Európa Liga: Tovább reménykedhet a CFR és a Fradi (FRISSÍTVE TOVÁBBI EREDMÉNYEKKEL)

A labdarúgó Európa Liga 5., utolsó előtti csoportfordulójának csütörtök esti mérkőzései után versenyben maradt a romániai és a magyar bajnok.

A Kolozsvári CFR 1907 gyakorlatilag egyetlen védelmi megingása miatt 1–0 (1–0) arányban kikapott Rómában a Simone Inzaghi edzette SS Laziótól, így nem sikerült begyűjtenie a továbbjutásához szükséges egyetlen pontot. A Ferencváros az utolsó pillanatban szakasztotta el a győzelmet, 2–2-re végzett az Espanyol Barcelonával a budapesti Groupama Arénában.

Az E-csoportban a római Olimpiai Stadionban vívott találkozón az argentin Joaquin Correa döntötte el az összecsapást a 24. percben. A döntés az utolsó fordulóra maradt, amikor a vasutasoknak a már továbbjutott Celtic Glasgow ellen legalább döntetlent kell elérniük a kupatavaszhoz (még a vereség is belefér, amennyiben a Lazio nem győzi le a francia Stade Rennes-t idegenben). A CFR 2–1-re győzte le az olaszokat Kolozsvárott, akik így az összevetésben azonos pontszám esetén jobban állnak idegenben lőtt góljuknak köszönhetően.

Az olasz csapat tartalékosan állt ki, ennek ellenére nagy mezőnyfölénye volt, szinte háromnegyed részben birtokolta a labdát. A 17. percben a nigériai Bobby Adekanye 11 m-ről megeresztett kapáslövése fölé szállt. Hét percre rá pedig megszületett a döntő találat, Correa Adekanyétől kapta a labdát, becsapta Ionuţ Peteleut, a francia Kevin Boli későn kapott észbe, s már nem érte utol, így az argentin betört a 16-oson belülre, és jól eltalált lövése a litván Giedrius Arlauskis kapuja bal sarkában kötött ki (1–0).

A CFR két gólhelyzettel válaszolt, előbb Andrei Burcă lőtt mellé mintegy 24 méterről a 27. percben, majd 11 perc múlva a horvát Damjan Djokovics szánta lövésre magát még távolabbról, de bombája a bal kapufát találta el. A rómaiak is kétszer próbálkoztak ebben a félidőben, de a spanyol Luis Alberto Romero Alconchel (32. perc) és Correa (41. perc) is mellétrafált.

Szünet után a spanyol Jonathan Rodríguez Menéndez „Jony” 25 m-es szabadrúgása is mellément, utána viszont Francesco Acerbi kis híján öngólt lőtt, de Silvio Proto kapus szögletre mentett. Az 54. percben egyenlíthetett volna a CFR, Adrian Păun lövését hárította a kapus, majd a francia–algériai Billel Abdel-Omranit blokkolta a védő. Luis Alberto két helyzete után a kolozsváriak vették át a kezdeményezést, de a labda nem akart bekerülni a hálóba: Omrani 20 m-ről kevéssel lőtt mellé (72. perc), majd Proto hárítani tudta a portugál csapatkapitány, Mario Camora próbálkozást. A hosszabbításpercekben az ezúttal csereként beállt Ciprian Deac betörése gyenge lövéssel végződött, majd a francia Mike Cestor fejese a 94. percben elkerülte a kapu felső sarkát.

Dan Petrescu együttese: Giedrius Arlauskis – Ionuţ Peteleu (73. perc Mateo Susics), Andrei Burcă, Kevin Boli, Mike Cestor, Mario Camora – Mihai Bordeianu (62. perc Ciprian Deac), Damjan Djokovics, Juan Emmanuel Cúlio – Adrian Păun (65. perc Lacina Traorá), Billel-Abdel Omrani.

A találkozót a török Ali Palabiyik vezette.

Végeredmény: • SS Lazio (olasz)–Kolozsvári CFR 1907 1–0 (gól: Joaquin Correa – 24. perc).

