Fogadj örökbe egy új kolozsvári levegőszenzort!

Fogadj örökbe egy új kolozsvári levegőszenzort!
Záró szakaszához érkezett Kolozsváron a Milyen levegőt lélegzem? kampány: a 2020 végén zajlott többhónapos gyűjtésből származó adományokat 22 levegőminőség-szenzor vásárlására fordították a szervezők. Már csak azok felszerelése maradt hátra, ez viszont késik, a késés oka pedig a szervezők szerint a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal, akihez többnyire csak a formalitás kedvéért szükséges jóváhagyásért fordultak, ám válaszként sem elutasítást, sem engedélyt nem kaptak, hanem részletes leírását az önkormányzatnak a levegőminőség javítását célzó ötéves tervéről. A kezdeményezők viszont gyors cselekvést tartanak szükségesnek a számos betegséget kiváltó levegőszennyezettség visszaszorítására, ezért örökbefogadókat keresnek a szenzorok kihelyezéséhez. Ehhez bárki jelentkezhet interneten, a jegyzékbeli helyszínek valamelyikének megjelölésével.

Az eredeti tervek szerint 16 darab PurpleAir PA-II szenzort az InfoTrafic buszmegállókban szereltek volna fel, a megállók internethálózatára és áramellátására kapcsolódva. Ehhez megszerezték az InfoTraficot működtető cég beleegyezését, amely ezt jelezte is az önkormányzat felé. A szenzorprojekt kezdeményezői március elején kérték az önkormányzat jóváhagyását is, beadványukra részletes választ kaptak a helyi tanácsban tavaly júniusban elfogadott ötéves Integrált Levegőminőségi Terv ismertetésével, amely 2024-ig átfogó stratégia által kívánja csökkenteni a levegőszennyezést a kincses városban. A tervben szerepel többek között a város kerülőútjának megépítése, tömegközlekedési járműveknek fenntartott sávok kialakításával, bicikliutak építésével, forgalmi korlátozásokkal, zöldövezetek és szabadidőparkok kialakításával, az épületek megfelelő hőszigetelésével, a városi köztisztasági szolgáltatás hatékonyságának fokozásával stb. A szenzorok kihelyezését kezdeményezők beadványában igényelt hozzájárulást illetően azonban sem jóváhagyást, sem elutasítást nem tartalmaz az önkormányzat válasza.

A többi hat szenzor elhelyezését már elkezdték, a fennmaradó 16 felszerelésének problémáját pedig az önkormányzat kényszerű kizárásával rövidre zárva oldanák meg az ötletgazdák: a tervezett helyszínek közelében „örökbefogadókat” keresnek – olyan személyeket vagy cégeket, akik/amelyek a kiemelt szövegben szereplő helyszínek legfeljebb 100 méteres körzetében laknak/működnek és wireless internetcsatlakozás és áramforrás biztosításával befogadnák a szenzort. A szenzorokat a földfelszíntől legfeljebb 7 méter (első emelet) magasságban szerelnék fel, hőközpontok kéményeitől, konyhai szellőztetőnyílásoktól és dohányzásra kijelölt helyektől távolabb. Az érdeklődőket arra kérik, néhány alapvető adattal regisztráljanak ide kattintva vagy írjanak az alábbi címek egyikére: stefan.voinea@health-observatory.ro vagy marius.mornea@sustenabil.org. A szenzorok által mért értékek a ceaerrespir.ro honlapon látható térképen szabadon elérhetők lesznek bárki számára április közepétől – ígérik a szervezők. Jelenleg két szenzor értékeit tanulmányozhatjuk ott: egyik a Fenesi úton mér az N csomópontnál található híd közelében, a másik a belvárosban, az Egyetem utca Házsongárdi temető felőli végében.

Mit is mérnek pontosan ezek a kis berendezések? Külön mérik a különféle szennyeződések mennyiségét: a PM2,5 (finom részecskék) a 2,5 mikronméternél kisebb átmérőjű részecskéket jelenti, a PM10 pedig a 2,5-től 10 mikronméterig terjedő átmérőjűeket. A legveszélyesebbek a PM1-esek (1 mikronméterig terjedő átmérőjű részecskék), de ezeket külön nem mérik, az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) sincs erre külön megszabott határértéke, ám elvileg ezek a parányi „mérgek” benne vannak a PM2,5 értékben. Ahhoz, hogy megértsük, mekkorák is ezek a káros részecskék, tudnunk kell, hogy egy mikronméter a milliméternek az ezredrésze – azaz a fent felsorolt részecskék szabad szemmel mind láthatatlanok. Az egészségünkre leginkább káros anyagnak az apró részecskék, a nitrogéndioxid és a földfelszíni ózon számít. A levegőben szálló por annál veszélyesebb, minél apróbb, ugyanis annál mélyebbre hatol a tüdőszövetekbe és annál nagyobb pusztítást végez.

