Feszült hangulat a diaszpóra-tüntetésen. FRISSÍTVE

Feszült hangulat a diaszpóra-tüntetésen. FRISSÍTVE
A nyári szabadságuk idején külföldről hazatért vendégmunkások, a román diaszpóra tagjai tüntettek pénteken Bukarestben, ezzel egyidőben pedig több romániai és nyugat-európai nagyvárosban is szimpátiatüntetések kezdődtek, köztük Kolozsváron.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) elleni jelszavakat skandáló, Viorica Dăncilă kormányfő és Liviu Dragnea pártelnök távozását követelő első néhány tucatnyi tüntető már péntek délelőtt megjelent a kormány székháza előtt, délutánra számuk több ezerre emelkedett.

A demonstráción a szokásosnál feszültebb volt a hangulat: a tüntetők megpróbálták megközelíteni a kormány épületét, dulakodás tört ki a rendfenntartók és tüntetők között, megfékezésükre a csendőrség könnygázt is bevetett, többen egészségügyi ellátásra szorultak.

A közösségi portálokon szerveződött megmozduláshoz a hazai ellenzék hívei is csatlakoztak.

                                                                           ♦

23:45 - Sajtóhírek szerint közel százezren gyűltek össze késő estére a fővárosi tüntetésen, amely aztán nem várt módon elfajult, erőszakoskodásba torkollott. A csendőrök és tüntetők között dulakodás tört ki. A tüntetők üvegekkel, kövekkel dobálóztak, több helyen gyújtogattak, felszedték az útburkolat és útszegély köveket, a csendőrök könnygázt és vízágyút használtak. Egy csendőrnőt is bántalmaztak, aki a tüntetők közé került, egyesek védeni próbálták. 425 személyt kellett egészségügyi ellátásban részesíteni, 63-an kerültek kórházba az éjszakai hírek szerint. Négy csendőrt is kórházba szállítottak, a csendőrnő sérülései súlyosabbak.

Koloszváron és Nagyszebenben állítólag több mint tízezren tüntettek, Brassóban 3000, Temesváron 1500, Jászvásáron 2000, Nagybányán 500, Váradon és Konstancán 300 személy gyűlt össze tüntetni, a Digi24 hírtelevízió szerint.

Kalus Johannis államfő pénteken este Facebook-bejegyzésben ítélte el a csendőrség erőszakos fellépését, és sürgősen magyarázatot várt el Carmen Dan belügyminisztertől azért, ahogyan az eseményeket kezelték. „Valós demokráciában mindenkinek joga van tiltakozni, de az erőszakosság elfogadhatatlan függetlenül a politikai választástól” – idézték az államfő bejegyzését, aki szerint a csendőrség beavatkozása túlméretezett volt a tüntetők többségének megnyilvánulásához viszonyítva.

(Borítókép: Kolozsváron a Főtérről a Deák Ferenc utcán vonultak a tüntetők a Mărăşti negyed felé. Vasile Măgrădean felvétele)