtt rendezik a férfi 1000 méter selejtezőjét, azoknak a futamoknak a „látványától, nem is az eredményeitől” teszi függővé a háromtagú edzői stáb, melyik az a két férfi versenyző, aki lehetőséget kap a vegyesváltóban.

„A rajt előtti utolsó napon az edzőpályán leszünk, nem a versenyhelyszínen. Finomítunk a munkán, a váltóra gyakoroljuk a mindig kritikus váltásokat. Mindig a következő futamra figyelünk, aztán meglátjuk, hogy a végén ez mire lesz elegendő” – mondta. Hozzátette: a Világkupa-sorozatot nyerő Kína mellett a Koreai Köztársaság, Hollandia, Kanada, Oroszország és Olaszország csapata is kemény ellenfél lesz szombaton. A magyar váltó az orosz, japán és amerikai kvartett ellen lép jégre a harmadik negyeddöntős futamban. Futamonként az első kettő, illetve a két legjobb harmadik jut tovább az elődöntőbe.

A kínai vegyesváltó négy Vk-versenyből kettőt nyert, a magyarok a két dobogós helyezésükkel összesítésben a harmadik helyen zártak a vk-ban.

A vegyesváltók küzdelmei mellett – a program közép-európai idő szerint 13 órakor kezdődik – a nőknek 500 méteren, a férfiaknak 1000 méteren rendeznek selejtezőket, összesen öt magyarral (Jászapáti, Kónya, Krueger és a két Liu). Vegyesváltóban előbb negyeddöntőkre, majd elődöntőkre kerül sor, a finálét a nap zárásaként rendezik.

Az első Pekingben versenyző magyar azonban a hódeszkás Kozuback Kamilla lesz, akivel kapcsolatban pénteken derült ki, hogy rajthoz állhat női slopestyle-ban, mert egy induló visszalépett. A 17 éves hódeszkás így a közép-európai idő szerint a szombaton hajnalban rajtoló selejtezőben már érdekelt volt.

Ami a többi versenyszámot illeti: a curlingezőknél folytatódnak a vegyespáros selejtezői, újabb találkozókat rendeznek a női jégkorongtornán, valamint a férfi szánkósok is letudják az egyéni verseny első két futamát szombaton.

Síakrobatikában a férfi mogullal kezdődik a program – itt a nap végén már érmeket is osztanak –, míg a gyorskorcsolyázóknál női 3000 méteren találnak gazdára az első medálok. A síugrók a normálsáncos versennyel kezdenek: a férfiak még csak selejteznek, a nők ugyanakkor a selejtező után a döntőt is letudják, így itt szintén érmeket osztanak.

Ugyancsak gazdára találnak a női sífutók 7,5 + 7,5 kilométeres tömegrajtos versenyének érmei, míg a sílövőknél a vegyesváltó olimpiai bajnokára derül fény.

Az első román versenyzők síugrásban és szánkóban állnak rajthoz: előbbiben Daniela Haralambie kezdi a selejtezőket, utóbbiban Valentin Creţu az első két futamon érdekelt.

Szombaton hat számban hirdetnek bajnokot a február 20-ig tartó olimpián, vasárnap várhatóan nem lesz magyar versenyző.

Tudnivalók a pekingi téli olimpiáról

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) közel hét éve, 2015 nyarán döntött úgy, hogy a több mint 21 millió lakosú főváros rendezheti a XXIV. téli olimpiát, amely több szempontból is rendhagyónak és különlegesnek ígérkezik.

Az első és talán legfontosabb, hogy először dupláz egy település, már abban az értelemben, hogy Peking az első város, amely a nyári és a téli játékok rendezési jogát is elnyerte (Athén, London, Los Angeles, Párizs és Tokió nyári, Innsbruck, Lake Placid és St. Moritz téli olimpiát rendezhetett már többször).

Az olimpiai láng tavaly októberben érkezett meg a helyszínre Görögországból, a hagyományos váltófutásban, amely a három versenyközpontot és a nagy falat is érintette, közel 1200-an vettek részt (köztük például olyan jeles személyiségek is, mint Jackie Chan filmszínész), de voltak különleges „vendégek” is. A fáklyafutás történetében először robotok is közreműködtek, a Jungting folyónál kétéltű és víz alatti gépek adták egymásnak a stafétát.

A koronavírus-járvány miatt rendkívül szigorú szabályok között, eddig soha nem látott „buborékrendszerben”, egymással összefüggő minibuborékok hálózatában, nézők nélkül rendezik az olimpiát. A résztvevőket természetesen naponta tesztelik, mindig arcmaszkot kell viselniük, és egy telefonos alkalmazás segítségével minden nap jelenteniük kell a szervezőknek.

A régióban jellemzően nem a hóhelyzet okozza a legnagyobb fejtörést (sőt, télen is ritka látvány), így a szervezők gyakorlatilag teljes egészében hóágyúkkal biztosítják a havat, igaz az 1980-as, Lake Placidban rendezett olimpia óta kisebb-nagyobb mértékben minden rendező városnak be kellett vetnie ezt a módszert.

A szervezők ígérete szerint a játékok történetében először az összes helyszínt megújuló energiával üzemeltetik majd, és 700 hidrogénhajtású járművet állítanak üzembe, hogy minél inkább csökkentsék a rendezvény ökológiai lábnyomát. Az viszont nem épp a környezettudatosságról árulkodik, hogy a műhó létrehozásához több mint 200 millió liter vizet használnak fel, amit körülbelül 50 kilométerről szivattyúznak fel a hegyekbe.

