Használt autók temetőjévé váltunk

Használt autók temetőjévé váltunk
A Romániai Francia Kereskedelmi és Iparkamara (CCIFR), valamint a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal által rendezett A jövő mobilitása címet viselő konferenciának adott otthont tegnap a Hotel Grand Napoca, amelyet sajtótájékoztató előzött meg.

François Coste CCIFR-elnök a kincses várost is súlyosan érintő témák, a járműforgalom és a környezetvédelem terén való együttműködés fontosságát hangsúlyozta, a kialakult helyzet kezelése érdekében szakemberek fórumait szervezik meg. Az eredményes stratégia kidolgozásához a Kolozsváron működő százhatvan francia tőkéjű vállalat által szerzett tapasztalatok is hozzájárulnak. Olyan új rendszereket szorgalmaznak, amelyek révén nullára csökkenthető a gázkibocsátás. „A meleg vizet nem kell újra felfedezni” – utalt az elnök azokra a tényezőkre, amelyek egyszerű, ésszerű és hatékony megoldásokat hordanak magukban. 

Emil Boc polgármester főleg a járműforgalom elhíresült problémáit vette számba. Szerinte hiába váltunk erőteljesen fejlődő digitális várossá, ha az autók akár felelős használata ellenére túlzsúfoltság, forgalmi dugók jellemzik mindennapjainkat. Az önkormányzat a „zöld szállítás” teret nyerésével igyekszik megfelelni a kihívásoknak: hamarosan beszerzik az első 11 elektromos autóbuszt, a közszállító járművek számára különsávokat alakítottak ki, ingyenesen használható töltőállomásokat állítottak és állítanak fel ezután is az elektromos autók számára, köztéri videókamerákkal működő digitális platformokat helyeznek üzembe, az autóparkolók szabad helyeiről mobil alkalmazással lehet tudomást szerezni.  

Az elöljáró országos és helyi súlyos problémának tartja, hogy csak október elsejétől több mint 20 ezer másodkézből vásárolt kocsit hoztak be az országba, ami környezetszennyezési és baleset-veszélyességi szempontból is gondot jelent.  „A világ roncsautó-temetőjévé váltunk” – jelentette ki a polgármester, hozzátéve, hogy ennek semmi köze az urbanizációhoz. A kihívást jelentő helyzetre új életszemlélettel új módszereket kell találnunk, átvéve eredményes nyugati példákat. Már nálunk is működik a kerékpár- és autókölcsönzés, teret hódít a gyaloglás. Akadnak olyan irodák, amelyek munkatársai közösen bérelnek kocsit, és közösen közlekednek a munkehelyükre. Londonban 2025-re a közszállítást teljesen az elektromos járművek fogják uralni, és folyamatban van a sofőr nélküli, robotvezetésű autózás elterjesztése, ami azért is pozitív, mert a közlekedési balesetek 95%-át emberi hiba okozza.