Évfordulós programokat tart, új terveket sző a Felsőausztriai Magyar Kultúregyesület

Évfordulós programokat tart, új terveket sző a Felsőausztriai Magyar Kultúregyesület
A Felsőausztriai Magyar Kultúregyesület sokoldalú programmal tisztelgett történelmi hőseink előtt. Megemlékeztünk nemcsak Petőfiről, Kossuthról, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről, hanem Kányádi Sándorról is, aki idén lenne 90 éves.

TŐKÉS ENIKŐ

A hétvégi óvodánk és iskolánk diákjai, a 80. számú Árpád cserkészcsapat tagjai, valamint a Kis ne-felejts gyermek néptánccsoport tagjai kapcsolódtak be a rendezvénybe. A 4 éves Medve Barbara a meghatóan elszavalt "Sáska" című Kányádi-verssel indul az áprilisi bécsi szavalóversenyen is, már most szurkolunk neki. A rendezvény további felsőausztriai szereplői a kultúregyesület tagjai: Megyesi Katalin, Simon Erzsébet, Klein Tibor, Tőkés Enikő, valamint a Ne-felejts felnőtt néptánccsoport. A táncosokat Papp Péter muzsikus kísérte, aki Bécsből jött az ünnepségre, hogy élő zenével - tekerőlant és gitárkíséret - tegye hangulatosabbá a rendezvényt. Völner Eszter (bécsi ösztöndíjas) csodálatosan énekelte a Nemzeti dalt, Kossuth nótákat, forradalmi dalokat és népdalokat a közel 150 személyes közönségnek. Eszter ezen a rendezvényen avatta fel a csodálatosan színpompás sárközi népviseletét, s Kőrösi Csoma ösztöndíjasként ismertette a magyar kormány ezirányú programját is.

A terem kicsinek bizonyult a nagyszámú közönségnek, többen a folyosóról figyelték a programot. Az ovisok és diákok a szavalatokon kívül egy megzenésített Kányádi versre egy tavaszköszöntő táncot, Kossuth nótákra pedig egy forradalmi tánckoreográfiát mutattak be. A rendezvény hagyományőrző részében a gyermek és felnőtt néptáncosok felvidéki és dél-alföldi táncokat mutattak be. Tagjaink a Kárpát-medence minden szögletéből származnak, Budapesttől Csíkszeredáig, Ungvártól, Kassán keresztül egészen Szabadkáig, s erre büszkék vagyunk, hogy széthúzás helyett mi összetartjuk a magyarságot. A cserkészek röviden megemlékeztek II. Rákóczi Ferencről is, aki a 2019-es év névadója, róla majd külön rendezvényt szervezünk a többi évfordulós személyiséggel együtt.

A himnusz éneklése alatt gondolatban együtt éreztünk a venezuelai magyarokkal, akik közül sokan menekülésre kényszerültek a diktatórikus rendszer miatt. Tavaly ősszel elbeszélgettünk - egy burgenlandi világtalálkozón - a dél-amerikai magyar szövetség elnökasszonyával, aki szomorúan mesélte, hogy már több ezren menekültek a szomszédos Kolumbiába. Ki gondolta volna, hogy a 21. században lesz még magyar menekülthullám egy másik kontinensen?

Hálás köszönet illeti az ifjúsági oktatókat: Medve Alexandra, Kladek-Antal Mónika, Nyitri Gulyás Ágnes (hétvégi óvoda és iskola), Szabó Zsaklin (cserkészet) és Cseres Sándor (néptánccsoportok). Nagyon felemelő érzés volt hallani, amikor a közönség a szereplőkkel együtt, három nemzedék közösen énekelte a Kossuth nótákat, Petőfi Sándor Nemzeti dalának refrénjét. A rendezvény hivatalos része után szeretetvendégséggel folytattuk az estet, s jólesett a sütemény meg a virsli és pohár bor mellett közös élményeket megbeszélni, új kulturális terveket szőni, és mindnyájan átéreztük, hogy milyen jó magyarnak lenni.

(A szerző a kultúregyesület elnöke)

Fotó: Csoportkép, amelyet a szintén kolozsvári származású Szatmári Sándor készített