Focihírek röviden

BIZTOSAN NEM LESZ CÍMVÉDÉS A COPA AMÉRICÁN

A perui válogatott legyőzte a címvédő chilei csapatot a labdarúgó Copa América szerdai második elődöntőjében, Porto Alegrében. A mérkőzésen Chile hiába játszott végig mezőnyfölényben és alakított ki ellenfelénél jóval több lehetőséget – még büntetőt is hibázott a 95. percben Eduardo Vargas révén –, a gólokat a peruiak szerezték. A 21. percben Edison Flores, a 38. percben Yoshimar Yotun volt eredményes – mindkétszer Andre Carrillo volt az előkészítő –, a 91. percben pedig Paolo Guerrero állította be a végeredményt. A kétszeres kontinensbajnok Peru másodszor játszhat döntőt a Copa Américán, 1975-ben a végső győzelemhez három meccsre volt szüksége Kolumbiával szemben.

Peru a fináléban a házigazda brazil együttessel mérkőzik meg, amely már nyolcszor nyerte meg a tornát, és a csoportkör harmadik fordulójában 5–0-ra ütötte ki döntős ellenfelét.

Eredmények, Copa América, elődöntő: • Peru–Chile 3–0 (gól: Edison Flores – 21., Yoshimar Yotun – 38. és Paolo Guerrero – 91. perc). Kedden játszották: • Brazília–Argentína 2–0 (Gabriel Jesus – 19. és Roberto Firmino – 71. perc).

ARANY KUPA: A CÍMVÉDŐ LESZ MEXIKÓ ELLENFELE A FINÁLÉBAN

Az Egyesült Államok 3–1-re legyőzte Jamaicát a labdarúgó Arany Kupa elődöntőjében, így a címvédő mérkőzik meg Mexikóval a trófeáért. Ezzel az is eldőlt, hogy folytatódik a sorminta: legutóbb 19 éve fordult az elő, hogy nem Mexikó vagy az Egyesült Államok végső győzelmével zárult az Arany Kupa, akkor Kanada nyert 2–0-ra Kolumbia ellen. A rekordgyőztes Mexikó és a címvédő Egyesült Államok hatodszor találkozik egymással a torna döntőjében, az eddigi öt alkalomból négyszer nyert a mexikói válogatott, és csupán egyszer az amerikai.

Eredmények, CONCACAF Arany Kupa, elődöntő: • Egyesült Államok–Jamaica 3–1 (gól: Weston McKennie – 9., továbbá Christian Pulisic 2 – 52. és 87. perc, illetve Shamar Nicholson – 69. perc). Korábban: • Mexikó–Haiti 1–0 (Raul Jiménez – 93. perc, 11 m) – hosszabbítás után.

HOLLANDIA–EGYESÜLT ÁLLAMOK A NŐI VB DÖNTŐJÉBEN

Az Amerikai Egyesült Államok 2–1-re legyőzte Angliát a franciaországi női labdarúgó-világbajnokság első elődöntőjében, így elsőként biztosította helyét a vasárnapi fináléban. A címvédő amerikai együttes Christen Press révén szerzett vezetést a 10. percben, amire viszonylag gyorsan, 9 perccel később válaszolt Anglia Ellen White találatával. Fél óra elteltével Alex Morgan szerezte vissza a vezetést, ami ki is tartott a végéig, bár a második félidőben is akadt bőven esemény: az angolok a 67. percben lesről szereztek egy gólt, amit a videóbíró érvénytelenített, majd a 84. percben büntetőt hibáztak, három perccel később pedig 10 emberre fogyatkoztak. A háromszoros vb-győztes amerikai válogatott először védheti meg címét.

A holland válogatott története során először jutott fináléba: a szerdai elődöntőben a svéd csapatot hosszabbításban múlta felül 1–0-ra. A rendes játékidőben hatvan percig a skandinávok játszottak fölényben, majd az Európa-bajnok rivális átvette az irányítást, de gól nem született, így következett a hosszabbítás, amelyben továbbra is a hollandok voltak kezdeményezőbbek, erőfeszítéseiket pedig a 99. percben siker koronázta Jackie Groenen lövésének köszönhetően. Hollandia ezt megelőző egyetlen, négy évvel ezelőtti szereplésekor nyolcaddöntőig jutott. A svédek 2003-ban ezüst, míg 1991-ben és 2011-ben bronzérmesként zártak.

Eredmények, női labdarúgó-vb, elődöntő: • Egyesült Államok–Anglia 2–1 (gól: Christen Press – 10. és Alex Morgan – 39. perc, illetve Ellen White – 19. perc) • Hollandia–Svédország 1–0 (Jackie Groenen – 99 perc) – hosszabbítás után.

U FC: DRASZTIKUS BÜNTETÉS A CSENDŐRVERÉSÉRT

A Román Labdarúgó Szövetség (FRF) fegyelmi bizottsága büntetéseket rótt ki a Kolozsvári U FC–Nagyszebeni AFC Hermannstadt osztályozós párharc mérkőzései után. A Kolozsvár Arénában az utolsó percekben történt események miatt (a kolozsvári szurkolók egyik fanatikusa székkel megdobott egy csendőrt, akit ájultan, véres fejjel szállítottak kórházba) a bizottság 100 ezer lejre büntette a kolozsvári alakulatot, és a következő idény első négy hazai mérkőzését zárt kapuk előtt kell játszania. A szurkolót később azonosították, és gyilkossági kísérlet alapos gyanújával 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték. A szebeni visszavágón is kiviselték magukat a kolozsvári szurkolók, a stadionba tüzet okozó anyagokat és füstbombákat vittek be, ezért 7500 lej bírságot rótt ki a fegyelmi bizottság. A párharcot 2–1-es összesítéssel a Hermannstadt nyerte.

I. LIGÁS LICENC: NŐI CSAPATOKAT KELL ALAPÍTANI

A román labdarúgó élvonalban a 2020–2021-es idénytől kezdve csak az együttes kaphat részvételi licencet, amely női csapattal rendelkezik – hozta meg a döntését a Román Labdarúgó Szövetség (FRF) végrehajtó bizottsága. A klubok először korosztályos, 20 leigazolt játékossal rendelkező U15-ös csapatot kell alapítaniuk (vagy egy már meglévőt átvenniük), a következő években felnőtt, majd legalább 15 fős U13-as junior együttesük is kell hogy legyen. A döntés ellen egyetlen klub képviselője, Valeriu Argăseală, a FCSB elnöke szavazott. A FRF szerint egy felnőtt női csapat költségvetése nem haladja meg a 10 ezer eurót. A 2021–2022-es idénnyel kezdődően pedig minden első osztályú együttes saját, legalább 60 pontos (a lehetséges 100 pontból) gyerek- és juniorakadémiával kell rendelkeznie.

CFR 1907: GYŐZELEM AZ ELSŐ FELKÉSZÍTŐN

Az osztrák edzőtáborban tartózkodó Kolozsvári CFR 1907 labdarúgó bajnokcsapata első felkészülési mérkőzését a helyi területi bajnokságban játszó FC Wels ellen vívta, és magabiztos 4–0 (2–0) arányú győzelmet aratott. A gólokon Mike Cestor (12. perc), Ciprian Deac (37. perc) és Claudiu Petrila 2 (52. és 86. perc) osztozott.