Házi kedvencek emésztési problémáiról

Házi kedvencek emésztési problémáiról
A különféle emésztési panaszok meglehetősen gyakoriak a házi kedvenceknél. Ennek rengeteg oka és megnyilvánulási formája lehet.

Leggyakrabban valamilyen táplálék váltja ki a kellemetlen tüneteket: hasmenést, hányást, öklendezést, hasfájást. A legtöbb állat szinte mindent megbír enni anélkül, hogy bármi baja lenne, de vannak érzékenyebb gyomrú kutyák, macskák, amelyek  sok mindenre érzékenyek, gyakorlatilag csak a diétás tápláléktól nincs bajuk. Rengeteg a köztes eset is, amikor az állat csak egy bizonyos ételre érzékeny, így például sok felnőtt egyednél okoz hasmenést a tej. Gyakran történik meg, hogy a kutya-macska az utcán szed össze romlott ételt, amivel „elcsapja” a hasát.

Második leggyakoribb oka az emésztőrendszeri problémáknak valamilyen fertőző betegség, legyen az bakteriális, vírusos, vagy parazitás jellegű.

Vegyszerek, mérgező növények vagy különféle méreganyagok is okozhatnak emésztőrendszeri problémákat. Ezeket utcáról, kertből, de sajnos nagyon gyakran bentről, a házból nyalja be az állat (ide tartoznak a különféle tisztítószerek, rovarirtók, csiga- vagy patkánymérgek, mérgező szobanövények miatt kialakult betegségek, stb.). 

Sok szervi probléma is megnyilvánulhat hasmenéssel, hányással: gyomor-, illetve béldaganatok, hasnyálmirigy-elégtelenség, májbetegségek, veseelégtelenség.

Az állat feszült idegállapota is válthat ki hasmenést vagy hányást. Kutyák például nagy séták vagy feszült játékok alkalmával fokozott izgatottság miatt hígabbat ürítenek, dobozban szállított kistestű kutyák, macskák idegességükben sokszor hánynak.

Mint azt már korábban említettük, a tünetek nagyon változatosak lehetnek: picit puhább széklet egy-két alkalommal, majd minden újra a régi; gyakori, híg széklet, de az állat kedve és étvágya jó; a hasmenés mellett az állat kedvetlen és étvágytalan. A széklet lehet nyálkás, véres, fekete vagy nagyon világos, szinte majonéz színű.

Ne hagyjuk, hogy a tünetek megtévesszenek: az enyhe gyomorrontás is okozhat gyakori hányást és véres hasmenést, ugyanakkor súlyos májbetegség is megnyilvánulhat időszakos, enyhe hasmenéssel és alig észrevehető kedélyváltozással.

Nagyon fontos ismernünk az állatunkat, hogy meg tudjuk különböztetni az izgalom okozta hasmenést a komolyabb problémáktól. Figyelni kell arra, hogy az állatunk érzékeny-e valamilyen ételre, és ha igen, azt kerüljük. Ha kutyánknak megvan az a rossz szokása, hogy az utcáról mindent megeszik, esetleg kukázik, akkor csak olyan helyen engedjük szabadon, ahol biztos nem juthat hozzá semmihez (pl. kint az erdőn).

De mi a teendő, ha már megtörtént a baj?

Ha valamilyen étel okozta a gyomorrontást, azt diétáztatással jó eséllyel ki lehet kezelni. Ha azonban más okokra gyanakszunk, vagy egy-két nap után nem enyhülnek a tünetek, mindenképpen forduljunk orvoshoz: fertőző betegségeknél, mérgezéseknél minden perc számíthat.

Ne kezeljük őket ember-gyógyszerekkel, mert azok nem mindig alkalmasak, sőt, sokszor ronthatnak is az állat állapotán.

Dr. Robu Júlia állatorvos