Hamilton győzött és növelte előnyét

Forma–1 Magyar Nagydíj

A címvédő és négyszeres világbajnok Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája nyerte a vasárnapi, 33. Forma–1-es Magyar Nagydíjat, ezzel 24 pontra növelte az előnyét a pontversenyben a Mogyoródon másodikként záró, szintén négyszeres vb-győztes Sebastian Vettellel, a Ferrari német versenyzőjével szemben. (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A start előtt egyperces gyászszünettel emlékeztek meg Sergio Marchionnéról, a Ferrari szerdán elhunyt elnökéről, majd a rajtnál Hamilton meg tudta tartani a vezető pozíciót, miközben mögötte csapattársa, a finn Valtteri Bottas igyekezett kivédeni a két Ferrari támadásait. Előbb a Kimi Räikkönen próbálta megelőzni honfitársát, majd miután a kettes és a hármas kanyar között Vettel átvette a harmadik helyet, utóbbi eredt Bottas nyomába.

Az első kör végén így Hamilton, Bottas, Vettel volt az első három helyezett sorrendje, a tizedik körben pedig Hamilton már négy másodperccel vezetett Bottas előtt – közben a negyedik pozícióban száguldó Räikkönen arra panaszkodott a csapatrádióban, hogy problémája akadt a kulacsával és nem tud inni. A Ferrari boxából megerősítették, hogy a finn pilóta kulacsát elfelejtették csatlakoztatni, így Räikkönen a futam ideje alatt nem fogja tudni pótolni az elveszített folyadékot, pedig a levegő hőmérséklete 33 fokos volt, ami a pilótafülkében ülve nagyjából 70 Celsiust jelent…

Räikkönen a 14. körben kiállt a boxba kereket cserélni, a Mercedes pedig egy körrel később kihívta Bottast. A huszadik körben Hamilton, Bottas, Vettel volt az első három sorrendje.

A címvédő autójára csak öt körrel később raktak friss abroncsokat, de az élre kerülő Vettelt még ezután is kint tartotta a pályán csapata, hogy minél jobban növelje a különbséget. A 32. körben 14.5 másodperc volt az előnye, de amikor a 39. körben a boxba hajtott, ez már csak 7.8 mp volt, mert a lekörözéseknél többen is feltartották.

Időközben Räikkönen ismét kereket cserélt, a legtovább az ausztrál Daniel Ricciardo (Red Bull) várt, ő a 45. körben állt ki, a negyedik helyről, és csak egy pozíciót veszített.

Húsz körrel a vége előtt már körvonalazódott, hogy amennyiben baleset vagy műszaki hiba nem történik, a harmadik helyen haladó Vettel számára csak a második Bottas megelőzése lehet reális, mivel az éllovas Hamilton előnye egyre nőtt.

A hajrában Vettel nagy lendülettel támadta Bottast, aki bár lassabb volt, a végsőkig próbálta őrizni pozícióját. A német versenyzőnek végül sikerült megelőznie finn riválisát, de a két autó a manőver közben összeért, a Mercedes első szárnyának jobb széle letört, a Ferrari bal hátsó gumija azonban sértetlen maradt – Bottas végül a negyedik pozíciót is elvesztette.

Hamiltonnak ez volt pályafutása 220., Vettelnek pedig karrierje 210. Forma–1-es futama.

Hamilton nem csak a pályán merész: a herendi porcelánból készült győzelni serleget se féltette (fotó: MTI/Kovács Tamás)

Hamilton számára ugyanakkor intő jel lehet a Hungaroringhez kapcsolódó érdekes statisztikai adat: 2004 óta a Magyar Nagydíj győztese az adott évben egyszer sem tudott világbajnokságot nyerni. A 33 éves Hamilton egyébként rekordot jelentő, hatodik alkalommal győzött Mogyoródon, az idei szezonban ötödször, pályafutása során 67. alkalommal állhatott a dobogó felső fokára.

A vb egy hónap szünet után, augusztus utolsó hétvégéjén folytatódik Belgiumban.

A Magyar Nagydíj pontszerzői: 1. Hamilton, 2. Vettel, 3. Räikkönen, 4. Ricciardo, 5. Bottas, 6. Pierre Gasly (francia, Toro Rosso), 7. Kevin Magnussen (dán, Haas-Ferrari), 8. Fernando Alonso (spanyol,  McLaren-Renault), 9. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Renault), 10. Romain Grosjean (francia, Haas).

A pontversenyek élcsoportja: pilóták: 1. Hamilton 213, 2. Vettel 189, 3. Răikkönen 146, 4. Bottas 132, 5. Ricciardo 118, 6. Max Verstappen (holland, Red Bull) 105; csapatok: 1. 345 Mercedes, 2. Ferrari 335, 3. Red Bull 223, 4. Reanult 82.

A 2019-ES FUTAM UTÁN INDULHATNAK A FEJLESZTÉSEK. A jövő évi versenyhétvége után kezdődhetnek meg a stratégiai fejlesztési programban szereplő beruházások a Hungaroring területén – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a 33. Forma–1-es Magyar Nagydíj rajtját megelőző sajtótájékoztatóján. A politikus a verseny előtt találkozott Chase Careyvel, az F1 kereskedelmi jogait birtokló amerikai Liberty Media képviselőjével, akivel a magyar futam jövőjéről is tárgyalt. A külügyminiszter arról is beszélt, hogy Chase Carey stratégiájának lényege, hogy egy–egy Forma-1-es nagydíj ne egy hétvégi, hanem egy teljes hetet átfogó program legyen, s mivel Budapest adottságai ennek a megvalósítását lehetővé teszik, így jövőre már a Magyar Nagydíj is ezt a koncepciót fogja követni. „A 2019-es futamot követően a stratégiai fejlesztési programnak megfelelően előtérbe helyezett és szükségesnek tartott átalakításokat el fogjuk végezni” – mondta, hozzátéve: a beruházások elvégzésére a reális idősáv a 2019-es és a 2020-as GP közötti időszak.