Európai gyászszertartás keretében elbúcsúztatták Helmut Kohl egykori német kancellárt Strasbourgban

Európai gyászszertartás keretében elbúcsúztatták Helmut Kohl egykori német kancellárt Strasbourgban
Rendkívüli európai gyászszertartás keretében búcsúztak Helmut Kohl egykori német kancellártól, a Németország újraegyesítésében kulcsszerepet játszó konzervatív politikustól Strasbourgban jelenlegi és egykori magas rangú állami és uniós vezetők szombaton.

Kohl, Európa egyik díszpolgára az első politikus, akitől nem nemzeti, hanem európai uniós szintű gyászszertartáson vettek végső búcsút. Az Európai Parlament strasbourgi székházának üléstermében tartott mintegy kétórás szertartáson a búcsúztató politikusok a beszédük előtt fejet hajtottak az uniós zászlóval letakart koporsó előtt.

Helmut Kohl néhai német kancellár búcsúztatása az Európai Parlament strasbourgi épületében.Az első sorban Bill Clinton volt amerikai elnök (b), Angela Merkel német kancellár (b2), Emmanuel Macron francia köztársasági elnök (b3), Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke (b4), Maike-Kohl Richter, Helmut Kohl özvegye (b5), Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke (b6), Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke (b7).

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke a szertartáson elmondott beszédében hangsúlyozta: Helmut Kohl, aki a demokrácia és a szabadság védelmezője, a kontinens egységesítésének főszereplője volt, az európai újjászületésnek szentelte az életét. Tajani "nagy európainak, nagy államférfinek, politikai óriásnak" nevezte Kohlt, aki "mindig képes volt arra, hogy a távolba tekintsen", és kiállt "a falakkal, a vasfüggönnyel, a totalitárius rendszerekkel szemben".

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a ceremónián hangsúlyozta, hogy Kohl német és európai hazafi volt, aki "európai Németországot akart, nem német Európát". Elmondta: a volt kancellár sírt, amikor jóváhagyták az unió 2004-es bővítését, amelynek során a kelet- és közép-európai országok többsége csatlakozott az EU-hoz.

Az Európai Tanácsot vezető Donald Tusk kiemelte: Kohl "azt kereste, hogy mi köt össze minket", egységes Európára törekedett. Mint mondta, a szertartás ideális alkalmat teremt arra, hogy "megvizsgáljuk lelkiismeretünket". Felidézte, hogy Kohl a lengyelországi Gdansk városának is díszpolgára volt, és éppen Varsóban tartózkodott, amikor értesült a berlini fal leomlásáról. "Berlinben, Varsóban, Párizsban és Budapesten is igent kell mondani az egységes Európa jövőjére, a szabadságra és az emberi jogokra" - fogalmazott Donald Tusk.

Helmut Kohl özvegyének kérésére ezután Bill Clinton korábbi amerikai elnök, Felipe González egykori spanyol kormányfő és Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök szólalt fel.

Bill Clinton búcsúzik az egykori kancellártól

Clinton szerint komoly és határozott tartás jellemezte Kohlt és politikáját, ugyanakkor mindig megegyezésre törekedett, az együttműködést tartotta szem előtt. Hozzátette: Európa 21. századi történelme Helmut Kohl "óráján kezdődött", hiszen olyan világot szeretett volna teremteni, ahol senki nem ragadja magához a vezető szerepet, hanem amelyet a szembenállás helyett az együttműködés és szabadság jellemez.

Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök beszédében kijelentette: az egykori német kancellár Németország újraegyesítése és az egységes Európa építőmestere, a jövő embere volt, hiszen képes volt megtalálni az egyetlen helyes utat, és képes volt előrehaladni is azon.Mivel Kohl tudta, mit jelent a háború, azért dolgozott, hogy Európát se lövészárkok, se határok ne osszák meg soha többet. Közös hazát hozott létre Európa számára a béke és a biztonság jegyében, de örökségének megtartása érdekében közösen, tovább kell dolgozni - hangsúlyozta Dmitrij Medvegyev.

Felipe González egykori spanyol kormányfő beszédében barátjának nevezte Helmut Kohlt, akit szavai szerint hivatalos és emberi kapcsolataiban is országa, Európa és az egész világ iránti hűség vezetett. Kiemelte: Kohl európai Németországot épített, nem német Európát, majd a szolidaritás jegyében segítette a később csatlakozó országok integrálását is.

"Kohl már akkor az egység pártján volt, amikor mások még vonakodtak"

Angela Merkel német kancellár beszédében kijelentette: Helmut Kohl a német és az európai egység útját egyengette, képes volt hosszú távlatokban gondolkodni. Mint mondta, elődje mélyen meggyőződéses európai politikus volt, aki már akkor az egység pártján volt, amikor mások még vonakodtak, a belé vetett bizalom pedig segített lebontani az egységes Németországgal szembeni aggályokat.

Emmanuel Macron francia államfő beszédében kiemelte, Helmut Kohl többre értékelte a hidakat, mint a határokat.    Hangsúlyozta: Kohl "olyan bátor döntéseket hozott meg, amelyek nélkül a mi nemzedékünk nem rendelkezne döntési jogkörrel". Európa több generáció közös munkájának az eredménye, azoké, akik elég bátrak voltak, hogy felülemelkedjenek a félelmeiken, a gyűlöleten - mondta a francia államfő.

A gyászszertartás végén Kohl uniós zászlóval borított koporsóját kivitték a teremből. A koporsót, amelyen az uniós zászlót a búcsúztatást követően német lobogóra cserélték, Strasbourgból a Rajna-vidék-Pfalz tartománybeli Ludwigshafenbe - Helmut Kohl szülővárosába, lakóhelyére - szállítják, innen pedig a közeli Speyerben lévő katolikus székesegyházba, ahol gyászmisét tartottak a berlini kormány néhai vezetőjének lelki üdvéért. Ezután a dóm előtti téren katonai búcsúceremóniát tart a Bundeswehr díszegysége, végül Speyerben végső nyugalomra helyezik Kohlt.

Helmut Kohlt június közepén, ludwigshafeni otthonában, 87 éves korában, hosszú betegség után érte a halál. Tizenhat éven keresztül - 1982-től 1998-ig - volt Németország kancellárja, a Kereszténydemokrata Uniót (CDU) pedig huszonöt évig - 1973-tól 1998-ig - vezette. Kiemelkedő szerepe volt a német egység helyreállításában és az uniós integráció előmozdításában.