Férfi kosárlabda Eb-selejtező: vereséggel zártak a magyarok

A már Eb-résztvevő magyar férfi kosárlabda-válogatott sima vereséget szenvedett a házigazda ukránoktól hétfőn az Európa-bajnoki selejtezősorozat kijevi buboréktornájának tét nélküli zárómérkőzésén.

A legutóbbi, 2017-es Eb-n 15. magyarok négy meccsre érkeztek Ukrajnába, és a második során, az osztrákok pénteki legyőzésével biztosították helyüket a jövő szeptemberi Eb-n. Azóta már csak tét nélküli találkozókat rendeztek Kijevben, illetve a 4/1-es győzelmi mérleggel álló magyar nemzeti csapat számára annyi jelentősége maradt az utolsó csatának, hogy siker esetén csoportgyőztesként zárhatott volna.

A horvát–magyar Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány a hétfői összecsapás előtt – amelyre szurkolókat is beengedtek – közölte, hogy Váradi Benedek, Ferencz Csaba, Benke Szilárd és Eilingsfeld János nem lép pályára, helyettük pedig a fiataloknak szavaz bizalmat. Így került a 12 fős meccskeretbe Lukács Norbert, Fazekas Máté és Somogyi Ádám.

Az egy éve Zaporizzsjában az ukránokat 62:60-ra verő magyarok hétfőn 14:6-tal nyitottak, főként a nemrég a Pesaróval Olasz Kupa-ezüstérmes Filipovity Márkó révén. A hazaiak azonban 14:14-nél egyenlítettek, és az első negyed végén már 24:20-ra vezettek. A folytatásban visszaesett a magyar csapat, hat perc alatt csak négy pontot hozott össze, ezalatt az ukránok 16 ponttal elhúztak, a félidőben 34:50 volt az állás.

Térfélcsere után eldőlt a meccs, a magyarok öt perc alatt mindössze négy pontot szereztek, az ellenfél pedig húsz pontra növelte a különbséget. „Mínusz 26-nál” már nem maradtak nyitott kérdések és különösebb izgalmak sem, a házigazdák könnyed győzelmet arattak, és megnyerték az F-csoportot.

Eredmény, F-csoport (Kijev): • Magyarország–Ukrajna 63:97 (20:24, 14:26, 11:27, 18:20) – a magyar pontszerzők: Filipovity Márkó 17, Perl Zoltán 10, Pongó Máté 7, Pongó Marcell és Keller Ákos 6–6, Vojvoda Dávid és Karahodzic Kemal 4–4, Szabó András Zsolt, Lukács Norbert, Fazekas Máté és Somogyi Ádám 2–2, Horti Bálint 1. A csoport végeredménye: 1. Ukrajna 10 pont, 2. Szlovénia 10, 3.  MAGYARORSZÁG 10, 4. Ausztria 6. Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmények döntöttek.

A csoportból az első három válogatott, azaz Ukrajna, a címvédő Szlovénia és Magyarország szerzett részvételi jogot a 2022-es kontinenstornára, amelynek Csehország, Grúzia/Georgia, Olaszország és Németország ad otthont.

Románia az A-csoportban hat vereséggel lett csoportutolsó, ebből a négyesből Izrael, Spanyolország és Lengyelország léphetett tovább.

Borítókép: Látványos magyar egykezes zsákolás – FOTÓ: MTI