Ezüstérmes miniszter a tokiói paralimpán

Megismételte bronzérmét a kolozsváriak dzsúdósa

Ezüstérmet szerzett Novák Károly Eduárd kerékpározó, jelenlegi ifjúsági és sportminiszter a 4000 méteres egyéni üldözéses futamban a tokiói paralimpiai játékok pénteki versenynapján.

A csíkszeredai paralimpikon jól rajtolt, ennek ellenére a szlovák Jozef Metelka legyőzte őt a döntőben. Metelka a pénteki selejtezőben is jobb időt ért el Nováknál: 4:22,772 perces eredményével világcsúcsot döntött, míg Novák 4:31,212 perc alatt jutott célba. Novák Eduárd a román küldöttség első érmét szerezte meg a tokiói paralimpiai játékokon, karrierjének ez a negyedik érme. A 44 éves sportoló 2012-ben egy arany- és egy ezüstéremmel tért haza Londonból, négy évvel korábban pedig ezüstérmet nyert Pekingben. Novák Eduárd az első miniszter, aki részt vesz az olimpiai vagy paralimpiai játékokon, és szintén az első miniszter, aki érmet is szerzett.

*

A Kolozsvári Universitatea Sportklub cselgáncsozója, Alexandru Florin „Alex” Bologa bronzérmet nyert a tokiói paralimpián, ezzel megismételte öt évvel ezelőtti, riói teljesítményét.A Szilágy megyei Kisderzsidán született 25 éves vak sportoló a 60 kilogrammos súlycsoportban, a B1-osztályban a negyeddöntőben a japán Takaaki Hirait győzte le 10–0-ra, az elődöntőben azonban kikapott az azeri Vugar Shirinlitől.A bronzmérkőzésen azonban Bologa legyőzte az üzbég Serzod Namozovot, ellenfelét leléptették az aranypontos csatában 2:17 perc küzdelem után.Alex Bologa hat éves kora óta teljesen vak, a kolozsvári olimpiai központban edz Gianina Andreica és Tamás Gergely vezetésével.Románia a paralimpán az idők folyamán eddig csak Novák Károly Eduárd kerékpározó, jelenlegi ifjúsági és sportminiszter és Alex Bologa révén szerzett érmeket (összesen egy arany-, 3 ezüst- és 2 bronzérem – utóbbi medálokat Bologa jegyezte).A tokiói paralimpiai játékokon hét romániai sportoló vesz részt, asztaliteniszben, atlétikában, cselgáncsban, íjászatban és kerékpárban versenyeznek, a kitűzött cél: három érem elérése.Borítókép: FACEBOOK/EUARDCAROLNOVAK

Alberto Bettiol szökésből diadalmaskodott a Giro d'Italia országúti kerékpáros körverseny 18. szakaszán, amelyen az összetett élcsoportja nem változott: Egan Bernal megőrizte előnyét az élen, míg Valter Attila a 15.
Az ír Dan Martin nyerte a Giro d’Italia országúti kerékpáros körverseny 17. szakaszát. Az éllovas kolumbiai Egan Bernal előnye csökkent összetettben, amelyben a magyar Valter Attila a 16. helyre csúszott vissza.