Zárás december 12-én a Dr. Constantin Rădulescu Stadionban a Celtic ellen.

Az E-csoport másik találkozóján: • Celtic Glasgow (skót)–Stade Rennes (francia) 3–1 (gól: Lewis Morgan – 22., Ryan Christie – 45. + 1. és Michael Johnston – 74. perc, illetve Adrien Hunou – 89. perc). Az állás:

1.      Celtic 5       4       1       0       10–4 13

2.      CFR  5       3       0       2       4–4   9

3.      Lazio 5       2       0       3       6–7   6

4.      Rennes       5       0       1       4       3–8   1

Elszalasztott FTC-sikerA Ferencváros az utolsó percben kapott góllal 2–2-es döntetlent játszott 19 111 néző előtt a Groupama Arénában a Pablo Machin edzette Espanyollal, így a H-csoportban harmadik maradt a zárókör előtt. A találkozón a portugál Tiago Bruno Lopes Martins fújta a sípot

A zöld-fehérek a sérülése után visszatért Sigér Dávid lövésével szereztek vezetést a 23. percben, a már továbbjutott és emiatt tartalékosan felálló spanyolok a 31. percben egyenlítettek Oscar Melendo találatával. A második félidőben Isael még elhibázta a 11-esét, a hosszabbításban viszont a csereként beállt szlovák Michal Skvarka belőtte, de a ráadás zárópercében a spanyoloké volt az utolsó szó Sergi Darder révén, így pontosztozkodással zártak a felek.

Mivel a csoport másik találkozóján a Razgrad Ludogorec 1–1-es döntetlent játszott a sereghajtó CSZKA Moszkva vendégeként, így a négyesben a magyar bajnok hátránya egy pont maradt a bolgárokkal szemben, azaz két hét múlva győznie kell Razgradban a 32 közé jutáshoz.

A hazai szurkolók ismét élőképpel fogadták kedvenceiket, szektorukban a Budapest IX felirat rajzolódott ki és óriási elánnal vetették magukat a buzdításba.

A Ferencváros is hasonló lendülettel kezdte a találkozót, a meccs előtti ígéreteknek megfelelően támadólag, valóban a győzelem megszerzésének reményében lépett pályára. Az első perctől mezőnyfölényben futballozott, különösen Varga Roland játszott agilisan, az első veszélyes lövés is az ő nevéhez fűződött, utána viszont pontatlanná vált a befejezéseknél. A továbbjutás birtokában tartalékosan pályára lépő spanyolok – öten maradtak a két csapat szeptemberi, 1–1-es döntetlennel zárult összecsapásának kezdőjéből – elsősorban gyors ellentámadásokra alapoztak, néhány alkalommal sikerült is a védelem mögé kerülniük a széleken, de Dibusz Dénesnek egy ideig nem akadt komoly védenivalója. A játékrész derekán a magyar bajnok fölénye góllá érett a sérülése után visszatért Sigér Dávid lövésével (a 23. percben a brazil Isael da Silva Barbosa élesen lőtt be középre egy jobb oldali szabadrúgást, a labda úgy vágódott ki a jobb kapufáról, hogy senki nem ért hozzá, de a kipattanót Sigér a kapu bal oldalába bombázta). A hazai drukkerek viszont nem örülhettek sokáig, mert egy bal oldali akció végén hamar egyenlítettek a vendégek Oscar Melendo 12 m-es megpattanó lövése után (31. perc: 1–1). A bekapott gól kissé megtörte a Ferencváros lendületét, így a szünetig kissé töredezetté vált a játék, gól pedig nem született a térfélcseréig.