Három zónában, összesen 26 helyszínen rendezik a versenyszámokat, és mivel Peking rendezhetett már olimpiát, számos színhely ismerős lehet majd. Sőt, a kínai fővárosban található zónában mindössze egy olyan létesítmény van, amely nem volt versenyhelyszín 2008-ban (ami jelentősen, a 14 évvel ezelőtti tizedére, mintegy 4 milliárd dollárra csökkentette a költségeket): az újonnan felhúzott Nemzeti Gyorskorcsolyapálya helyén annak idején a gyeplabdatornát és az íjászat küzdelmeit rendezték.

A megnyitónak és a február 20-i záróünnepségnek az ikonikus Madárfészek ad helyet, a Fővárosi Fedett Stadionban rendezik a rövidpályás gyorskorcsolya versenyszámait. Jencsing Peking amolyan hegyvidéki külvárosa, persze kínai léptékben, hiszen körülbelül 75 kilométerre fekszik tőle, a környéken lesznek az alpesi, továbbá a bob-, a szánkó- és a szkeletonversenyek. Még távolabb, 180 kilométerre van a fővárostól a Csangcsiakouban található harmadik zóna, amely a sífutás, a sílövészet, a síugrás, az északi összetett, valamint a hódeszka és a síakrobatika otthona lesz két és fél hétig.

Sportágak

Pekingben a korábbi játékokhoz képest hét versenyszámmal bővült a lista: síugrásban lesz vegyescsapat-verseny, síakrobatikában női és férfi big air, valamint vegyescsapat-ugrás, hódeszkában krossz vegyescsapat-verseny, női egyesbob, rövidpályás gyorskorcsolyában pedig vegyescsapat-váltó – utóbbiban éppenséggel magyar éremre is van esély.

A bő két hét alatt 91 ország mintegy 3000 sportolója mutathatja meg tudását, a legnagyobb küldöttség az Egyesült Államoké, amely 223 versenyzővel képviselteti magát. Az amerikaiakat az oroszok követik 212 sportolóval – akik az év végéig érvényes, az államilag támogatott doppingprogram miatt kirótt büntetés értelmében Orosz Olimpiai Bizottság, Orosz csapat néven indulnak –, Kanada hozzájuk képest eggyel lemaradva (211 fő) a harmadik a sorban.

Érdekesség, hogy a télisport-nagyhatalom Norvégiának csupán 82 indulója lesz, ehhez képest a Gracenote adatelemző cég 44 érmet jósol a skandinávoknak, akik a 30–30 éremre taksált németeket, illetve oroszokat előzik meg a rangsorban az előrejelzés szerint.

A XXIV. téli olimpia február 20-án, vasárnap a férfi jégkorongtorna döntőjével zárul, ahol – bárki is jut oda – lehet majd némi hiányérzetünk, hiszen a legjobbak nem lesznek ott: a koronavírus-járvány újabb hulláma miatt visszatáncolt az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL), és nem engedte el játékosait Kínába.

Magyar és román csapat

Magyar kvótások (14 fő):

ALPESI SÍ (2): Kékesi Márton (műlesiklás, óriás-műlesiklás), Tóth Zita (műlesiklás, óriás-műlesiklás).

HÓDESZKA (1): Kozuback Kamilla (slopestyle, félcső).

MŰKORCSOLYA (2): Chtchetinina Ioulia és Magyar Márk (páros).

RÖVIDPÁLYÁS GYORSKORCSOLYA (7): Krueger John-Henry (500 m, 1000 m, 1500 m, férfi váltó, vegyesváltó), Liu Shaoang (500 m, 1000 m, 1500 m, férfi váltó, vegyesváltó), Liu Shaolin Sándor (500 m, 1000 m, 1500 m, férfi váltó, vegyesváltó), Nógrádi Bence (férfi váltó, vegyesváltó), Varnyú Alex (férfi váltó, vegyesváltó), Jászapáti Petra (500 m, 1000 m, 1500 m, vegyes váltó), Kónya Zsófia (500 m, 1000 m, 1500 m, vegyes váltó).

SÍFUTÁS (2): Kónya Ádám (szabadstílusú egyéni sprint, klasszikus stílusú 15 km, tömegrajtos szabadstílusú 50 km), Pónya Sára (klasszikus stílusú 10 km).

Romániai kvótások (23 fő):

ALPESI SÍ (2): Maria Constantin (műlesiklás, óriás-műlesiklás), Alexandru Ştefănescu (műlesiklás, óriás-műlesiklás).

BIATLON (2): Natalia Ushkina (egyéni, sprint, üldözéses), George Colţea (egyéni, sprint, üldözéses)-

BOB (6): Andreea Grecu (monobob, kettős bob), Katharina Wick (kettős bob), Mihai Tentea (kettős bob, négyes bob), Ciprian Daroczi (kettős bob, négyes bob), Raul Dobre (négyes bob), Cristian Radu (négyes bob).

GYORSKORCSOLYA (1): Mihaela Hogaş.

SZÁNKÓ (4): Raluca Strămăturaru (női egyes, váltó), Valentin Creţu (férfi egyes, váltó), Marian Gîtlan, Darius Şerban (férfi páros, váltó).

SÍFUTÁS (3): Lőrincz-Sára Tímea (sprint és a 10 km-es klasszikus), Paul Pepene, Raul Popa (sprint, sprintcsapat, 15 km-es klasszikus).

SÍUGRÁS (4): Daniela Haralambie, Andrei Feldorean, Daniel Cacina, Sorin Mitrofan.

SZKELETON (1): Sebastian Enache.

Közvetítés

Az m4sport és az m4sport.hu természetesen egész napos közvetítésekkel jelentkezik az olimpia ideje alatt. Élőben közvetítenek az Eurosport1 és Eurosport2 adók, tovább a Román Televízió 1-es és 2-es csatornája.

Borítókép: Látványos nyitóünnepséggel rajtoltak az ötkarikás játékok a pekingi Nemzeti Stadionban – FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS