Fordulatos Davis-kupa meccsek

A hétvégén Románia és Magyarország férfi teniszválogatottja és Davis-kupa mérkőzésen volt érdekelt, mindkettő óriási csatát vívott Lengyelországgal, illetve Csehországgal.

Borítókép: Piros Zsombor óriásit csatázott cseh ellenfeleivel – MTI-FOTÓ

A kolozsvári BT-Arénában az euró-afrikai zóna 3. fordulójának keretében a Gabriel Trifu edzette csapat Lengyelországgal csapott össze, s kiválóan kezdett, mivel 27 esztendős Marius Copil (81. a világranglistán) simán, két szettben nyert szombaton az öt évvel fiatalabb Kamil Majchrzak (187.) ellenében. Az aradi teniszező 75 perc alatt diadalmaskodott, ellenfelének egyetlenegyszer volt bréklabdája, de nem vesztette el adogatását (hat ászt ütött és 76%-ban értékesítette az első adogatását).

A folytatás már nem sikerült, pedig a veterán, 33 esztendős Adrian Ungur (674.) óriásit küzdött a 12 évvel fiatalabb Hubert Hurkacz-cal (95.). A csata egy órát és 32 percet tartott, mindkét játszmában fej fej mellett haladtak a felek, az elsőnek a rövidítésében, a másodiknak a hajrájában viszont a lengyel összpontosított jobban, és értékesítette kilencedik bréklabdáját (Ungurnak viszont nem volt lehetősége elnyernie az ellenfeléét). Ezzel a szombati nap után 1–1 volt az állás.

A vasárnapi folytatásban a párosok kezdtek, Florin Mergea és Horia Tecău fordulatos mérkőzést vívott a Lukasz Kubot, Marcin Matkowski kettős ellen. Az első szettben csak 12 gémben született brék, s ennek a román páros örülhetett. A másodikat a lengyelek uralták (Mergea a térdét fájlalta), 3:1 és 5:2-es vezetés után még sikerült szorossá tenni a menetet, de egyenlíteni tudtak. A döntő szettben 3:0-ra és 4:1-re vezettek Tecăuék, de 4:3-nál viszont szinte utolérte őket az ellenfél, de sikerült hárítaniuk a bréklabdát, s később behúzni a meccset.

A 2–1-es vezetést Copil nem tudta végső győzelemre váltani, 70 perc alatt simán, két szettben kikapott Hurkacztól. Az aradi ezúttal sokkal több hibát követett el, mint ellenfele.

A döntés Ungurra és Majchrzakra maradt, de a veterán teniszező is két szettben veszített, így Románia vereséget szenvedett Lengyelországtól. A győztes az euró-afrikai zóna I-es csoportjába jutott.

Eredmény: • Románia Lengyelország 2–3 – Marius Copil– Kamil Majchrzak 6:2, 6:4; Adrian Ungur–Hubert Hurkacz 6:7 (3), 5:7; Florin Mergea, Horia Tecău–Lukasz Kubot, Marcin Matkowski 7:5, 4:6, 6:3; Copil–Hurkacz 3:6, 4:6; Ungur–Majchrzak 3:6, 2:6.

*

A 18 éves Piros Zsombor öt szettben, 4 óra 23 perces mérkőzésen legyőzte az esélyesebb Jíri Veselyt a Magyarország–Csehország Davis-kupa Világcsoport osztályozó nyitányán.

A világranglistán 419. magyar játékos februárban tét nélküli győztes meccsen mutatkozott be a válogatottban Belgiumban, így második DK-találkozójára készült. Balkezes ellenfele ágyéksérülés miatt több mint egy hónapig harcképtelen volt, a US Opent is kihagyta, ám saját bevallása szerint tökéletes erőállapotban érkezett a Lurdy Ház parkolójában kialakított salakpályára.

Piros remekül kezdett az ATP-rangsorban 91., 25 esztendős riválisa ellen, egy brékkel 2:1-re vezetett, ám a következő négy gémet a kevesebbet rontó ellenfél hozta. Az Australian Open tavalyi junior bajnoka 2:5-nél még szépített, de 37 perc elteltével a cseh került szettelőnybe (3:6). Piros számára a második játszma is nagyszerűen indult a nyárias melegben, 3:0-ra meglépett, és két labdája volt az 5:1-hez, ám a 200 kilométer/óra felett adogató Vesely 4:4-re visszajött. A magyar játékos azonban összekapta magát, újra elvette 198 centis riválisa szerváját, és 1 óra 25 perc után kiegyenlített (6:4). A harmadik felvonásban 3:3-nál a magyar teniszező elbizonytalanodott, így ismét az egy ATP-tornát nyert cseh került brékelőnybe, aki 4:5-nél könnyedén kiszerválta a játszmát (4:6).

Piros rövid ápolást kért a bal lábára, de továbbra sem látszott rajta fáradtság, technikás és finom megoldásokkal ellensúlyozta a világranglista 35. helyén is állt Vesely erőfölényét. A tavaly már felnőtt bajnok magyar 4:3-nál elszalasztott két bréklabdát, majd 5:4-re és 6:5-re is vezetett, ám a játszma rövidítésben dőlt el. Ebben fej fej mellett haladtak, mígnem az extázisban küzdő Piros 3–3 után már nem hibázott, így jöhetett a döntő szett (7:6).

Különös módon 3 óra 10 perc elteltével Vesely tűnt elcsigázottabbnak, de a meccs legszebb labdamenete végén Piros is lihegett egy ideig, miután egy átemelést befutva nyerőt ütött. A borult égbolt és a sötétedés miatt ekkor már a reflektorok fényében zajlott az ütközet, aztán a stabilabb Vesely 3:1-re, majd bréklabdát hárítva 4:1-re elhúzott. Piros azonban nem omlott össze, óriási elszántsággal visszazárkózott, sőt, labdái is voltak az 5:4-hez. A várva várt brék 5:5-nél következett be, a cseh tehetetlenségében széttörte az ütőjét, majd a budapesti játékos kiszerválta a meccset.

A folytatásban az első Dk-mérkőzését vívó 20 esztendős Valkusz Máté (271.) 95 perc alatt három szettben kikapott a 13 évvel idősebb Lukas Rosoltól (185.), ezzel a budapesti párharc 1–1-re módosult.

Szombaton Nagy Péter és Borsos Gábor kétszettes hátrányból fordítva legyőzte az esélyesebb Lukas Rosolt és Roman Jebavyt a párosmérkőzésén, ezzel a budapesti párharcban a magyarok vezettek 2–1-re. Jaroslav Navrátil szövetségi kapitány a párosra nevezett Adam Pavlaseket lecserélte Rosolra. Borsos és Nagy is első páros meccsét játszotta a Dk-ban. A találkozó 3 óra 16 percet tartott.

Vasárnap Valkusz négy szettben kikapott Veselytől, így a párharc 2–2-re állt az utolsó egyes mérkőzés előtt, amelyet Piros vívott Rosollal. Utóbbi csata két órát és 24 percet tartott, s ezúttal nem borult a papírforma: Piros három szettben kikapott.

Eredmény, Davis-kupa, osztályozó: • Magyarország–Csehország 2–3 – Piros Zsombor–Jirí Vesely 3:6, 6:4, 4:6, 7:6 (3), 7:5; Valkusz Máté–Lukas Rosol 1:6, 2:6, 4:6; Nagy Péter, Borsos Gábor–Rosol, Roman Jebavy 3:6, 4:6, 6:1, 6:2, 6:4; Valkusz–Vesely 7:6 (4), 3:6, 2:6, 4:6; Piros–Rosol 4:6, 6:7 (6), 3:6.