Bár a második játékrész az Espanyol helyzetével indult, ismét a Ferencváros irányította a játékot, kisvártatva pedig Sigér duplázhatott volna, ám ezúttal néhány centivel célt tévesztett. Az ukrán Szerhij Sztanyiszlavovics Rebrov vezetőedző együttese vezetett néhány ígéretes akciót, de stabil volt a barcelonaiak védelme. A 65. perctől tudta fokozni a nyomást az FTC, amely ekkor közel járt ahhoz, hogy újra megszerezze a vezetést, azonban Isael lövése a keresztlécen csattant. Hiába támadott rendületlenül a magyar csapat, az Espanyol sem mondott le a gólszerzésről, s amikor kiszabadult, kétszer egymás után helyzetig jutott, Dibusz viszont mindkétszer bravúrral hárított. Ezt követően Isael megkoronázhatta volna kiváló teljesítményét, de 11-esét kivédte a spanyol hálóőr a 77. percben. A 90. percben kapott újabb büntetőt viszont Michal Skvarka már nem hibázta el, azonban az örömünnep elmaradt, mivel a hosszabbítás leteltekor Darder 4 méterről fejelt a magyar kapuba, így bár az FTC közelebb járt a győzelemhez, meg kellett elégednie egy ponttal.

Rebrov a következőknek szavazott bizalmat: Dibusz Dénes – Gergő Lovrencsics, Miha Blazic, Abraham Akwasi Frimpong, Eldar Csivics – Sigér Dávid (86. perc Michal Skvarka), Ihor Ihorovics Haratyin – Isael da Silva Barbosa, Tokmac Nguen, Varga Roland (61. perc Olekszandr Valerijovics Zubkov) – Franck Boli (84. perc Mikalaj Javhenavics Szihnyevics).

Végeredmény: • Ferencvárosi Torna Club–Espanyol Barcelona (spanyol) 2–2 (gólszerzők: Sigér Dávid – 23. és Michal Skvarka – 91. perc, 11 m, illetve Oscar Melendo – 31. és Sergi Darder – 96. perc; kiállítva: Eldar Civic – 94. perc, FTC; a 77. percben Isael da Silva Barbosa 11-est hibázott).

A Razgrad Ludogorec 1–1-es döntetlent ért el a CSZKA Moszkva vendégeként, a bolgár együttes ezzel is megőrizte a második helyet a csoportban. A razgradiak román idegenlégiósai közül Claudiu Keşerü szerezte a gólt, a 87. percben lecserélték, Dragoş Grigore szintén kezdő volt, és végigjátszotta a meccset, míg Cosmin Moţi cserepados volt.

A Ludogorec az utolsó fordulóban a magyar bajnokot fogadja december 12-én.

Eredmény: • CSZKA Moszkva (orosz)–Razgrad Ludogorec (bolgár) 1–1 (gól: Fedor Csalov – 76. perc, illetve Claudiu Keşerü – 66. perc). Az állás:

1.      Espanyol    5       3       2       0       12–3 11

2.      Ludogorec  5       2       1       2       9–9   7

3.      FTC  5       1       3       1       4–6   6

4.      CSZKA      5       0       2       3       2–9   2

A Holman Dávidot foglalkoztató szlovákiai Slovan Pozsony/Bratislava vezetett, ám 2–1-re kikapott Isztambulban az eddig pont nélküli Besiktas vendégeként, így már nem juthat tovább a K-jelű csoportból. A kezdőként szerephez jutó magyar játékost a 83. percben lecserélték. A csoport másik mérkőzésén döntetlent játszó Sporting Braga és Wolverhampton ezzel egyaránt továbblépett.

A Kádár Tamást soraiban tudó Dinamó Kijev 4–3-ra kikapott a svéd Malmö otthonában, de így is megőrizte továbbjutási esélyét. A B-csoportban lejátszott találkozón a magyar válogatott védő végig a pályán volt. Ugyanebben a négyesben a svájci FC Lugano – amely St. Gallenben fogadta a dán Koppenhága együttesét – 1–0-ra kikapott, így már biztosan nem jut a 32 közé. A svájciaknál Kecskés Ákos végigjátszotta a mérkőzést, Holender Filip a kispadon ült, Vécsei Bálintot nem nevezték. Az utolsó fordulóban a kijeviek a svájciakat fogadják.

Az FK Asztana történelmi győzelmet aratott a Manchester United felett (2–1), de a már továbbjutott Vörös Ördögök számos fiatalt küldtek pályára. A kazahoknál Dorin Rotariu végigjátszotta a meccset.

