Ferenc pápa Csíksomlyón: „ölelés-ajándék, bátorítás-kihívás”

Március elsejétől indul a csíksomlyói zarándokok regisztrációja

Ferenc pápa Csíksomlyón: „ölelés-ajándék, bátorítás-kihívás”
Március elsejétől lehet bejelentkezni a pontifex.ro honlapon a Ferenc pápa csíksomlyói szentmiséjén való részvételre – tudatta Oláh Zoltán kanonok, a gyulafehérvári főegyházmegye sajtóbizottságának vezetője szerdán Kolozsváron. A Babeş–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológiai Karának dísztermében tartott sajtótájékoztatón egyházi elöljáróként Böcskei László nagyváradi megyés püspök vett részt, aki Oláh Zoltánnal, Bodó Márta újságíróval és Veres Steliánnal, a Szent Mihály-plébániatemplom plébánoshelyettesével együtt ismertette az eddig körvonalazódott szervezési részleteket. A március 31-ig nyitott, ingyenes online regisztráció azért szükséges, hogy a szervezők képet kaphassanak azt illetően, hány emberre számíthatnak. Másrészt, a szentmise helyszínét, a Kis- és a Nagysomlyó-hegy közötti nyeregben, az állami őrző-védő szolgálat biztonsági körzetként jelöli ki, ahova csak előre bejelentkezett zarándokok juthatnak be.

A szerdai sajtóeseménnyel kezdődött el lényegében a Szentatya látogatása kapcsán tervezett kolozsvári tájékoztatások sora, amelyeket nagyjából háromhetente tartanak majd a közlésre váró új tudnivalók függvényében. 

– A pápa látogatása nem helyi ügy; a négy történelmi egyházmegye a kezdetektől fogva részese ennek a rendkívüli eseménynek – emelte ki Böcskei László nagyváradi megyés püspök. Elmondta: arra a kérdésre, hogy miben áll a Szentatya látogatásának fontossága az egyház szempontjából, néhány szópárral tudná legtalálóbban összegezni a választ. Az egyik ezek közül az „ölelés-bátorítás”, a másik pedig az „ajándék-kihívás.” – Ölelés, mert ez az első pápai látogatás Erdélyben, amelynek során a Szentatya képletesen átölel bennünket, megköszönve a hűséget, amelynek segítségével megmaradhattunk hitünkben, egyházunkban. Bátorítás, hiszen kétségkívül biztató szóval érkezik, s a ma emberének igenis szüksége van útmutatásra, tanításra – fejtette ki a püspök, hozzátéve: hiszi, hogy ennek a látogatásnak bátorító üzenete lesz, „egy olyan világban, ahol a megmaradás lehetőségeit, az érvényesülés útjait keressük.” 

– Ajándéknak tekinthető közösségünk s egész társadalmunk számára is ez a látogatás, hiszen itthoni környezetben találkozhatunk Szent Péter utódjával, földi helytartójával; továbbá, kihívás is, hiszen a különféle szervezési kérdések lebonyolítása mellett lelkileg is rá kell hangolódni erre az eseményre – emelte ki Böcskei László. Elmondta: nemrégiben Ferenc pápa a Panamában tartott ifjúsági világtalálkozón úgy fogalmazott, „próbáljuk elevenen tartani közös álmunkat, Krisztust.” „Hogy ezt megtehessük, a világ fele nyitott, hiteles, hatékony keresztény életet kell éljünk, a Szentatya látogatása ehhez buzdítást adhat” – állapította meg a püspök.

A csíksomlyói pünkösdi búcsú története egybefonódik a Mária-kegyhely, a kolostor és az itteni ferences intézmények történetével. A kolostort feltehetőleg 1442-ben alapították, és az évszázadok során a folytonosságot biztosította a rend számára, a 16. században pedig kifejezetten az egyedüli védőbástya szerepét töltötte be – emelte ki Bodó Márta, a sajtóbizottság tagja. 

Csíksomlyó 1444-től búcsús zarándokhely; a ferences templomban őrzött, a 16. század elejére datált Mária-kegyszobrot 1798-ban nyilvánította Batthyány Ignác püspök „csodákkal jeleskedőnek”, csodatevőnek – tudtuk meg az újságíró és a Veres Stelian magyar és román nyelvű összegzéséből. – A 2,27 méter magas, hársfából faragott szobor épen maradt akkor is, amikor az 1661-es török–tatár dúláskor a templomot felgyújtották; a hagyomány szerint voltak pillanatok, amikor a belőle áradó fény megtöltötte az egész istenházát. Az imameghallgatások tanúságai a különféle emléktáblák is, amelyeket az Istenanya közbenjárását, oltalmát kérő hívek hoztak hálából – részletezte a plébánoshelyettes. 

