Arafat: Ha tudnák, akkor sem értesítenék előre a lakosságot a földrengésekről (FRISSÍTVE)

Arafat: Ha tudnák, akkor sem értesítenék előre a lakosságot a földrengésekről (FRISSÍTVE)
A romániai lakosságot nem értesítik előre a hatóságok a földrengésekről, mert az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy mi a teendő ilyen esetekben, és kitörne a pánik - jelentette ki pénteken a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője.

Sajtótájékoztatóján Raed Arafat államtitkár elmondta, hogy egyes tömbházlakók várhatóan megpróbálnának a lépcsőkön lerohanva kimenekülni a tömbházakból, ha arról értesítenék őket, hogy néhány másodperc múlva földrengés következik. Magyarázata szerint a megfelelő felkészültséggel nem rendelkező közösségekben azonnal eluralkodna a pánik a földrengésre figyelmeztető üzenet után.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a szenzorok legfeljebb 25 másodperccel a földmozgás előtt jeleznek, idő sincs elég a figyelmeztető üzenet elküldéséhez.

Arafat ezzel szemben pozitívan nyilatkozott azokról az automatizált rendszerekről, amelyek természeti katasztrófa esetén például leállítják a közlekedő vonatokat.

A DSU vezetője arról is beszélt, hogy bizonyos személyek különböző okokból és érdekekből akarattal idéznek elő káoszt katasztrófahelyzetekben az illetékes hatóságokat támadva. Véleménye szerint ezt meg kell akadályozni, mert óriási a káosz kialakulásának kockázata.

Hangsúlyozta azt is, hogy a hatóságoknak és a lakosságnak egyaránt jobban fel kell készülnie a különböző természeti katasztrófákra, amelyek gyakorisága érezhetően növekszik.

„Mindenkinek tudnia kell, hogy milyen kockázatok fenyegetik őt azon a területen, ahol él, vagy ahová elmegy; hogyan kell felkészülnie, mi az első lépés katasztrófa esetén. Földrengéskor a szomszédok és a helyszínen tartózkodó emberek segíthetnek elsőkként, órákba telhet, mire a katasztrófavédelmi mentőcsapatok megjelennek. A társadalmat kell tehát először is felkészíteni” - magyarázta Arafat.

Útmutató válsághelyzetekre

A katasztrófavédelmi államtitkár szombaton bemutatta a válsághelyzetekre való felkészülést és a megelőzést szolgáló útmutatót. A kiadványt elsősorban a vidéki lakosság körében fogják terjeszteni.

A polgári védelem hetét lezáró bukaresti eseményen az államtitkár elmondta, a kiadványt azért válsághelyzeti, nem pedig vészhelyzeti útmutatónak nevezik, mert nem csak a polgári vészhelyzetekre vonatkozik, hanem többek között a dezinformációról és a kibervédelemről szóló információkat is tartalmaz. Az útmutató elérhető interneten, de ki is nyomtatták, hogy az online változatához nehezebben hozzáférő vidéki lakosság körében is terjeszthessék - magyarázta.

Arafat elmondta, a kiadványt a katasztrófavédelem munkatársai fogják eljuttatni a vidéki lakossághoz, de a későbbiekben számítanak a Román Posta segítségére is.

Az útmutatót a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya dolgozta ki a védelmi minisztériummal és az Országos Kiberbiztonsági Igazgatósággal együttműködésben.

A szombati eseményen részt vett Cseke Attila fejlesztési miniszter és a földfizikai intézet igazgatója, Constantin Ionescu is.

A katasztrófavédelem folyamatosan ellenőrzi a szórakozóhelyeket

A menekülési útvonalak lezárása 30.000-től 100.000 lejig terjedő pénzbírsággal és a szórakozóhely két hónapra történő bezárásával büntetendő, a felelősség pedig a létesítmény üzemeltetőjét terheli - nyilatkozta a polgári védelem hetét lezáró szombati eseményen Raed Arafat.

Emlékeztetett arra, hogy a törvény azokat a szórakozóhelyeket is bünteti, amelyek a befogadóképességüket meghaladó számú vendéget engednek be. Ha a vendégek száma több mint tíz százalékkal meghaladja befogadóképességet, ez a menekülési útvonalak lezárásnak minősül, a bírság pedig 30.000-től 100.000 lejig terjed, és a szórakozóhely tevékenységét két hónapra felfüggesztik - magyarázta.

Az államtitkár hozzátette, hogy a katasztrófavédelem folyamatosan ellenőrzi a szórakozóhelyeket, de lehetetlen az összes létesítményt egy tűzoltóval vagy rendőrrel állandóan őriztetni.

Elmondta, hogy a múlt év végén 15 szórakozóhelyet zártak be amiatt, hogy a befogadóképességüket meghaladó számú vendéget engedtek be. „Szerencsétlenségek megismétlődését kockáztatjuk csak azzal, hogy 100 helyett 300 vendég van bent, akik vészhelyzet esetén nem tudnak kijutni, és halálra tapossák egymást. Ezt már nagyon régóta magyarázzuk, az ellenőrzések folytatódni fognak” - nyilatkozta Arafat, akik törvénybe iktatná, hogy a szórakozóhelyek kötelesek kifüggeszteni a befogadóképességüket.