Fellegvár – Visszakerülhet a Sissi-szobor eredeti helyére

Fellegvár – Visszakerülhet a Sissi-szobor eredeti helyére
A Fellegvár korszerűsítésére vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány nem csak az Erzsébet-szobor megrongálódott talapzatának helyreállítását javasolja, a tervek szerint a mellszobor is visszakerülne helyére. Az 1898-ban meggyilkolt Erzsébet királyné Stróbl Alajos által elkészített mellszobrának talapzatát Pákei Lajos tervezte, felavatására 1901-ben került sor. A szobrot az első világháború után eltüntették, majd 1940-ben visszahelyezték, végül a második világháború után ismét eltávolították. A magyarok körében nagy tiszteletnek örvendő Erzsébet királyné emlékét nem csak a mostoha sorsú szobra, hanem a sétány és a szerpentin úthoz a Kis-Szamoson átvezető híd is őrzi Kolozsváron – ennek neve kivételesen magyarul is fel van tüntetve.

A Sissi-szobor ügye több mint tíz éve van napirenden, mediatizálásában nagy szerepe volt Gergely Balázsnak. A Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke lapunknak elmondta: jó hír, hogy annyi év után végre van esély arra, hogy ezt a történelmi jelentőségű műemléket eredeti formájában visszaállítsák, hogy egyre többen tartják fontosnak az Erzsébet-kultusz ápolását. 

Székely Sebestyén György művészettörténész hívta fel  a figyelmét 2011-ben Gergely Balázsnak arra, hogy a szobor a Szépművészeti Múzeum raktárában található. Egy II. világháborús golyónyom alapján sikerült beazonosítani, hogy az eredetiről, a negyvenes években eltüntetett alkotásról van szó. A 3. Kolozsvári Magyar Napok alkalmával kis időre a szobor visszakerült a talapzatra „mutatóba”, majd a Bánffy palotában, a múzeum folyosóján talált ideiglenes otthonra. Másolatát a kolozsvári evangélikus püspökség udvarán avatták fel 2012-ben.

- Nyolc év alatt több alkalommal is kértük, hogy a Fellegvár rehabilitációs terveinek kidolgozásakor vegyék figyelembe a Sissi-szobor visszahelyezésének lehetőségét. Régóta húzódó történet tehát ez, amit nehezített, hogy a terület nagy része magánkézben van, ugyanakkor a domboldalon nagy a földcsuszamlás veszélye – magyarázta Gergely Balázs értékelve, hogy az erőfeszítések végül eredménnyel jártak, ma már nem csak magyar szakmai műhelyek számára fontos az ügy.

- Kolozsvár rosszul áll nőalakokat ábrázoló, jeles nőknek emléket állító szobrok, utcanevek dolgában, ilyen szempontból is csak üdvözölni lehet a Sissi-emlékmű eredeti formában való visszaállítását városunk egyik közterületén – fogalmazott.

Borítókép: A 3. Kolozsvári Magyar Napokon a szobor rövid időre visszakerült eredeti helyére (Rohonyi D. Iván archív felvételén Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke)