Európa Liga: Újra legyőzte a PAOK-ot, s már továbbjutó helyen a Vidi (FRISSÍTVE)

Akárcsak két héttel ezelőtt, a Székesfehérvári MOL Vidi FC csütörtökön is legyőzte a görög PAOK Szaloniki csapatát a labdarúgó Európa Ligában: a magyar bajnok – amely október 25-én 2–0-ra nyert idegenben – ezúttal hazai pályán, a budapesti Groupama Arénában nyert a görög csapat ellen 1–0-ra.

A fehérvári együttes, amely sikerének köszönhetően már hatpontos, és a százszázalékos Chelsea mögé feljött a továbbjutást érő második helyre a csoportban, november 29-én a fehérorosz BATE Boriszov vendége lesz.

Az L-jelű négyes másik csütörtöki meccsén az angolok 1–0-ra győztek Boriszovban, és már továbbjutottak.

Jó előjelekkel vághatott neki a magyar bajnok a PAOK elleni újabb összecsapásnak, hiszen két héttel ezelőtt a görögök otthonában – nagy bravúrt végrehajtva – győzelmet aratott. A két együttes abban a tudatban lépett pályára, hogy a győztes – a továbbjutás szempontjából – kedvező helyzetbe hozza magát, ugyanis a kilencpontos Chelsea mögött mind a PAOK-nak, mind a Vidinek 3–3 pontja volt. Ráadásul a forduló előtt a BATE Boriszov is ugyanannyi ponttal állt a csoportban.

A hazaiak edzője, a szerb Marko Nikolics ugyanazt a kezdőt küldte pályára, mint Szalonikiben, a vendégek trénere, Răzvan Lucescu három helyen változtatott. A találkozót végigjátszotta a hátvédsorban a szintén román Alin Toşca. A meccset a török Ali Palabiyik vezette, a helyszínen 17 208 néző tekintette meg a találkozót.

Az első negyedórában nem estek egymásnak a csapatok. Ugyan a görögök birtokolták többet a labdát, de mezőnyfölényük meddőnek bizonyult. A hazaiak megszállták saját térfelüket, és igyekeztek a megszerzett labdákkal néhány érintésből az ellenfél kapuja elé kerülni. A folytatásban is inkább a Vidi akarata érvényesült, a PAOK-nak láthatóan nem ízlett a szívós, kemény védekezés. Az első félidő kaput eltaláló lövés, így természetesen gól nélkül ért véget.

Fordulást követően nem kellett sokat várni arra, hogy „felrobbanjon” a stadion: az 50. percben az előrehúzódó magyar–brazil Paolo Vinícius beadását a bolgár Georgi Milanov gyönyörűen fejelte a görög kapuba. A hátrányban lévő PAOK megpróbált nagyobb nyomást helyezni a fehérvári védelemre, amely jól állta a sarat. A 79. percben a macedón Boban Nikolov lábában volt a meccset eldöntő gól, de 18 méteres lövését üggyel-bajjal védte Alexandrosz Pahalakisz. A 84. és a 91. percben a vendégek igen közel kerültek az egyenlítéshez, ám előbb Vinícius a gólvonal közeléből vágta ki holland Diego Biseswar lövését, majd a svéd Pontus Vernbloom életerős próbálkozása centiméterekkel kerülte el Kovácsik Ádám kapuját. A görögök elkeseredetten küzdöttek az egyenlítésért, de nem tudtak eredményesek lenni, így a Vidi újabb bravúrjával nagy lépést tett az áhított továbbjutás felé.

A mérkőzést követő sajtótájékoztatón a Vidi szerb edzője, Marko Nikolics gratulált játékosainak, mert újabb kiváló eredményt értek el, és nem először az elmúlt két évben. Azt hiszem, méltó módon képviseljük a magyar focit Európában – jegyezte meg.

„A sorsolás óta többször elmondtam, eredményesek akarunk lenni, és nem dekorációnak vagyunk itt” – fogalmazott.

Nikolics úgy vélte, nehéz a PAOK ellen úgy lehozni két meccset, hogy az ellenfélnek szinte egyetlen igazi helyzete sincs, márpedig a Vidinek sikerült.

A görögök román edzője, Răzvan Lucescu kiemelte: mindkét találkozón óriás különbség volt a két csapat között, mert ők megpróbáltak futballozni, míg ellenfelük „csak előrerúgta a labdát, és ebből talált gólokkal nyert”. Ugyanakkor elismerte, hogy a két meccsen egyszer sem tudták feltörni a Vidi védelmét, és a magyarok minden próbálkozásukat „megfojtották”. Hangsúlyozta: a futball néha nem igazságos, mert lehet, hogy a jövőben a Vidi ellen hatból hat mérkőzést nyernének.

A kapus Kovácsik Ádám emlékeztetett arra, hogy egyszer sem kellett védenie a találkozón, annyira jól védekezett előtte a csapat. Mindenki párharcokat nyert, és maximálisan betartotta a taktikát, ez kellett a három ponthoz – tette hozzá.

A középpályás Pátkai Máté szerint a védekezés és a szervezettség volt a siker kulcsa. A PAOK-nak egy-két gólszerzési lehetősége volt csak, ez mindent elmond – jegyezte meg.

Paulo Vinícius szerint mindenki hozzátette a magáét a győzelemhez, és végig kontrollálták a meccset. Kérdésre elmondta, a győztes gól előtt nem gondolt semmire, csak futott előre, és sikerült gólpasszt adnia. Megemlítette, nem emlékszik arra, mikor adott utoljára gólpasszt.

A Vidi összeállítása: Kovácsik – Fiola, Juhász Roland, Vinícius, Stopira – Nego, Hadzic, Pátkai – Huszti (66. perc Kovács István), Milanov (58. perc Nikolov) – Marko Scsepovics (77. perc Hodzics).

Eredmények, Európa Liga, csoportkör, L-csoport, 4. forduló: • Székesfehérvári MOL Vidi FC–PAOK Szaloniki (görög) 1–0 (gól: Milanov – 50. perc) • BATE Boriszov (fehérorosz)–Chelsea (angol) 0–1 (Olivier Giroud – 53. perc). A csoport állása:

1.      Chelsea       4       4       0       0       6–1   12

2.      MOL Vidi   4       2       0       2       3–3   6

3.      PAOK        4       1       0       3       4–5   3

4.      BATE         4       1       0       3       4–8   3

A kazah FK Asztana labdarúgócsapata 2–1-es győzelmet aratott a vendég cseh Jablonec felett az Európa Liga csoportkörének negyedik fordulójában, csütörtökön. A hazai együttes magyar válogatott középpályása, Kleinheisler László végigjátszotta az összecsapást. Sikerével az Asztana továbbra is veretlenül áll a K-csoport második helyén nyolc ponttal. A négyest az ukrán Dinamó Kijev – soraiban a magyar válogatott Kádár Tamással – szintén 8 ponttal vezeti, s amely a francia Stade Rennest ellen is nyerni tudott.

A B-csoportban Gulácsi Péter és Willi Orbán együttese, a német RB Lipcse Glasgowban, a Celtic otthonában szenvedett 2–1-es vereséget. A magyar válogatott játékosok közül Orbán végig játszott, Gulácsi viszont a keretben sem volt.

A D-csoportban a Dinamó Zágráb a szlovákiai Spartak Nagyszombat/Trnava felett aratott 3–1-es sikerével őrizte meg hibátlan mérlegét, míg az E-csoportban az Arsenal úgy jutott be a 32 közé, hogy hazai pályán 0–0-s döntetlent játszott a Sporting Lisszabonnal. A mérkőzésen súlyosnak tűnő sérülést szenvedett az Ágyúsok angol válogatott játékosa, Danny Welbeck: a támadó egy fejelés után rosszul fogott talajt, és a bokája teljesen kicsavarodott. A játékost oxigénmaszkban és hordágyon vitték le a pályáról.

A negyedik játéknap után nyolc együttes már továbbjutásnak örülhet, a már említett Chelsea és Dinamó Zágráb mellett a német Bayer Leverkusen és Eintracht Frankfurt, az olasz SS Lazio a svájci FC Zürich, az osztrák Red Bull Salzburg, az angol Arsenal lépett tovább.

Az A-csoportban Razgradban csak gól nélküli döntetlen született a helyi Ludogorec és a ciprusi AEK Larnaca között, ezzel gyakorlatilag mindkét együttes kiesett. A bolgároknál Cosmin Moţi hátvéd és Claudiu Keşerü csatár is kezdőként szerepelt, utóbbit a 76. percben lecserélték.

A C-jelű négyesben Slavia Prága–FC Koppenhága összecsapáson sem született gól, a házigazdáknál Alexandru Băluţă csereként kapott lehetőséget a 79. percben.

Szintén 0–0-s eredmény született Bécsben, ahol a G-csoportban Rapid nem bírt a spanyol Villarreallal, az osztrákok keretében nem szerepelt a sérült Szántó Tamás, a román Andrei Ivan csatár végigjátszotta a meccset.

A H-csoportban az olasz SS Lazio is győzelmet és továbbjutást ünnepelhetett, a rómaiak keretében nem szerepelt Ştefan Radu.