A pontifex.ro oldalra érkezett bejelentkezéseket március 31-én összesítik, és ha szükségesnek bizonyul, az is megtörténhet, hogy néhány nappal meg is hosszabbítják a regisztráció lehetőségét – tudatta Oláh Zoltán. A felületen több kategória közül lehet majd választani: egyrészt csoportok, másrészt egyének és legtöbb tíz főig terjedő családok, továbbá papok, külön részlegben pedig a szerzetesek, szerzetesnők, illetve mozgáskorlátozottak, vagy súlyos betegek és kísérőjük jelentkezését várják – magyarázta a kanonok. – Szeretnénk lehetővé tenni ezeknek az embereknek, hogy minél közelebb kerüljenek a Szentatyához, az elképzelés szerint a ferences templom előtti udvarban lehetne ezt megoldani; ez a terület úgynevezett 0-szektornak minősül majd, a többinél szigorúbb biztonsági ellenőrzéssel – tette hozzá. Szívesen fogadják a papság jelentkezését is, koncelebránsokként, vagy azért, hogy szerepet vállaljanak a hívek áldoztatásában, ugyanis legalább 120-150 papra lesz szükség az Eucharisztia szentségének kiszolgáltatásában.

A sajtóbizottság vezetője elmondta, a plébániákon szerte a Kárpát-medencében szerveződnek már a zarándokcsoportok, de attól függetlenül, hogy valaki csoporttal, vagy pedig egyéni úton, esetleg családja körében tervez a pápa ünnepi szentmiséjén részt venni, ajánlatos regisztrálni, különben csak a biztonsági körzeten kívül eső helyszínekről hallgathatja az eseményt. A regisztrációt követően e-mailben érkezik majd visszajelzés, minden jelentkezés nyomán külön vonalkódos beléptetővel, amelyet majd ki kell nyomtatni. A helyi önkormányzat közlése szerint, május 31-én már lezárják Csíkszeredát az autós forgalom előtt, csak külön engedéllyel rendelkező gépjárművek közlekedhetnek – hívta fel a figyelmet a kanonok.

További szervezési részlet, hogy minden zarándokcsoport vihet magával templomi, lelkiségi, közösségi jellegű lobogót, azzal a kitétellel, hogy nem hangozhatnak el a zarándoklat imádságos lelkületétől idegen politikai üzenetek. A biztonsági ellenőrzések az úgynevezett beléptető kapuknál lesznek; gyógyszer, élelmiszer, fél liter víz, esernyő, tábori szék lehet mindenkinél, a tiltott tárgyak sorába tartoznak természetesen a szúró-, vágó-eszközök, fegyverek, gyúlékony anyagok, üvegek – részletezte Oláh Zoltán. A szentmise állandó részeit latin nyelven celebrálják, Ferenc pápa olasz nyelven szól majd a hívekhez, az énekek magyarul hangzanak el; magyar, román és angol nyelven fordítást biztosítanak, az eseményt élőben közvetítő román közszolgálati televízió románul feliratozni is fogja az elhangzottakat. A mobiltelefonokkal kapcsolódni lehet majd azokra a rádiófrekvenciákra, amelyeken a szinkrontolmácsolás zajlik; előre bejelentett csoportigények esetében egyéb nyelveken is.

A sajtóeseményen Oláh Zoltán bemutatta a pápalátogatás csíksomlyói eseményének bannerét is, amelyen ott látható a gyulafehérvári, a temesvári, a nagyváradi, és a szatmári római-katolikus egyházmegyék címere, a Szentatya vizitjének országos logója, illetve a csíksomlyói rendezvényre készített jelkép is. – Ezzel a bannerrel vizuálisan is azt hangsúlyozzuk, hogy a pápalátogatás minden katolikus hívőnek szól, és szeretettel várjuk a zarándokokat a Kárpát-medencéből, és a világ más részeiről is – mondta a sajtóbizottság vezetője.

Újságírói kérdésre válaszolva Oláh Zoltán elmondta: legalább 300 ezer zarándokra számítanak. Böcskei László püspök arra hívta fel a figyelmet, hogy az ilyen hatalmas tömegeket megmozgató eseményeken a biztonsági beléptetés időigényes lehet, számítani kell arra, hogy ez a folyamat már a kora hajnali órákban elkezdődik. Újságírói kérdésre válaszolva megállapította: a pápa elsősorban híveihez érkezik, látogatása tehát mindenekelőtt pasztorális természetű, mindamellett az ortodox egyház fejével, Dániel pátriárkával, továbbá világi méltóságokkal is találkozik majd. „A Szentatya nem ügyintézőként érkezik az országba; az viszont fontos, hogy valós képet kap az itteni közösségek helyzetéről, újra hall a gondjainkról is, így látogatása akár megoldáskeresésre is serkentheti azokat, akiknek a mi ügyeink a kezeikben vannak” – magyarázta a nagyváradi püspök.