Hétvégén előadással, filmvetítéssel, koncerttel folytatódnak a Tranzit Napok

Hétvégén előadással, filmvetítéssel, koncerttel folytatódnak a Tranzit Napok
Idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját a kolozsvári Tranzit Ház, ez a szám fontos mérföldkövet jelent a romániai rendszerváltás utáni időszak egyik legnagyobb múltú magánintézményének történetében – olvasható a Tranzit Ház közleményében. Az évfordulós programsorozat október 15-én kezdődött és most hétvégén, október 21-én és 22-én is előadással, filmvetítéssel, koncerttel várják az érdeklődőket.

A Tranzit Ház 1997-ben jött létre olyan kolozsvári értelmiségiek és művészek kezdeményezésére, akik összművészeti kulturális központ kialakítását tűzték ki célul a volt Poale Tzedek zsinagóga épületében. „A programot az ősz folyamán – a zenéből kölcsönzött fogalommal operálva – klaszterekve bontva szervezzük meg. Minden egyes klaszterben arra törekszünk, hogy sokszínű és változatos, koncertekből, kerekasztal-beszélgetésekből, performatív eseményekből, tánc- és színházi előadásokból, kiállításokból álló programot állítsunk össze a kolozsvári közönség számára” – írják a szervezők.

A második klaszter részeként október 21-én, péntek este 6 órától a romániai Holokauszt utáni jiddis, zsidó színházról végzett kutatásainak eredményeit mutatja be Mihai Lukács színházi rendező, kutató Egy fedél alatt, a szabad ég alatt. Jiddis színház Romániában a Holokauszt után című előadásában. Mint írják, az újonnan megalakuló jiddis színházi társulatok már 1944-ben, első előadásaiktól kezdve bátran elkezdték tematizálni szélesebb közönség számára is a Holokauszt traumáját. A kiváló IKUF Színház állt ennek a mozgalomnak az élére, és tette le – nehéz és zavaros politikai helyzetben – az 1948-ban megalakuló Zsidó Állami Színház művészi alapjait. Viszonylag rövid fennállása alatt az IKUF-nak sikerült tartós és meghatározó hatást gyakorolnia a romániai jiddis színház összetett történetére. Az IKUF társulatának egyik lényeges sajátossága volt, hogy az alkotók, zsidó művészekként, egy tágasabb, globális felelősségvállalást implikáló nemzetközi kontextusban pozicionálták magukat. Teljes mértékben tisztában voltak azzal, hogy mi a feladatuk és felelősségük közönségük, a helyi zsidó közösségek, művészkollégáik és általában a Holokausztot túlélők irányában. Optimista és humanista hozzáállásuk ehhez a feladathoz a romániai zsidó művészek művészeti és politikai öntudatának meghatározó formájává vált az elkövetkező években – fogalmaz a közlemény. A bemutatót megelőzően Tibori Szabó Zoltán újságíró, egyetemi docens ismerteti a kutatás által lefedett történelmi korszak jellemzőit.

A folytatásban este 8 órától Forgács Péter Az örvény című 1996-os dokumentumfilmjét tekinthetik meg az érdeklődők a Tranzit Házban: az alkotás a Privát Magyarország sorozat tízedik része, amely a zsidó Pető-család történetét mutatja be 1938 és 1945 között. A közleményben kiemelik: a filmet Forgács Péter a Pető György által felvett anyagokból és egyéb korabeli archív felvételekből állította össze, a képeket Szemző Tibor oratóriuma emeli igazi összművészeti alkotássá. A film egy család, egy magánember személyes emlékeit köti össze a nagypolitika párhuzamosan zajló eseményeivel. Az első dimenziót elsősorban a képek, a másodikat inkább a zene és a hangok képviselik. Szemző Tibor minimalista oratóriuma a zsidótörvények szövegét használja fel, amely szenvtelen jogi megfogalmazásával távolinak, mégis ijesztően fenyegetőnek tűnik – fogalmaznak a szervezők. A nyelvi szintet a magyarral egy időben elhangzó angol és francia szövegek, az eredeti rádióadások és filmhíradók hangja, vagy Pilinszky János saját maga által előadott költeményei teszik még összetettebbé – írják.

A Tranzit Napok folytatásaként október 22-én, szombat este 7 órától a Hakeshet Klezmer Band lép fel a Tranzit Házban. Az együttes a Nagyváradi Zsidó Hitközség keretében jött létre 2005 nyarán, tagjai nagyváradi hivatásos zenészek. A zenekarnak több sikeres fellépése volt már országos és nemzetközi klezmerfesztiválokon, de visszatérő fellépői a nagyváradi Szent László napoknak is, valamint országszerte számos kulturális eseménynek. Az elmúlt 25 évben a kolozsvári közönség is több alkalommal láthatta, hallhatta már őket a Tranzit Házban. A zenekar tagjai: Levi Nicolae – hegedű, Cătălin Chirilă – klarinét, Csatári-Malek Eszter – ének, Ilie Pop – harsona, Seidler András – dobok, Váradi Henrietta – zongora, Vereș Ciprian – nagybőgő, Trendler Iosif– hangmérnök.

(Borítóképen a kolozsvári Tranzit Ház. Fotó forrása: Facebook/Tranzit Ház)