A csütörtöki összecsapások után a portugál Sporting Lisszabon, az osztrák LASK Linz, a ciprusi APOEL Nicosia, a KAA Gent, a VfL Wolfsburg, illetve az AZ 67 Alkmaar jutott be még az egyenes kieséses szakaszba, a továbbjutók eddig 13-an vannak (rajtuk kívül még az FC Sevilla, az FC Bázel, a Celtic Glasgow, az Espanyol Barcelona, a Sporting Braga, a Wolverhampton Wanderers és a Manchester United várhatja a kupatavaszt).

A csoport: • F91 Dudelange (luxemburgi)–APOEL Nicosia (ciprusi) 0–2 • FC Sevilla (spanyol)–Karabah/Qarabag (azeri) 2–0. A csoport állása: 1. (és továbbjutott) Sevilla 15 pont, 2. (és továbbjutott) APOEL 7, 3. Qarabag 4, 4. Dudelange 3.B-csoport: • FC Lugano (svájci)–FC Köbenhavn (dán) 0–1 • FF Malmö (svéd)–Dinamó Kijev (ukrán) 4–3. Az állás: 1. Koppenhága 9 pont, 2. Malmö 8, 3. Dinamo Kijev 6, 4. Lugano 2C-csoport: • FK Krasznodar (orosz)–FC Bázel (svájci) 1–0 • Trabzonspor (török)–Getafé (spanyol) 0–1. Az állás: 1. (és továbbjutott) Basel 10 pont, 2. Getafe 9 (5–4), 3. Krasznodar 9 (7-8), 4. Trabzonspor 1D-csoport: • Rosenborg Trondheim (norvég)–LASK Linz (osztrák) 1–2 • Sporting Lisszabon (portugál)–PSV Eindhoven (holland) 4–0. Az állás: 1. (és továbbjutott) Sporting 12 pont, 2. (és továbbjutott) Linz 10, 3. PSV 7, 4. Rosenborg 0.F-csoport: • Vitória Setubal SC (portugál)–Standard Liége (belga) 1–1 • Arsenal (angol)–Eintracht Frankfurt (német) 1–2. Az állás: 1. Arsenal 10 pont, 2. Frankfurt 9, 3. Liége 7, 4. Vitória 2.G-csoport: • Feyenoord Rotterdam (holland)–Glasgow Rangers (skót) 2–2 • Young Boys (svájci)–FC Porto (portugál) 1–2. Az állás: 1. Rangers 8, 2. Porto 7, 3. Young Boys 7, 4. Feyenoord 5.I-csoport: • Olekszandrija (ukrán)–VfL Wolfsburg (német) 0–1 • Saint-Étienne (francia)–KAA Gent (belga) 0–0. Az állás: 1. (és továbbjutott) Gent 9 pont, 2. (és továbbjutott) Wolfsburg 8, 3. St. Étienne 4, 4. Olekszandrija 3.J-csoport: • Wolfsberg (osztrák)–Borussia Mönchengladbach (német) 0–1 • Basaksehir (török)–AS Róma (olasz) 0–3. Az állás: 1. Mönchengladbach 8 pont, 2. Róma 8, 3. Basaksehir 7, 4. Wolfsberg 4.

K-csoport: • Sporting Braga (portugál)–Wolverhampton Wanderers (angol) 3–3 • Besiktas Isztambul (török)–Slovan Pozsony/Bratislava (szlovákiai) 2–1. Az állás: 1. (és továbbjutott) Braga 11 pont, 2. (és továbbjutott) Wolverhampton Wanderers 10, 3. Slovan Bratislava 4, 4. Besiktas 3.

L-csoport: • AZ 67 Alkmaar (holland)–Partizán Belgrád (szerb) 2–2 • FK Asztana (kazah)–Manchester United (angol) 2–1. Az állás: 1. (és továbbjutott) MU 10 pont, 2. (és továbbjutott) AZ Alkmaar 9, 3. Partizán 5, 4. Asztana 3.A csoportok első két-két helyezettje jut a kieséses szakaszba.