Filmkölcsönzéssel támogathatjuk az Ukrajnában dolgozó dokumentumfilmeseket

Filmkölcsönzéssel támogathatjuk az Ukrajnában dolgozó dokumentumfilmeseket
Ukrán dokumentumfilmeket tett online elérhetővé március 21-től a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál: az alkotások megtekintéséből befolyt összeget a magyarországi szemle a Docudays UA nevű partnerfesztiváljának ajánlja fel – amely jelenleg az Ukrajnában maradt dokumentumfilmesek munkáját segíti –, két alkotás pedig Romániából is nézhető.

Ahogy a kezdeményezés leírásában olvasható, Ukrajna legnagyobb dokumentumfilmes szemléje, a Docudays UA – amely egyidős a Verzióval – idén márciusban tartotta volna 19. kiadását, de most fesztiválszervezés helyett a stáb nemzetközi adományokat gyűjt és koordinál, hogy az Ukrajnában maradt dokumentumfilmesek munkáját segítse. A filmeseket felszereléssel, technikai eszközökkel és alapszükségleteik ellátásával támogatják közösségi adománygyűjtésből, hogy folytathassák munkájukat Kijevben és további megszállt városokban, mint Harkov és Mariupol. Céljuk megörökíteni a putyini agressziót, a háború eseményeit és következményeit – írják a Verzió közösségimédia-felületein.

„A filmválogatás célja, hogy a nézők jobban megértsék a kortárs Ukrajnát, az elmúlt évek társadalmi megmozdulásait, valamint az ukrán-orosz kapcsolat dinamikáját. A Verzió hisz abban, hogy a most forgatott anyagok meghatározó képsorai lesznek a közeljövőnek és hiteles információforrásai az utókornak” – áll a magyarországi fesztivál felhívásában. A szervezők felhívják a figyelmet, hogy a filmek megtekintéséből befolyt teljes összeget a Docudays UA-nek utalják át, valamint az alkotásokért fizetett jogdíjakkal is az Ukrajnában maradt rendezőket támogatják.

A kezdeményezés részeként a közzétett hat ukrán dokumentumfilmből kettő a világ bármely pontjáról, így Romániából is nézhető március 31-ig. Megtekinthető Marianna Kaat A 8-as akna (Pit Nr. 8.) című észt–ukrán koprodukcióban készült 2011-es alkotása. Sznyizsnyét, az egykoron virágzó ukrán bányászvárost ma már borzalmas szegénység sújtja. A város elkeseredett lakói évek óta illegálisan bányásszák a szenet, ásnak ki veszélyes és elhagyatott bányákat, forgatják fel a kiürült épületeket, a közeli erdőket vagy akár saját udvarukat is. Mindenki a túlélésért ás – nők, nyugdíjasok, állástalan bányászok, de még gyerekek is. A 15 éves Jura például otthagyta alkoholista anyját, feladta az iskoláról és a szakácskodásról szőtt álmait, hogy eltarthassa testvéreit az egyetlen általa ismert módon: illegális bányamunkával. Felnőttek hiányában Jura birkózik meg a rá háruló felelősségekkel: gyerekeket nevel, bevásárol, vacsorát főz, rendben tart mindent. Szívszorító történet gyerekekről, akiknek túl gyorsan kell felnőniük, példaképek nélkül – írják a film szinopszisában. Az alkotás orosz nyelven, angol felirattal nézhető a fesztivál weboldalán.

Szintén megtekinthető Romániából az Euromaidan. Nyers vágás (Euromaidan. Rough Cut) című dokumentumfilm, amely kifejezetten a 2014-es Docudays UA fesztivál megnyitójára készült: az ukrán forradalom alig egy hónappal a fesztivál előtt tört ki, a szervezőcsapatot az országban zajló változások tartották lázban. A fiatal ukrán filmesek – Volodymyr Tykhyi, Andriy Lytvyenko, Kateryna Gornostai, Roman Bondarchuk, Yulia Gontaruk, Andrey Kiselyov, Roman Liubyi, Oleksandr Techynskyi, Oleksiy Solodunov és Dmitry Stoykov – minden áron szerették volna ország-világ elé tárni, milyennek látják ők a tiltakozásokat. Nem csupán szakmai érdeklődésből filmezték – gyakran életveszélynek kitéve – az eseményeket, hanem azért is, mert ezzel tudtak leginkább részt venni a forradalomban. Az események dokumentálásának vágya a forradalmárok közé vitte őket, így egyedülálló bepillantást tudtak nyújtani az ország jövőéért folytatott tiltakozásokba, a munkát azonban már nem volt idejük befejezni, ezért a legjobb felvételekből vágták össze a filmet – olvasható az alkotás leírásában. A filmet a romániai érdeklődők angol nyelven, angol felirattal tekinthetik meg a fesztivál weboldalán.

A Verzió kezdeményezésének részeként Magyarország területéről megtekinthetők továbbá a Semmi sem mutatja (No Obvious Signs, r. Alina Gorlova), az Ukrán seriffek (Ukrainian Sherrifs, r. Roman Bondarchuk), az Örökké esni fog (This Rain Will Never Stop, r. Alina Gorlova), valamint A Föld oly kék, mint egy narancs (The Earth is Blue as an Orange, r. Iryna Tsilyk) című alkotások is. További részletek, valamint a Romániából is nézhető alkotások a festival.verzio.org weboldalon böngészhetők.

(Borítókép: Yulia Serdyukova fotója az Euromaidan. Nyers vágás című dokumentumfilm forgatásáról) 

A rovat cikkei

Tizenkét televíziós alkotás, dokumentumfilmek, animációk és egy rövidfilm gyártására szavazott meg támogatást a Nemzeti Filmintézet (NFI) televíziós döntőbizottsága – közölte a szervezet az MTI-vel.
KultSzínTér