Győzni tudott Belgiumban a Kolozsvári U-BT

Megszerezte első győzelmét a férfi kosárlabda Európa Kupa második csoportkörében a Kolozsvári U-BT, amely ráadásul idegenben diadalmaskodott. A belgiumi Monsban – Vallónia alig százezer lakosú városában – az előző forduló két vesztese találkozott, így némi túlzással mondhatni, hogy mindkét csapat számára létkérdés volt a győzelem. Ennek tükrében a nézők – köztük lelkes kolozsvári szurkolók egy kisebb csoportja – igen izgalmas, fordulatos mérkőzésnek voltak tanúi, amelyen hol a vendégek, hol a házigazdák vezettek. Az összecsapás akkor dőlt el, amikor az utolsó negyedben Mihai Silvăşan tanítványai egy 16:1-es sorozattal 72:67-ről 73:83-ra fordítottak, a házigazdáknak pedig már nem maradt idejük válaszolni. A hajrá sikeréből alaposan kivette részét a válogatott Watson, aki a találkozón dobott 16 pontjának felét ebben a negyedben szerezte.

Az L-csoport időrendi sorrendben harmadik mérkőzése jól kezdődött az U-BT számára, hiszen mire először betaláltak a házigazdák, már 0:6-ot mutatott az eredményjelző „ide”. A negyed felénél azonban már kiegyensúlyozott küzdelem folyt a pályán, sőt, a második részében már a vezetést is átvették a házigazdák, a kolozsváriak agresszív védekezése dacára. Említést érdemel még az első 10 perc kapcsán, hogy debütált az U-BT színeiben a csapat legújabb szerzeménye, a szlovén válogatott Miha Lapornik.

A második negyed elején a házigazdák előnye 6 pontra nőtt, de Calnicenco beállásával az U-BT játéka feljavult, és hamarosan, 28:28-nál ismét egyenlő volt az állás. A két csapat fej fej mellett haladt a folytatásban, a szünet a kolozsváriakat találta lépéselőnyben, törékeny 2 pontos vezetéssel (40:42).

A harmadik negyed sem hozott változást a játékban, az U-BT előbb nagy nehezen hat pontra növelte előnyét, de a következő másfél percben ezt a Mons-Hainaut jóformán lenullázta (49:50). A vezetést azonban csak kevesebb mint három perccel a vége előtt tudták ismét megkaparintani a házigazdák (59:58), de meglépni nem tudtak.

Az utolsó 10 percnek a hazaiak 2 pontos előnnyel vágtak neki, amely előbb 5-re nőtt, majd 1-re csökkent (72:71). Az ekkor bekövetkezett belga időkérés viszont fordítva sült el, mint azt a hazaiak remélték, ugyanis védekezést váltott az U-BT, ezzel egyidőben jelentősen feljavult védelemben, így a belgák nem egyszer elvesztették a labdát, vagy az idő miatt feszélyezve távolról kellett vállalniuk a dobást, nem egyszer célt tévesztve. A kolozsvári ellentámadások viszont rendre eredményesek voltak, így másfél perccel a vége előtt 72:80-at mutatott az eredményjelző, és hiába kért újabb time-outot a hazaiak edzője, a hajrát a vendégek uralták – a belgáknak be kellett érniük Demps utolsó másodpercbeli, félpályás, szépségdíjas triplájával, amely csak a vereség arányait tudta csökkenteni…

Végeredmény: • Belfius Mons-Hainaut–Kolozsvári U-BT 81:85 (23:22, 17:20, 26:22, 15:21); a kolozsvári pontszerzők: Giordan Watson 16, Lasannah V. Kromah 14, Zeljko Szakics és Miha Lapornik 11–11, Andrei Kalnichenko és Adomas Drungilas 10–10, Ousmanne Barro 9, Kuti Nándor-Levente 4; a keret tagja volt még Andrei-Sergiu Mureşan, Camil Berculescu, Vida Dávid és Anders Teir.

Mihai Silvăşan vezetőedző a mérkőzés után érthető módon elégedetten nyilatkozott; mint mondta, a továbbjutás esélyeinek életben tartásához szükség volt erre a győzelemre, ugyanakkor örömmel nyugtázta, hogy igazi csapatjáték – hatan is elérték a 10 pontot – után született meg a győzelem.

A meccsstatisztikák szerint egyébként a kolozsváriak távoli dobásainak sikeraránya jóval alulmaradt a házigazdákéval szemben (47%–32%), viszont annál szorgalmasabban gyűjtötték a kétpontosakat (54%–57%), mintegy tanúsítva a régi mondást, miszerint sok kicsi sokra megy… Szám szerint 44 alkalommal jutott el az U-BT a pannó alá, és 26 alkalommal be is talált onnan, míg a házigazdák 37 kísérletből 20-szor voltak eredményesek. Lepattanók tekintetében szinte azonos a mérleg, 32–31 „oda”, labdaszerzéseknél viszont jobban állt az U-BT: 8–4-re nyert ebben a kategóriában.