Gheorghiță: Vakcína van bőven, csak az nem oltatja be magát, aki nem akarja

Gheorghiță: Vakcína van bőven, csak az nem oltatja be magát, aki nem akarja
Egyre kiterjedtebb a koronavírus elleni oltáskampány - csak az nem oltatja be magát, aki nem akarja - jelentette ki péntek este a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) elnöke. A bukaresti oltási maratonon nyilatkozó Valeriu Gheorghiţă azt mondta: csak a védőoltás felvételével nyerhetjük vissza korábbi életünket. Hangsúlyozta: Románia garantáltan elegendő oltóanyagot kap a nyájimmunitás eléréséhez.

A CNCAV elnöke a szolidaritás megnyilvánulásaként értékelte, hogy több mint 1200 önkéntes orvos és asszisztens kapcsolódott be a maratonba. Gheorghiţă szerint az oltáskampány egyre kiterjedtebb lesz.

"Ha visszafogottan is, de az oltási kampány a háziorvosi rendelőkben is beindult, és azt gondolom, hogy ez az irány is minden bizonnyal lendületet kap a jövőben@ - mondta a katonaorvos, és hozzátette: május második felében beoltják az egészségügyi intézményekbe beutalt betegeket is.

Kifejtette: egyre több ország, köztük Németország is, oldja fel korlátozásait az AstraZeneca által kifejlesztett vakcinára, hiszen nyilvánvaló, hogy a pozitív hatások ezen oltóanyag esetében is messze felülmúlják az esetleges kockázatokat.

“Úgy vélem, hogy mindenki bizalommal használhatja a jelenleg engedélyezett összes vakcinát, a lehető legnagyobb számban, pontosan azért, hogy rövid időn belül elérjük a nyájimmunitás küszöbértékét, amelyet mindannyian szeretnénk, hogy amikor feloldják a korlátozásokat, ne álljon fenn annak a veszélye, hogy egy járványügyi szempontból nehéz időszakba essünk vissza. Minél több embert oltunk be, annál kisebb lesz a betegségre fogékony személyek száma, annál kevésbé kering a vírus a populációban, és annál kisebb a mutáns vírustörzsek szelekciójának kockázata'- magyarázta a szakember.

Oltás jut mindenkinek: a  Pfizertől heti 700 ezer vakcina érkezik, amiből mintegy 650 ezret használnak fel, 800-900 ezer van raktáron. A katonaorvos szerint az, hogy Románia részese az Európai Unió által indított kampánynak azt jelenti, hogy garantáltan elegendő oltóanyagot kap a nyájimmunitás eléréséhez.

Véleménye szerint növekvőben van a lakosság oltási hajlandósága, és az átoltottság javulásához hozzájárulnak az oltási maratonok, az autós oltópontok, és az is, hogy magáncégek a székhelyükön oltatják alkalmazottjaikat.

Ugyanakkor elismerte: vidéken még dolgozni kell azon, hogy meggyőzzék az embereket az oltás fontosságáról, és akár 'házhoz kell vinni' a vakcinát, főleg a nehezen megközelíthető helyeken.

Dr. Valeriu Gheorghiţă úgy látja: az Európai Uniós zöldigazolványa, amit nem nevezne “vakcinaútlevélnek”, június végére, július elejére készül el.

"(A zöldigazolvány...) három fontos információt tartalmaz: a védőoltás igazolását, a betegség kórtörténetét, amelyen az igazolvány birtokosa az az elmúlt 180 napban esett át, vagy az elmúlt 72 órában végzett negatív tesztet. Ez a bizonyítvány felmenti az illetőt bizonyos országokban a fertőzés terjedésének megakadályozásával kapcsolatos korlátozások alól" - magyarázta az orvos.

Gheorghiţă hozzátette: QR-kód formájú tanúsítványt bizonyos helyeken, például a határátkelőhelyeken beolvassák, de az adatokat nem tárolják.