A szenzorprojekt kezdeményezői között találjuk a Román Egészségügyi Figyelőt (Observatorul Român de Sănătate), amely korábban Bukarestben is a levegő minőségét mérő megfigyelőhálózatot alakított ki többedmagával, az így nyert adatok által sikerült rávilágítania a főváros levegőminőségével kapcsolatos súlyos problémákra a lakosság és a nyilvánosság elé tárva azokat. A 22 új kolozsvári szenzortól a felszerelésüket követő első három hónapban nyert adatok alapján egy jelentés elkészítését ígérik főbb következtetésekkel és a hatóságoknak tett megoldási javaslatokkal.

Kolozsváron jelenleg négy hivatalos levegőmérő berendezés működik, de jóval több nemhivatalos szenzor adataihoz férhetünk hozzá például ezen a honlapon, országos adatokat láthatunk ezen az oldalon, és nemzetközi adatokat ide kattintva. A szenzorok szoftverei és hardverei nyílt forráskódúak, azaz némi elektronikai készséggel olcsón megépíthetjük saját szenzorunkat, de ha mégsem boldogulunk és nagyon vágyunk rá, a Strop de aer csapata segítséget ígér. Romániában évente mintegy 29 ezer ember veszti életét a levegő szennyezettsége miatt.

Itt fogadhatsz örökbe levegőmérőt!

Monostor negyed
Monostori út/C. Mănăștur és Mező/ Câmpului utcai körforgalom
Fenesi út/C. Floresti és Türr István/1918 Dec. 1. úti körforgalom
Kalányos/Primăverii és Déli/Izlazului utcai körforgalom

Donát negyed
Donat/E. Grigorescu és Törökvágási úti körforgalom
Bessenyei/Miraslau és Türr István/1918. Dec. 1. úti körforgalom

Hóstáti/Mărăști negyed
Móricz Zsigmond/Bucuresti és Párizs/Paris utcai kereszteződés
Hóstáti/Mărăști téri körforgalom

Györgyfalvi negyed
Pata/N. Titulescu és Méhes/S. Albini utcai körforgalom
Szopori/T. Mihali és Szalánc/A. Slănic utcai körforgalom

Tisztviselőtelep/Andrei Muresanu negyed
Györgyfalvi/C. Brancusi és Ferenc József püspök/B. S. Delavrancea utcai kereszteződés

Békási negyed
Békási/Buna Ziua és M. Zaciu utcai kereszteződés

Szamosfalva/Someseni
Szamosfalvi/Traian Vuia és Ady Endre/Planoarelor utcai kereszteződés
IRA végállomás

Hajnal negyed/Zorilor
Tordai út/C. Turzii és Csillagvizsgáló/Observatorului utcai körforgalom
a monostori Lomb/Frunzisului és Csillagvizsgáló/Observatorului utcai körforgalom

Fellegvár
Andrássy/Gruia és Batthány/Baia Mare és Trombitás/Trambitasului és Október 11/11 Octombrie utcai kereszteződés, a templom közelében

Írisztelep
Munka/Muncii és Téglás/Fabricii utcai körforgalom

Kerekdomb
Bácsi út/C. Baciului és Nagy Lajos király/C. Coposu úti körforgalom

Állomás tér

Belváros
a Mócok útján a Zsák/I. Macelaru és Bem/G. Cosbuc utcák közötti szakaszon
a Protestáns Teológiával szemben a Cuza-szobor mellett
a Szentgyörgy/Béke/L. Blaga téren a Diákművelődési Ház mellett

Egy csepp levegő szenzorok Bánffyhunyadon

Március végén helyezett el három levegőmérő szenzort Kalotaszeg fővárosában a Strop de Aer a Bánffyhunyadi Polgári Tanács nevű civil szervezettel karöltve: a Vlădeasa Technológiai Líceum, a polgármesteri hivatal és az O. Goga Elméleti Líceum közelében, az E60-as főúton. A mért értékeket a stropdeaer.ro honlapon követhetjük, ide kattintva különféle bontásban. Tegnap este fél hétkor mindhárom szenzor igen alacsony értékeket mért. A Strop de aer csapata Kolozs megyében más helyszíneken is elhelyezett levegőminőségjelző berendezéseket: a tucatnyi kolozsvári helyszín mellett Magyarkapus Kolozsvár felőli bejáratánál, a páncélcsehi (Panticeu) és a sebesvári (Bologa) iskoláknál.