Felnőttképzési programsorozatot zárt a Buza László Egyesület

Felnőttképzési programsorozatot zárt a Buza László Egyesület
Önszerveződési, népegészségügyi, művelődési hagyományaink és közösségfejlesztési potenciál vidéken címmel felnőttképzési programsorozatot zárt a Buza László Egyesület a Nemzetközi és Regionális Tanulmányokért (BENRT) 2019-ben, amelynek során a Kolozs Megyei EMNT partnerszervezettel 2019. szeptember 27-29-én, Torockón a Tóbiás Házban háromnapos felnőttképzési tréninget is tartottak helyi és regionális szervezetek vezetői, közösségfejlesztésben érdekelt fiatalok és egyetemi hallgatók részére.

A Magyar Kormány (Bethlen Gábor Alap) támogatásával a szervező- és előadócsoport gazdaság- és művelődésszervezői munkája során megfigyelt szociális és kulturális gondokat boncolgató, és bevált önszerveződési gyakorlatokat ismertető előadássorozatot a következő témákra építette: Hunyadi Attila Gábor, egyetemi adjunktus, a BENRT alapító alelnöke Gazdasági- szövetkezeti önszerveződési és közigazgatási autonómia-hagyományaink; Mátis Jenő közgazdász, a Bethlen Gábor Mikrohitel vezérigazgatója, EMNT országos alelnök, a Mikó Imre terv társszerzője A Mikó Imre terv és más erdélyi közösség- és gazdaságfejlesztési programok nyújtotta pályázási lehetőségek; Schwartz Róbert, gyakorló főorvos, az EMNT Kolozs megyei szervezetének elnöke A Közegészségügyi háló és a civilszervezetek helyi és regionális partnerségi modelljei; Varga Ibolya, egyetemi adjunktus, a kolozsvári Puck Bábszínház rendezője Mondák, mesék, népi játékok és igaz történetek vidéki színpadokon; Ambrus István, kommunikációs szakember, újságíró Sajtókommunikáció a civil szervezetek szemszögéből. Arculattervezés, költséghatékony honlapkészítés; Lönhárt Tamás, egyetemi docens, BENRT alapító elnöke Rendszerváltás – a XX. századi politikai, közigazgatási struktúrák metamorfózisai a civil társadalom perspektívájából. A három napos hétvégi tréningen az előadásokat  műhelybeszélgetések, interaktív foglalkozások kísérték.

Az előadók és a közösségfejlesztésben, művelődésszervezésben aktív résztvevők gyakorlati munkájának tapasztalatait is felhasználva, az előadók és résztvevők az általuk képviselt néprajzi-gazdasági vidék, kistérség igényeihez alkalmazottan vitatták meg a politikai-gazdasági-kulturális önszerveződésnek az illető közösségen belüli múltját, jelenét és lehetőségeit. A képzés kedvezményezettjei az előadások kivonatait tartalmazó részletes programfüzetet, illetve a képzésen való részvételt tanúsító oklevelet kaptak. 

Az egyes kisrégiókat képviselő helyi civil szervezetek tagjaival a közösségi oldal és a honlap révén tartva a kapcsolatot, október-november és december hónap folyamán újabb, főleg magyarországi vendégelőadók egészítették ki a képzést az elmúlt száz, illetve hetven év politikai rendszereinek történelme és a helyi közösségek túlélési stratégiái, ellenállási taktikái és önszerveződési formái témában. Tulipán Éva történész, a Hadtörténeti Múzeum munkatársa, Szelke László művelődésszervező, Müller Rolf, az Állambiztonsági Történeti Levéltár munkatársa, Szálkai Kinga egyetemi docens előadásait egyetemi hallgatók, újságírók és a felnőttképzés résztvevői hallgathatták meg. Ugyancsak nagy érdeklődés mutatkozott Kiss Olivér újságíró, blogger és Geberan Bianka jogász előadása iránt. 

***

Az 1989-es temesvári, kolozsvári és általában a romániai forradalom 30 éves évfordulója tiszteletére a Buza László Egyesület elnöksége társzervezőként az év folyamán több ízben részt vett a partnerszervezetek – a Kolozsvár Társaság, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Babes-Bolyai Tudományegyetem – konferenciáin, műhelybeszélgetésein.  Ennek jegyében zajlott a Babes-Bolyai Tudományegyetemen, december 13-14-e között a The Wind of Change: 1989 East European Revolutions in historical perspective. Systemic, Regional and National Perspectives (A változás szele: 1989-es kelet-európai forradalmak történeti perspektívában. Rendszerjellegű, regionális és nemzeti perspektívák) című nemzetközi konferencia, ahol a Buza László Egyesület elnöke, Lönhárt Tamás docens előadott és moderált. A résztvevők meglátogatták az 1989-es decemberi eseményeket megjelenítő időszakos kiállítást is az Erdélyi Történeti Múzeumban. Szintén e sorba illeszkedik a Kolozsvár Társaságnál A mi 89-ünk témájú interaktív beszélgetés is, amelyen Benkő Levente, Papp Anamária történészek mellett Lönhárt Tamás docens és Fodor János tanársegéd, a BENRT egyesület tagjai vezették fel azt a történeti visszapillantást, amelynek során a túlélők, akkori aktív közéleti szereplők tudtak megszólalni, emlékeiket megosztani a kamera és a népes közönség előtt. 

A 2011-ben alakult Buza László Egyesület a Nemzetközi és Regionális tanulmányokért, névadója, Buza László nemzetközi jogász, egyetemi dékán és rektor jóhíréhez, presztízséhez méltó szeretne lenne a továbbiakban is, ezért az immár több mint nyolcéves fennállása nyomán  szerzett tapasztalatokra építve jövőre is igyekszik úgy a tudományos kutatást, mint a közösségfejlesztés programjaival és ösztöndíjaival, szellemi téren és anyagilag is nemcsak középiskolás fokon támogatni.

Borítókép: erinto.ro