Hétvégi TIFF-ajánló, avagy néhány elcsípnivaló a fesztivál utolsó napjain

Hétvégi TIFF-ajánló, avagy néhány elcsípnivaló a fesztivál utolsó napjain
Végéhez közeledik a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál 21. kiadása, de még előttünk áll a teljes hétvége, hogy elcsípjünk néhány izgalmasnak ígérkező filmet. A TIFF szombati és vasárnapi programjából, vagyis a június 25-én és 26-án még nézhető alkotásokból ajánlunk – nem épp a könnyedebbjeit, inkább fontos témákat és elgondolkodtató sorsokat feldolgozó filmeket.

Délután négy órától vetítik szombaton a Tisztek Házában Daniel Roher Navalnij című dokumentumfilmjét. Az alkotás témájában pontosan arról szól, ami a címről elsőre eszünkbe jut: a doku Oroszország egykori ellenzéki vezetőjét, Alekszej Navalnijt követi, aki 2020 augusztusában túlélte az ellene elkövetett merényletet, amely során a Novicsok nevű, az orosz kormány ellenségeivel szemben már korábban is alkalmazott idegméreggel megmérgezték. Navalnij hónapokig tartó felépülése során elszántan dolgozott azon, hogy feltárja, ki áll az ellene elkövetett merénylet mögött, bizonyítékot akart találni a Kreml szerepére a megmérgezésében. A dokumentumfilm a jelenleg börtönbüntetését töltő Navalnij megdöbbentő felfedezéseit és a merénylet utáni hazatérésének történetét is tartalmazza.

Szombaton 20.45-től tekinthető meg a Diákművelődési Házban a Seung-wan Ryu által rendezett Szökés Mogadishuból (Escape from Mogadishu) című dél-koreai akciódráma. A valós eseményeken alapuló film története az 1991-ben kezdődő szomáliai polgárháború előestéjén indul, amikor a dél-koreai és az észak-koreai nagykövetségen dolgozó személyzet tagjainak és családjaiknak is egyetlen célja van: elmenekülni Mogadishuból. A rivális diplomaták csapdába esnek és mivel egyik kormánytól sem kapnak segítséget, egyetlen esélyük a túlélésre, ha összefognak.

Jelenet a Szökés Mogadishuból című filmből

Szintén szombaton látható – 21.30-tól a Művész moziban – a kassai Kerekes Péter Cenzorka (107 mothers) című orosz nyelvű szlovák drámája, amely tavaly Szlovákia Oscar-nevezettje volt legjobb nemzetközi film kategóriában. Az alkotás az ukrajnai Odessza női börtönében játszódik, ahol az elítéltek újszülött gyerekeit is fogságban tartják, és a nők hetente csak kétszer láthatják őket. Ha a gyerekek hároméves koráig édesanyjuk nem talál helyet nekik a családban, állami gondozásba kerülnek. A film középpontjában két nő áll: az egyikük a hét év börtönre ítélt Leszja, aki nemrég szülte meg fiát, a másikuk pedig a börtön egyik dolgozója, Irina.

Vasárnap délelőtt tíz órától még egyszer vetítik a fesztivál idei nyitófilmjét, Phyllis Nagy Call Jane című első mozifilmjét: a Sundance Fesztiválon bemutatott történelmi dráma Elizabeth Banks főszereplésével készült. Az alkotás az 1960-as évek Amerikájának illegális abortusz-hálózatáról szól: egy házas nő várandós lesz és szeretné megszakíttatni veszélyeztetett terhességét, de olyan korban él, amikor nem kaphat legális abortuszt, ezért illegális szervezethez fordul. A történet a Jane’s Collective történetét dolgozza fel, amely 1969-től 1973-ig tartó működése során közel tizenkétezer illegális abortuszban segédkezett.

Jelenet a Call Jane című filmből

A 72. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál (Berlinale) legjobb filmnek járó Arany Medve-díját nyerte el idén Carla Simón katalán rendező Alcarràs című, spanyol-olasz koprodukcióban készült alkotása, vasárnap délután három órától pedig a Győzelem moziban vetítik. A film a spanyolországi Katalónia tartomány vidéki életét mutatja be egy családi drámán keresztül: a kis faluban élő baracktermesztő család válsághelyzetbe kerül, miután kiderül, hogy az új földbirtokos a barackfák helyére napelemtelepet tervez.

Vasárnap 15.30-tól a Florin Piersic moziban vetítik a Michelangelo Frammartino által rendezett Il buco (The Hole) című, ember és természet kapcsolatáról szóló filmdrámáját, amelyet a tavalyi Velencei Filmfesztiválon a zsűri különdíjával és két további díjjal is elismertek. A történet az 1960-as évek fiatal olaszországi barlangászainak egy csoportját mutatja be, akik érintetlen barlangokat kutatnak fel: Calabria régióban bemerészkednek a világ egyik legmélyebb barlangjába, amelynek 700 méter mélyen fekvő végét még soha senki nem érte el. A fiatalok akciója észrevétlen marad a közeli falu lakói számára, de a helybéli öreg pásztor magányos élete lassan összefonódik a csoport útjával.

A fesztiválon megtekinthető további filmekről a tiff.eventbook.ro weboldalon böngészhetők információk.

(Borítókép: Jelenet a Cenzorka című filmből)